انتخابات ریاست جمهوری
1388/10/28 16:30:00
سرویس اقتصادی
در صورت موافقت نمایندگان در صحن علنی

لایحه امور گمرکی بر اساس اصل 85 بررسی می‌شود

**بعد از "لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها" که در راستای "اصلاح نظام یارانه" به عنوان اولین محور از محورهای هفت‌گانه طرح تحول اقتصادی دولت تقدیم مجلس شد، لایحه‌ای تحت عنوان "لایحه امور گمرکی" نیز به عنوان دومین گام اجرایی این طرح ارائه شد.

اگر چه از این لایحه به عنوان لایحه اجرایی "اصلاح نظام گمرکی" - یکی دیگر از محورهای طرح تحول - یاد می‌شد، اما آنچه در روز 25 آبان‌ماه سال جاری در 162 ماده به مجلس ارائه گردید، لایحه‌ای عادی بود.

از این روی لایحه تقدیمی از سوی هیات رییسه نه به کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

"جمشید انصاری" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خانه ملت، اظهار داشت: دلیل این که این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده این است که دولت این لایحه را به صورت عادی تحت عنوان لایحه امور گمرکی به مجلس داده و به عنوان یکی از محورهای طرح تحول به مجلس تقدیم نکرده است.

کمیسیون اقتصادی کلیات لایحه امور گمرکی را تصویب کرده است و در حال حاضر تقاضای تعدادی ازنمایندگان برای بررسی جزئیات این لایحه براساس اصل 85  قانون اساسی در این در دستورکار صحن علنی مجلس قرار دارد.

انصاری گفت: قرار بود در هفته گذشته این تقاضا در دستور کار مجلس قرار گیرد که فرصت بررسی آن پیش نیامد اما در هفته آینده لایحه در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

بر اساس اصل 85 قانون اساسی مجلس‏  در موارد ضروری‏ می‏ تواند اختیار وضع بعضی‏ از قوانین‏ را با رعایت‏ اصل‏ هفتاد و دوم‏ به‏ کمیسیون‏ های‏ داخلی‏ خود تفویض‏ کند؛ در این‏ صورت‏ این‏ قوانین‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‏ نماید به‏ صورت‏ آزمایشی‏ اجرا می‏ شود و تصویب‏ نهایی‏ آنها با مجلس‏ خواهد بود.

عضو کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: در صورتی که نمایندگان مجلس با درخواست هشتاد و پنجی شدن لایحه امور گمرکی موافقت نمایند، این لایحه در کمیسیون اقتصادی مستقیماً بررسی و ابلاغ خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet