هدر اصلی
1388/10/20 19:18:00
سرویس کمیسیون ها
از سوی مرکز پژوهش ها صورت گرفت

بررسی مشکلات اساسی حوزه جوانان

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی مشکلات اساسی حوزة جوانان را بررسی کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز با بیان این مطلب که مطابق بند «الف» ماده 157 قانون برنامه سوم توسعه، سازمان ملی جوانان موظف بوده با عنایت به جایگاه، نقش و ماموریت اساسی دستگاه‌های مختلف دولتی و غیردولتی مرتبط با امور جوانان و توجه به نیازهای جوانان، برنامه جامع ملی ساماندهی امور جوانان را تدوین کند که در برنامه چهارم توسعه نیز به این سند اشاره شده است، افزود: برنامه‌های این سند تا پایان قانون برنامه چهارم توسعه تنها در مرحله تصویب و تنظیم باقی مانده و به مرحله اجرا نرسیده و به همین دلیل برنامه‌ریزی در حوزه جوانان به صورت یک برنامه جدی در دستگاه‌ها پیگیری نشده است (اگر هم در مواردی این امر صورت گرفته است به صورت موردی با پیگیری‌های سازمان ملی جوانان بوده است) و نکته اساسی آنکه این گونه موارد برنامه‌ای از طرف دولت در قالب قانون برنامه (در هیچ یک از برنامه‌های سوم و چهارم) وارد و وظایف قوه مجریه برای ساماندهی امور جوانان در موضوعات متنوع جوانان به صراحت ذکر نشده است.
مرکز پژوهشها افزود: در پیش نویس برنامه پنجم توسعه نیز دستگاه‌های اجرایی و موسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی و قوه قضائیه موظف به اجرایی کردن سند جامع ملی ساماندهی امور جوانان شده‌اند، در حالی که برنامه‌های این سند نیز از شفافیت برخوردار نیست. بنابراین، مشخص ساختن وظایف دستگاه‌ها در قبال موضوعات مربوط به جوانان نه با ارجاع به سند برنامه جامع؛ بلکه با ذکر صریح و شفاف وظایف در متن قانون برنامه پنجم توسعه و تعیین راهکارهای قانونی برای آن امکان‌پذیر است و فقط در این صورت است که می‌توان اجرایی شدن این برنامه‌ها را انتظار داشت.
مرکز پژوهشها در ادامه افزود: اقداماتی که در حوزه جوانان تاکنون صورت گرفته در خور تقدیر است، اما این اقدامات می‌توانست منسجم‌تر و سریع‌تر از این به عرصه عمل تبدیل شود بنابراین:
- مجلس بابد پرچمدار این حرکت شود و از طریق رایزنی با دولت برای ارائه لایحه و یا با تهیه طرح، مسائل پیش گفته را هدف‌گیری کند.
- از آنجا که توجه مجلس به حوزه قانونگذاری در حوزه جوانان تاکنون کم بوده است، شاید بهترین فرصت در این راستا لایحه برنامه پنجم توسعه باشد. در این لایحه باید به جای عبور از بحث جوانان به صورت کلی به تفصیل بیشتری پرداخت و در این راستا مرکز پژوهش‌ها نیز آمادگی ارائه پیشنهادهای لازم را دارد.
متذکر می‌شود که چنانچه قوه مجریه، سازمان ملی جوانان را با نقش ستادی و راهبردی بخواهد یا تغییری در این راهبرد داشته باشد، باید تغییراتی ساختاری را به وجود آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet