هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

آغاز عرضه اینترنتی منابع کتابخانه مجلس

سرویس فرهنگی
**پروژه انتشار دیجیتالی منابع چاپی و خطی کتابخانه مجلس از امروز سه‌شنبه و با عرضه دیوان حسن کاشی روی شبکه جهانی اینترنت آغاز ‌شد.
سه‌شنبه 29 دی 1388 ساعت 14:21

"احسان شکراللهی" مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس ، با اعلام این خبر گفت: تصمیم گرفته‌ایم از امروز و به مناسبت میلاد امام محمد باقر (ع) بخشی از گنجینه کتب خطی و چاپی‌مان را که تا پیش از این کمتر در دسترس عموم بود، به صورت اینترنتی و در قالب فایل‌های pdf به اشتراک عام بگذاریم.

 وی افزود: این حرکت در راستای دیجیتال‌سازی منابع کتابخانه مجلس صورت می‌‌گیرد و همانطور که گفتم ویژگی‌اش این است که در در فرمتی که خیلی جاگیر نیست و به صورت رایگان از طریق پست الکترونیکی به نشانی ia@ical.ir این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. در اختیار عموم متقاضیان قرار می‌گیرد.

شکرالهی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای رعایت حق کپی رایت این آثار هم گفت: این منابع دو دسته‌اند؛ یک سری که توسط خود کتابخانه مجلس تهیه و چاپ شده‌اند که حق کپی رایت آنها مال خودمان است و سری دیگر که از آن نویسندگان و پدیدآورندگان است که حتماً حق کپی رایت آنها پرداخت می‌شود و بعداً در اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شوند.

این مقام مسئول در کتابخانه مجلس اضافه کرد: علاوه بر این ما همه نسخ خطی موجود کتابخانه را می‌توانیم به صورت اینترنتی برای عموم عرضه کنیم چون مشمول قانون کپی رایت نمی‌شوند.

 وی در پایان گفت: به میمنت میلاد امام محمد باقر (ع) کار انتشار اینترنتی منابع کتابخانه مجلس را از امروز (29 دیماه) و با عرضه دیجیتالی دیوان حسن کاشی - که دربردارنده متونی از ائمه معصومین (ع) است - آغاز می‌کنیم و پیش‌بینی‌مان این است هر روز یک کتاب را در اختیار درخواست کنندگان قرار دهیم.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000