ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/11/13 11:53:00
سرویس بین الملل

تاکید مرکز پژوهش‌ها بر انصراف ایران از عضویت در قرارداد خط شاهین کشتی‌ها

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود درباره لایحه انصراف دولت جمهوری اسلامی ایران از عضویت در قرارداد بین‌المللی مربوط به خط شاهین کشتی‌ها مصوب ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۹ هجری شمسی) را اعلام کرد.

در گزارش این مرکز آمده است:

1. دولــت جمــهوری اسـلامـی ایــران در قــالــب مــاده واحــده قانــون الحــاق دولــت جمــهوری اســلامی ایران به هفت قرارداد بین‌المللی دریایی مصوب 15/11/1344 به عضویت قرارداد بین‌المللی مربوط به خط شاهین کشتی‌ها مصوب 1930 (برابر با 1309 هجری شمسی) درآمده است.

2. در سال 1966 کنوانسیون بین‌المللی مربوط به خط بارگیری کشتی‌ها به تصویب می‌رسد و دولت ایران نیز به کنوانسیون مذکور ملحق می‌گردد.

3. هرچند معاهده بین‌المللی 1966 مربوط به خط بارگیری کشتی‌ها، از جامعیت لازم برخوردار و برخی از مفاد قرارداد بین‌المللی مربوط به خط شاهین‌ کشتی‌ها مصوب 1930 را نیز در پوشش دارد. اما توجه به ماده (24) این معاهده نشان‌دهنده آن است که مفاد آن همه جنبه‌های معاهده سال 1930 را پوشش نمی‌دهد. در بند «2» ماده (24) در موارد مغایرت کنوانسیون 1966 با کنوانسیون‌های قبلی، کنوانسیون 1966 را برتر دانسته اما در مواردی که کنوانسیون 1966 شامل آنها نمی‌شود، مفاد کنوانسیون‌های قبلی را لازم‌الاجرا دانسته است.

4. با در پوشش قرار گرفتن مفاد قرارداد بین‌المللی به خط شاهین‌ کشتی در کنوانسیون بین‌المللی مربوط به خط بارگیری کشتی‌ها، عملاً الزامات بین‌المللی در ارتباط با خط شاهین‌ کشتی‌ها در کنوانسیون بین‌المللی مربوط به خطوط بارگیری کشتی‌ها ملحوظ و برای کشورهای عضو، لازم‌الاجراست.

5. از آنجا که با عضویت در کنوانسیون بین‌المللی مربوط به خط بارگیری کشتی و الزام به رعایت مفاد این کنوانسیون، ادامه عضویت در قرارداد بین‌المللی مربوط به خط شاهین کشتی‌ها مورد پیدا نمی‌کند، دولت لایحه «انصراف دولت جمهوری اسلامی ایران از عضویت در قرارداد بین‌المللی مربوط به خط شاهین کشتی‌ها» را به‌منظور خروج از عضویت در آن، به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است. تصویب این لایحه برای خروج ایران از کنوانسیون 1930 مغایرتی با تعاملات بین‌المللی ندارد، خصوصاً اینکه به تأیید وزارت امور خارجه هم رسیده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet