هدر اصلی
1388/11/11 17:00:00
سرویس اقتصادی
ثروتی روند تصویب لایحه بودجه را پیش بینی کرد:

رای منفی مجلس به پیشنهاد 40 هزار میلیاردی دولت

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس به ۴۰ هزار میلیارد تومان پیشنهادی دولت برای اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها رای نمی‌دهد.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از اختصاص 40 هزار میلیارد تومان برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه پیشنهادی دولت تصریح کرد: مجلس به همان رقم 20 هزار میلیاردی که در مصوبه قبلی خود داشته رای خواهد داد.

نماینده بجنورد، جاجرم و سمرقند که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می‌گفت در پاسخ به این سوال که مجلس 20 هزار میلیارد تومان برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها را مصوب کرده بود، این در حالیست که دولت 40 هزار میلیارد تومان را برای این امر اختصاص داده است، ارزیابی شما از این اختلاف ارقام چیست، اظهار داشت: در تبصره 4 ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تصویب شده بود که دولت در سال اول اجرای برنامه 10 تا 20 هزار میلیارد تومان برای هدفمند سازی یارانه‌ها منابع کسب کند که 50 درصد باز توزیع بین مردم، 30 درصد بنگاه‌های اقتصادی و 20 درصد هم دولت صورت می پذیرد.

وی افزود: اما دولت در لایحه پیشنهادی 40 هزار میلیارد تومان را پیشنهاد داده و سال گذشته نیز دولت 36 هزار میلیارد تومان آورده بود که چون در سال گذشته قانون نداشتیم کمیسیون تلفیق 20 هزار میلیارد تومان را برای این امر تصویب کرد ولی در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: حال که دولت 40 هزار میلیارد تومان را پیشنهاد داده است مجلس با این رقم مخالف است.

وی افزود: البته دولت گفته ما پیشنهاد دادیم و دولت اختیار دارد که این مبلغ را کاهش بدهد.

ثروتی تاکید کرد: حرف نمایندگان این است که دولت طبق قانون عمل کند و اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها ظرف 5 سال همانگونه که به تصویب مجلس رسید، عملیاتی کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: استدلال دولت اینست که چون برخی کشورها مانند لهستان، بلغارستان و اندونزی هدفمند کردن یارانه‌ها را سه ساله انجام داده‌اند؛ اگر ما هم سه ساله انجام دهیم باز توزیع پولی که به مردم داده می‌شود بیشتر است و مردم رغبت و همکاری بیشتری برای عملی شدن این قانون دارند.

نماینده بجنورد و جاجرم اظهار داشت:‌ اما نمایندگان مجلس بر این باورند که آسیب اجتماعی پیشنهاد دولت بیشتر است و باعث می‌شود که قیمت‌ها چند برابر شوند، البته دقیقا هم نمی‌توان گفت اینگونه خواهد شد اما وقتی دولت می‌خواهد 40 هزار میلیارد تومان یارانه‌ها را کم کند قاعدتا بایستی از محلی تامین نماید که محل تامین جایی جز محل آزادسازی قیمت بنزین، گازوئیل، نفت، گاز، آب و برق نیست.

وی افزود: استدلال نمایندگان اینست که شیب اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها تند است و به مردم فشار می‌آید و در نتیجه تورم بالا می‌رود؛ بنابراین مجلس 20 هزار میلیارد را تصویب کرده و بنظر می‌رسد همین رقم در مجلس نهایی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet