ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1388/11/11 12:04:00
سرویس صحن
با مصوبه امروز مجلس

املاک شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت سنددار می‌شود

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مصوبه امروز خود مقرر کردند: املاک شهرهای دارای کمتر از ۲۵هزار نفر جمعیت سنددار می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه طرح الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به تصویب مجلس رسید.

نمایندگان این طرح را با 166 رای موافق و 10 رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب رساندند.

براساس مصوبه مجلس به منظور صدور سند مالکیت املاک واقع در محدوده روستاهای بالای بیست خانوار و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستا و وزارت مسکن شهرسازی در شهرها حسب مورد موظف شد به نمایندگی از طرف اشخاصی که تصرفات مالکانه دارند برای روستاها و نیز شهرهای مذکور، نقشه کلی و تفکیکی وضع موجود را منطبق با وضعیت ثبتی آن تهیه و به اداره ثبت اسناد و املاک محل ارسال نمایند.

نقشه‌های مزبور که برای املاک واقع در محدوده و حریم روستاها و شهرها تهیه شده نیاز به تایید سایر مراجع ندارد و ادارات ثبت اسناد و املاک براساس آن به شرح زیر اقدام می‌نمایند.

محدوده شهر و روستا براساس قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها مصوب 14/10/84 تعیین می‌گردد.

براساس ماده 1 مصوبه امروز مجلس در صورتی که محدوده مورد عمل قبلا تحدید حدود شده باشد پس از کنترل نقشه و تطبیق آن با محل با توجه به مدارک متصرفین صورتجلسه تفکیکی حاوی حدود قطعات و مشخصات متصرفین توسط نماینده و نقشه بردار ثبت تنظیم و به امضای آنان و نماینده بنیاد مسکن یا وزارت مسکن و شهرسازی حسب مورد می‌رسد تا براساس آن به نام متصرفین که دارای مدارک دال بر مالکیت می‌باشند سند مالکیت صادر و تسلیم گردد.

همچنین براساس ماده 2 درصورتی که متصرف نتواند مدارک دال بر مالکیت ارائه نماید یا در مالکیت و تصرف اشخاص اختلاف باشد، همچنین در صورتی که محدوده مورد عمل، تحدید حدود یا درخواست ثبت نشده باشد یا عرصه آن از املاک متعلق به دولت، سازمان‌ها و موسسات و نهادهای عمومی یا اوقاف باشد، موضوع در هیاتی مرکب از رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان و مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان برای املاک واقع در محدوده و حریم روستاها و رئیس مسکن و شهرسازی شهرستان برای املاک واقع در محدوده و حریم شهرها و یکی از قضات دادگستری محل با انتخاب قوه قضاییه مطرح و رای مقتضی صادر می‌گردد.

براساس مصوبه مجلس هیات می‌تواند برای رسیدگی به موضوع از خبرگان ثبتی اسنفاده و یا مستندا به تحقیقات و شهادت شهود رای خود را صادر نماید و آرای صادره جهت املاک واقع در روستاها توسط واحد ثبتی در محل، الصاق و آرای صادره برای شهرهای مذکور در محل، الصاق یا با انتشار آگهی در روزنامه محلی یا کثیرالانتشار برای یک نوبت منتشر می‌گردد و در صورت عدم اعتراض از تاریخ الصاق یا انتشار آگهی ظرف مدت بیست روز، ادارات ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حسب مورد مکلف به اجرای آن می‌باشند. در صورت وصول اعتراض، معترض باید ظرف مدت یک ماه از تاریخ تسلیم اعتراض به مرجع ثبتی، دادخواست خود را به مرجع ذی صلاح قضایی تقدیم و گواهی مربوطه را به اداره ثبت تسلیم نماید. در غیر این صورت متصرف یا نماینده قانونی وی می‌تواند به دادگاه مربوطه مراجعه و گواهی عدم تقدیم دادخواست را دریافت و به اداره ثبت تحویل نماید. در این صورت اداره ثبت عملیات ثبتی را با رعایت مقررات ادامه می‌دهد. رسیدگی به این اعتراضات در دادگاه خارج از نوبت خواهد بود.

همچنین براساس ماده 3 کلیه هزینه‌های ثبتی مشمولین این قانون برای اولین مرحله صدور سند در قالب هزینه‌های بندهای ذیل این ماده منظور شده است.

هزینه کارشناسی و حق الزحمه هیات‌ها، هزینه تهیه نقشه‌های تفکیکی در شهرها و روستاها و سایر هزینه‌های مرتبط به شرح ذیل تعیین و حسب مورد توسط سازمان ثبت اسناد و املاک و بناید مسکن انقلاب اسلامی از متقاضیان دریافت و افزایش آن در سال‌های آتی متناسب با نرخ رسمی تورم اعلامی بانک مرکزی توسط مجریان قابل اعمال می‌باشد.

الف - هزینه تشکیل پرونده، تهیه نقشه‌های کلی و تفکیکی و ... واحدهای مسکونی

1- عرصه واحدهای مسکونی در محدوده بافت مسکونی شهرها تا مساحت چهارصد متر مربع برای هر پلاک ثبتی به طور مقطوع هفتصد هزار ریال.

براساس مصوبه مجلس عرصه واحدهای مسکونی در محدوده بافت مسکونی شهرها با مساحت بیش از هفتصد متر مربع برای هر پلاک ثبتی به ازای هر مترمربع مازاد بر چهارصد متر مربع سه هزار ریال.

ب- هزینه تشکیل پرونده، تهیه نقشه‌های کلی و تفکیکی و... واحدهای تجاری - خدماتی

1- عرصه واحدهای تجاری- خدماتی در محدوده بافت مسکونی شهرها تا مساحت پنجاه متر مربع در هر پلاک ثبتی به طور مقطوع هفتصد و پنجاه هزار ریال.

2- عرصه واحدهای تجاری - خدماتی در محدوده بافت مسکونی شهرها با مساحت بیش از پنجاه متر مربع در هر پلاک ثبتی به ازای هر متر مربع مازاد بر پنجاه متر مربع بیست و پنج هزار ریال.

3- هزینه تشکیل پرونده، نقشه‌های کلی و تفکیکی عرصه املاک متعلق به دولت، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی براساس تعرفه‌های بند «الف» محاسبه می‌گردد.

براین اساس در محوده روستاها هزینه دریافتی از متقاضیان بابت تشکیل پرونده و تهیه نقشه‌های کلی و تفکیکی معادل پنجاه درصد هزینه‌های تعیین شده برای شهرها خواهد بود.

د- هزینه‌های امور ثبتی برای هر سند مالکیت به مبلغ یکصد و بیست هزار ریال تعیین می‌گردد.

براساس مصوبه مجلس نحوه تشکیل جلسات و اختیارات هیات‌ها و نحوه انتخاب کارشناسان و خبرگان ثبتی و چگونگی تهیه نقشه تفکیکی و نحوه پرداخت مبالغ و نحوه هزینه آن مطابق آیین نامه‌آی خواهد بود که توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حداکثر ظرف مدت دو ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

همچنین این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجراء بوده و کلیه قوانین و مقررات مغایر، در ارتباط با اجرای این قانون ملغی الاثر می‌باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet