هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

موانع افزایش سرمایه‌گذاری در بخش معادن

سرویس اقتصادی
**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی موانع افزایش سرمایه‌گذاری در اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن در ایران را بررسی کرد.
یکشنبه 27 دی 1388 ساعت 13:21

روابط عمومی و دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌ها با اعلام این که ایران با داشتن بیش از 58 میلیارد تن ذخایر معدنی شناسایی شده، به عنوان یکی از کشورهای معدنی دنیا شناخته شده است، تصریح کرد: در صورت برنامه‌ریزی درست، این پتانسیل بالقوه می‌تواند نقش عمده‌ای در اقتصاد ایران ایفا کند.

این گزارش می‌افزاید: اما واقعیت بخش معدن ایران این است که بخش معدن از جایگاه قابل توجهی برخوردار نبوده و درصد ناچیزی از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و به تبع این موضوع، صنایع معدنی بالادستی و پایین‌دستی نیز از رشد مناسبی در عرصه اقتصادی برخوردار نیستند.

مرکز پژوهش‌ها افزود: بخش اکتشاف در ایران فاصله بسیار معناداری با استانداردهای جهانی دارد که دلیل این امر در مرحله نخست، به نبود اطلاعات پایه در کشور و نبود عزم جدی برای تهیه این اطلاعات توسط دولت در یک زمان‌بندی مشخص و تحت چارچوب و ساختار معین مربوط می‌شود. اطلاعاتی که بتواند ریسک سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر اکتشافی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و زمینه حضور سرمایه‌گذاران در بخش‌های دیگر را فراهم کند.

باتوجه به نبود اطلاعات پایه زمین‌شناسی در سطح کشور (به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی) شامل ژئوفیزیک هوایی، به روز رسانی اطلاعات موجود، برداشت‌های فراطیفی هوایی و امثال اینها، ریسک سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اکتشاف و به تبع آن بخش استخراج و فرآوری به شدت بالا رفته است.

از لحاظ ساختاری تهیه این اطلاعات به عهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی بوده، ولی بودجه و اعتبار تخصیص داده شده به این سازمان، هیچ سنخیتی با وظیفه محوله ندارد. بنابراین عملا گام قابل توجهی در این مسیر برداشته نشده است.

بنابراین اولین گام دولت در این بخش می‌باید برنامه‌ریزی جهت تدارک موارد ذیل باشد:

- تکمیل اطلاعات ژئوفیزیک هوایی برای کل کشور؛

- تکمیل و به روز رسانی اطلاعات موجود در بخش اکتشاف و هدفمند سازی داده‌ها؛

- تکمیل طرح کاداستر؛

- تکمیل آزمایشگاه مرجع؛

- برداشت‌های فراطیفی هوایی.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000