خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/11/17 12:21:00
سرویس سیاسی
در مراسم یازدهمین جشنواره ابن سینا

لاریجانی:جدال گری باعث فرسایش ذهن جامعه می‌شود

**رئیس مجلس گفت: در جدال گری کشف حقیقت صورت نمی‌گیرد در حالی که کشف حقیقت در هر زمانی برای جامعه مفید است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس در مراسم یازدهمین جشنواره ابن سینا در دانشکده علوم پزشکی تهران در جمع اعضای هیات علمی دانشگاه تهران ضمن بزرگداشت شخصیت علمی ابن سینا وی را دردانه‌ای در تاریخ ایران دانست و افزود: به همین جهت به این شخصیت والا به عنوان نمادی مهم در دانش پزشکی توجه می‌شود.

لاریجانی گفت: ایرانی‌ها در 31 سال انقلاب این قابلیت را نشان دادند که اگر بسترها مناسب باشد می‌توانند قلمروهای خوبی را کشف نمایند و پیشروی داشته باشند.

وی افزود: دانشمندان ایرانی در دانش‌های هسته‌ای و نانو تکنولوژی پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند.

لاریجانی گفت: اگر بخواهیم دستاوردها حفظ و صیانت شود باید برای این امر ساماندهی لازم از نظر ساختار وبودجه به وجود آید.

وی خاطرنشان کرد: نباید دانشگاه‌های ما که مرکز اصلی تولید فکر هستند به عنوان بخش‌های دست دوم در پژوهش در نظر گرفته شود.

وی افزود: اگر دانشگاه‌ها محور اصلی پژوهش هستند نباید ساختار آنها به گونه‌ای باشد که برای هر امری از جایی اجازه بگیرند بلکه بلوغ فکری به اندازه کافی دارند که بودجه‌ها را در چه زمینه‌‌هایی مصرف نمایند.

لاریجانی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید قوه ثقل کار باشند اظهار داشت: اگر قرار است نظارتی وجود داشته باشد باید به میزان کمال یافتگی عقلانی دستگاه‌ها باید نظارت‌ها را کم کنیم نه آنکه آنها را بیشتر کنیم.

وی افزود: به آن میزان که در دبیرستان نظارت می‌شود الگوی خوبی برای دانشگاه نیست بلکه وزارت علوم و بهداشت  زمانی موفق است که دانشگاه‌ها را با تدبیر خردمندان خود دانشگاه‌ها مدیریت نماید.

وی با تاکید بر اینکه نباید بیاندیشیم که از تمرکز بهره زیادی می‌بریم گفت: تمرکز باید جایی وضع شود که نیاز است.

لاریجانی گفت: نباید دانشگاه‌ها را به صورت متمرکز اداره کرد بلکه باید فضا را مهیا کنیم تا ذهن آنها پر تحرک باشد و خود تصمیم گیرنده باشند.

رئیس مجلس اظهار داشت: بودجه‌های پژوهشی باید به مرکز اصلی تولید اندیشه اختصاص یابد و سال گذشته نیز بودجه‌های پژوهشی به را دانشگاه‌ها سپردیم و از حالت تمرکز در آوردیم هر دانشگاهی بر مبنای بر وزن آن دانشگاه بودجه متناسب پژوهشی به دست آورد.

وی افزود: نکته دوم در امر پژوهش فضای جامعه است و هر چه فضای کشور منطقی و معقول باشد دانشمندان رغبت بیشتری برای زیست فکری در جامعه خواهند داشت و هر چه غبارآلودگی در فضای کشور باشد فکر و ذهن دانشمندان منحرف می‌شود.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما نمی‌گوییم که در جامعه بحث‌های سیاسی و گفتگوها نباید باشد بلکه ما معتقدیم که گفتگوهای سیاسی ذهن سیاسی جامعه را فربه می‌کند اما باید تعامل وجود داشته باشد.

وی افزود: فکرها باید خردمندانه باشد و جدال گری نباشد و جدال گری باعث فرسایش ذهن جامعه می‌شود .

لاریجانی با اشاره به فرمایشات پیامبر اکرم(ص) گفت: ایشان جامعه را از جدال گری بر حذر داشتند و از ایشان نقل می‌شد که زمانی که جبرئیل نازل می‌شد بعد از بر حذر داشتن از بت پرستی این بود که از جدال گری بپرهیزیم.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) در این زمینه توضیح دادند که جدال گری باعث می‌شود که عیوب عیان شود و جامعه از روحیه لازم برخوردار نباشد و به دروغ و مسایل دیگر پناه برده شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه جدال گری به معنای این است که فضای مودت و دوستی به کینه تبدیل می‌شود گفت: در جدال گری کشف حقیقت صورت نمی‌گیرد در حالی که کشف حقیقت در هر زمانی برای جامعه مفید است. اما جدال گری از جنس حقیقت نیست بلکه از جنس کینه ورزی است.

وی اظهار داشت: جدال گری عیب‌‌ها را به رخ یکدیگر کشیدن است و آنچه که در امت اسلامی وجود دارد این نیست که عیوب دیگران را بگوییم بلکه عیوب خود را باید ببینیم.

وی همچنین با اشاره به سخنان امام حسین(ع) گفت: نشانه قبولی اعمال همنشینی با خردمندان است و نشانه دانایی و خردمندی نقد گفتار خود و اسرار گفتار دیگران را یافتن است.

لاریجانی گفت: تصور کنید اگر جامعه‌ای بخواهد حسینی باشد باید به این لحن توجه کند و نباید فضا را غبارآلود کرد تا دانشمندان از نظر ذهنی خسته شوند و جدال گری در جامعه رواج یابد.

وی توصیه کرد: با توجه به آنکه در کشور ما از این کشمکش‌ها از هر دو سنخ وجود دارد باید به عمق فرمایشات اولیاء دین تاسی کرد و فقط ظاهرا  داشتن احساسات به اولیاء کافی نیست.

وی افزود:ابراز احساسات به اولیا  پله اول است اما عمق گفتار آنها را یافتن حرکت عمیقی است که حرکت صحیح در جامعه ما نیز هست.

وی با بیان اینکه جامعه‌ای که در آن بحث و جدال گری باشد خردمندان در آن حاشیه نشین می‌شوند و در متن جامعه نیستند گفت: فضای پژوهشی در کشور لوازمی دارد و به فضایی با آراستگی اخلاقی نیازمند است.

لاریجانی گفت: شاید این کشمکش‌ها سایشی در ذهن دانشمندان ما ایجاد نماید و به همین دلیل به همه افرادی که در سیاست دستی دارند توصیه می‌کنیم که حتی اگر حق هم دارند برای ایجاد افق‌های بلندتری آن را هزینه نمایند.

رئیس مجلس به نقل از پیامبر اکرم (ص) گفت: ایشان می‌فرمایند که از جدال پرهیز کنید حتی اگر حق هم با شما باشد.

وی با بیان اینکه بین بحث عقلانی و جدال باید تمایز قائل شویم اظهار داشت: این جدل‌ها خاشاک هستند که می‌توانند فضا را غبارآلود نمایند.

لاریجانی نکته دیگر را تمرکز بر روی علم و دانش در کشور عنوان کرد و گفت: غرب علاقه‌ای ندارد که ایرانی‌ها از یک سطح خاصی بالاتر روند و نگاه آنها کینه‌ورزانه است و نگاه تعاملی ندارند گرچه قلمرو علم این گونه معیارها را نمی‌پسندد.

لاریجانی گفت: در مساله هسته‌ای نیز شاهد هستیم که غربی‌ها بهانه جویی می‌کنند چرا که مساله هسته‌ای ایران بمب هسته‌ای نیست بلکه دانش هسته‌ای عرض وسیعی دارد اما وقتی آنها باایران ستیز می‌کنند و سنگ اندازی می‌کنند برای بمب هسته‌ای نیست چرا که می‌دانند ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

رئیس مجلس اظهار داشت: غربی‌ها می‌دانند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و فتوای علمای ما منع استفاده از سلاح کشتار جمعی است اما آنها سنگ اندازی می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به پرتاب ماهواره امید به فضا گفت: در آن زمان نیز غربی‌ها می‌گفتند احساس خطر می‌کنند ولی باید از آنها پرسید که چرا احساس خطر می‌کنند؟ مگر شما ماهواره ندارید؟ مگر سلاح هسته‌ای ندارید؟

رئیس مجلس اظهار داشت: در لابه لای صحبت‌های غربی‌ها این مساله عنوان می‌شود که ایران توازن منطقه‌ای را بر هم می‌زند و تراز ایران در حال تغییر است؟ ولی مگر ما جدولی به عنوان طراز منطقه‌ای داریم؟

وی افزود: هر کشوری که  ازعقلانیت بهتر در مسایل استراتژیک بهره‌مند است باید درمیدان وجود داشته باشد تا تلاش نمایند و اگر دانشمندان ما دستاوردی دارند به این معنا نیست که غربی‌ها باید به زور جایگاه ما را تغییر دهند.

رئیس مجلس تصریح کرد: در مساله هسته‌ای غربی‌ها تلاش دارند که کشور ایران و دیگر کشورها را به عنوان ملت‌های درجه 2 و 3 در نظر بگیرند.

وی افزود: در تئوری جهانی سازی که دنبال می‌کنند نیز ما را جزو نقطه کانونی نمی‌دانند و می‌خواهند همین جدول را تصویب کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: به همین دلیل باید بر روی پژوهش تامل کنیم چرا که با سنگ اندازی‌های مواجه هستیم و باید تلاش مضاعفی را در عرصه علم و دانش به کار ببریم.

وی افزود: اینکه غربی‌ها می‌گویند فناوری هسته‌ای و یا مواد غنی شده ایران را می‌خواهند بگیرند و با پروسه‌ای به درجه بالاتر تبدیل کنند به دنبال آن هستند که به نوعی مواد غنی شده ایران را حراج کنند.

وی افزود: غربی‌ها باید بدانند که ایرانی‌ها سلیم النفس هستند اما ساده لوح نیستند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: قبل از آنکه مساله راکتور هسته‌ای تهران مطرح شود موضوع مجادلات غربی‌ها عرصه دیگری داشت.

وی خطاب به کشورهای غربی گفت: چرا شما این قدر نگران راکتور هسته‌ای تهران هستید در حالی که این راکتور تحقیقاتی است و ایرانی‌ها راه آن را بلد هستند و چرا غربی‌ها برای سوخت آن دلسوزی می‌کنند؟

رئیس مجلس اظهار داشت: غربی‌ها اجبار می‌کنند که اگر سوخت را از این روشی که ما می‌گوییم تامین نکنید ایران را تحریم می‌کنند. اما باید بدانیم که حقیقت مساله این نیست بلکه غربی‌ها به دنبال کلاه برداری سیاسی هستند تا مواد غنی شده ایرانی‌ها را بگیرند و در این راستا تئوری سازی نیز می‌کنند.

رئیس مجلس اظهار داشت: در حال حاضر در چنین فضایی هستیم برای ما روشن است که آمریکایی‌ها روحیه تفرعون و استکباری خود را با ادبیات دیگری مطرح می‌کنند و به دنبال آن هستند که کشورهای اسلامی درجه 2 و 3 بمانند تا اسرائیلی‌ها در منطقه بتوانند قلدری گذشته خود را داشته باشند.

وی افزود: امریکایی‌ها به دنبال تعامل با کشورهای اسلامی نیستند .

رئیس مجلس با اشاره به سخنان اوباما در قاهره مبنی بر اینکه گوش من نسبت به اذان آشناست و من می‌خواهم حقوق مسلمانان را بدانم گفت: اما اوباما چه گام مهمی برای فلسطینی‌ها برداشته است؟ هنوز شهرک‌های یهودی نشین با سرعت در حال گسترش است و در بیت المقدس نیز دست اسرائیل را باز گذاشته و غزه نیز در محاصره است.

وی خطاب به اوباما گفت: برای مردم فلسطین چه کردید؟ که حالا به دنبال این مساله هستید که کشورهای منطقه را با فشار به سازش پیش ببرید؟

رئیس مجلس گفت: امریکا در مورد ایران نیز همین گونه رفتار می‌کند از سویی نامه می‌دهند و خواهان گفتگو هستند و از طرف دیگر سنای آنها در مورد بنزین ایران شرکت‌ها را مورد تحریم قرار می‌دهند.

وی اظهار داشت: این چگونه ادبیاتی است؟ اگر شما مسیر گفتگو را دنبال می‌کردید چرا از چماق استفاده می‌کنید؟ و اگر مسیر حل و فصل موضوعات منطقه‌ای را دنبال می‌کردید چرا با حالت تفرعون با ایران مواجه می‌شوید؟ یعنی می‌خواهید مسایل خود را با هزینه کردن ایران آن هم به صورت استکباری حل کنید؟

رئیس مجلس اظهار داشت: تصور نکنید که امریکایی‌ها مدل رفتاری خود را در دنیا به خصوص ایران تغییر داده‌اند. بلکه آنها همان ساختار ذهنی را دارند.

وی افزود: تنها تفاوت این است که رئیس جمهور قبلی آنها قدری عامیانه‌تر سخن می‌گفت و دیگری مقداری پیچیده‌تر.

وی در ادامه افزود: لذا دانشمندان ما باید قدری صحنه را درست دریابند و در مسایل پژوهشی باید اصرار بیشتری داشته باشند.

لاریجانی در پایان اظهار امیدواری کرد که با حرکت سازنده‌ای که در کشور در بخش‌های پژوهشی وجود دارد ایرانی‌ها پایداری و صلابت فکری خود را نشان دهند و از میراث گذشته خود صیانت نمایند و جمهوری اسلامی را سربلند کنند.

وی افزود: در پشت خون شهیدان انقلاب فضایی به وجود آمده که دانشمندان ما پرچم سرافرازی علمی را بر افراشته و این یک دستاورد بزرگ برای عصر ما خواهد بود.

در این مراسم که مرضیه وحیدی دستجردی وزیر بهداشت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز حضور داشتند جوایزی به تعدادی از برگزیدگان علمی اهدا گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet