شهادت امام حسن عسگری
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
لاریجانی در جمع مدیران صنعتی ساوه:

افزایش نقدینگی به سرمایه گذاری منجر نشده است

سرویس سیاسی
**رییس مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین مشکلات بخش اقتصاد را افزایش نقدینگی در جامعه خواند و گفت: متاسفانه این افزایش نقدینگی در بخش های سرمایه گذاری هزینه نشد.
جمعه 2 بهمن 1388 ساعت 14:48

علی لاریجانی در سومین روز از سفر خود به استان مرکزی پس از ورود به شهر ساوه در جمع مدیران صنعتی این شهر گفت: استراتژی مجلس هشتم توجه ویژه به مسائل کلان و خرد کشور در جایگاه خود است که باید با تفاوت قائل شدن میان آنها به ارائه راه حل برای آنها پرداخت.
وی افزود: برای مسائل خرد کمیسیونی را با نظارت معاونت رییس مجلس تشکیل دادیم که این مسائل را بررسی کند و راهکارهای آن را از بعد اجرایی با حضور مسئولان اجرایی بررسی و در صورت نیاز به قانون این مشکل مرتفع شود.
لاریجانی مهمترین معضل کشور در بخش اقتصادی را نقدینگی زیاد خواند و افزود: شرایط کنونی حاصل تصمیماتی است که در گذشته اتخاذ شده و مشکلاتی را برای بخش صنعت به همراه داشته است.
وی افزود: در طول برنامه چهارم رشد نقدینگی را 20 درصد برآورد کرده بودیم ولی بر اساس گزارش دیوان محاسبات ومرکز پژوهش های مجلس، میزان نقدینگی حدود 33 درصد است.
لاریجانی تصریح کرد: وقتی از نظر رشد سرمایه گذاری به موضوع نگاه می کنیم، در برنامه چهارم این رشد 2/12 بوده اما آنچه اکنون با آن مواجهیم رقمی در حدود 5 درصد است.
وی تاکید کرد: در شرایطی که با رشد نقدینگی مواجه بودیم، اما این حجم از نقدینگی باعث رشد سرمایه گذاری نشده است.
رییس مجلس با اشاره به آخرین گزارش بانک مرکز که اعلام شده است 48 هزار میلیارد تومان معوقه پرداختی وجود دارد، گفت: نقدینگی که در جامعه تزریق شد نتیجه ای جز این نداشت که بخش تولیدی که باید فعالیت کنند با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شوند؛ بنابراین باید میان این ارقام وضعیت متعادل ایجاد کرد، یعنی دستگاههایی که نیاز به تحرک و نقدینگی دارند از دستگاههایی که نقدینگی را در جای دیگر مصرف می کنند، یا از عدم ارتباط سود و کارمزد و یا از این نقدینگی برای امور دیگری بهره می برند، متمایز شوند.
وی افزود: معاونت نظارت مجلس مسئولیت بررسی این وضعیت را برعهده دارد.
لاریجانی تاکید کرد: از لحاظ مسائل کلان کشور، باید مطلع باشید که استراتژی نظام به ایجاد وحدت و همگرایی و آرامش برای توسعه نیاز دارد نه دامن زدن به اختلافات.
وی افزود: تفکری که از منشا دینی ما نشات می گیرد و با سیره علوی و نبوی منطبق است یک مکانیزمی برای حل مسائل در درون دالانی وحدت آمیز است.
رییس مجلس با بیان اینکه همه تاکیدات بر حول محور وحدت است، ادامه داد: ما وحدت مرده را دنبال نمی کنیم و مانند سلاطین با زور سرنیزه حکومت نمی کنیم.
وی افزود: با توجه به آگاهی از سیاست های کلی، گرایش اصلی در ایجاد مودت و تمرکز در توسعه کشور است. نکته دیگر آنکه کارها اگر بر اساس انضباط قانونی و برنامه ای باشد می توانیم ثمرات آن را در شاخص ها مشاهده کنیم.
لاریجانی تصریح کرد: تصمیمات لحظه ای می تواند عامل سایش شود و اگر در درون طرح جامع برنامه نباشد، همه جانبه گرایی در آن لحاظ نخواهد شد. برای رسیدن به سند چشم انداز نیاز به سیاست های کلی و برنامه پنج ساله داریم و اکنون نیز این برنامه در حال تدوین است.
وی با اشاره به تغیر آیین نامه داخلی مجلس، گفت: بر اساس آیین نامه جدید مصوب شده است که نهادهای بخش خصوصی و دولتی چه در کمیسیون های تخصصی و چه در صحن علنی حاضر شوند. به همین دلیل مجلس معطل نمی ماند که دستگاه یا نهادی لایحه را برای تصویب ارائه دهد، بلکه این امکان فراهم آمده تا کمیسیون ها با برقراری جلسات با نهادهای خصوصی و کارشناسی طرحی را برای حل مشکلات به مجلس ارائه دهند.
وی ادامه داد: حتی این امکان وجود دارد که در صحن علنی مجلس علاوه بر نماینده دولت، نماینده بخش خصوصی حاضر شود و نظرات و دیدگاه های خود را مطرح نمایند تا در نهایت نمایندگان مجلس بر اساس نظرات آنها تصمیم گیری کنند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه برخی طرح ها و پیشنهادها می تواند فضا را برای سرمایه گذاری آماده کند، افزود: به عنوان مثال در بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها همه کمیسیون ها از حضور و نظرات همه گروههای اقتصادی و صنعتی بهره بردند.
وی افزود: در وزارت صنایع نیز کارگروهی مشخص شد که مسائل فعلی را بررسی کند. اگر این وزارتخانه این رویکرد را داشته باشد همه بخش های صنایع پشتیبان شما خواهد شد.
لاریجانی خطاب به صنعتگران حاضر در جلسه گفت: شما هم باید نقش خود را در پیشرفت کشور به خوبی انجام دهید.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار