هدر اصلی
1388/11/26 15:58:00
سرویس اقتصادی
تکرار/ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت شفاف نیست

**عباسعلی نورا ویژگی های لایحه بودجه را در موارد درخواست ۴ هزار میلیارد تومانی دولت، رابطه مالی دولت و شرکت نفت، برداشت از صندوق توسعه ملی،اوراق مشارکت بین المللی و عدم افزایش کارمندان را مورد بررسی قرار داد.

عباسعلی نورا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه گرایش لایحه بودجه سال آینده کشور به سمت بودجه‌های عمرانی است، اظهار داشت: با اینحال به نظر می‌رسد لایحه بودجه  انبساطی تنظیم شده است.

پیشنهاد دولت برای بدست آوردن 40 هزار میلیارد با هدفمند کردن یارانه ها سازگار نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و توجه مجلس به آن افزود:‌ دراین قانون دولت 40 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده که از اصلاح قیمت‌ها به دست بیاورد  و 50 درصد آن را باز توزیع نماید که از آن جمله 8 هزار میلیارد تومان هم سهم دولت است که 4 هزار میلیارد تومان آن به کارهای عمرانی و 4 هزار میلیارد تومان از آن هم برای هزینه‌های جاری خود منظور کرده است.

وی ادامه داد: اما  ‌اساسا این پیشنهاد دولت مبنی بر بدست آوردن 40 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه با قانون هدفمند کردن یارانه‌ها سازگار نیست و مجلس باید چاره ای در این خصوص بیندیشد.
 نورا با اشاره به اینکه بودجه‌های عمرانی در سال گذشته از 9 ماهه اول سال قریب 11 هزار میلیارد تومان تخفیف پیدا کرده است، تاکید کرد:‌ پیش بینی نمی‌کنیم که دولت در پایان سال حداکثر بتواند 20 هزار میلیارد تومان به بودجه‌‌های عمرانی تخصیص دهد.

وی ادامه داد:‌ بودجه‌های عمرانی که برای سال 89 پیش بینی شده با احتساب هدفمند کردن یارانه‌ها 38 هزار میلیارد تومان است؛ یعنی نزدیک به 80 درصد افزایش بودجه پیدا کرده و این سوال مطرح است که آیا کشور ظرفیت چنین حجم سرمایه‌ای را دارد یا خیر؟ از طرف دیگر معلوم نیست که این محاسبات تحقق پیدا کند.

 بودجه ای برای افزایش حقوق کارمندان درنظر گرفته نشده است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به بودجه‌های جاری که از جمله چالش‌هاش پیش روی دولت‌ و مجلس است، گفت:‌ در بودجه سال آینده برای افزایش حقوق کارمندان دولت اصلا پیش بینی نشده است و فکر می‌کنم این چالش بزرگی است و نمی‌دانیم از چه محلی می‌خواهند حقوق کارمندان را با توجه به تورم موجود، افزایش دهند و از طرف دیگر بودجه‌های عمرانی هم تورمی و نیز بودجه های هزینه‌های عمومی 31 درصد رشد کرده اند، بدون اینکه حقوق و دستمزد رشدی داشته باشد.

پیش بینی نفت 65 دلاری ریسک مخاطره آمیزی است

وی در ادامه با اشاره به پیش بینی نرخ ارز درلایحه بودجه سال آینده اظهار داشت: نکته مهمتری را که باید توجه نمائیم این است که نرخ ارز را 985 تومان محاسبه کرده‌اند، که باید بررسی آن دقیق‌ترباشد.
وی همچنین قیمت پیش بینی شده برای هر بشکه نفت را 65 دلار ذکر کرد و گفت:‌ این گونه پیش بینی کردن، کشور را با یک ریسک مخاطره آمیز مواجه خواهد کرد، کشورهای همجوار در منطقه  معمولا  قیمت نفت را برروی 50 تا 55 دلار در هر بشکه پیش بینی می کنند.
نماینده زابل و زهک تصریح کرد: برای کشور ما که باید  20 درصد رقم فروش نفت را هم در صندق توسعه ملی وارد کنیم این پیش بینی عدد بالائی است و باید بر روی راهکار اساسی تری تاکید نمائیم.

رابطه مالی دولت و شرکت نفت شفاف نیست

 وی همچنین در ادامه به رابطه مالی بین دولت و شرکت ملی نفت اشاره کرد و گفت:‌ این رابطه در بودجه شفاف نیست و مجلس باید آن را شفاف کند. باید راهکارهائی پیدا کنیم که درآمدهایی را که به شرکت نفت پرداخت می کنیم، جهت کارهای سرمایه‌ای، خارج از آن شرکت هزینه نشود.
نورا ادامه داد: ‌هزینه کرد منابع خارج از ضوابط در شرکت ملی نفت در سال گذشته بر پیکر کارهای توسعه‌ای این شرکت ضربه وارد کرده است و منابعی را که ما باید برای توسعه میادین‌مان هزینه می‌کردیم، خارج از آن ضوابط هزینه شده است که البته امسال باید راهکاری پیدا کنیم که این منابع درجای خود مصرف شود.
وی تاکید کرد: در برآوردها،‌ سهم شرکت ملی نفت 4 میلیون و پانزده هزار بشکه نفت در روز می باشد که اگر بخواهیم این را به صورت پایدار نگهداری کنیم باید سرمایه‌گذاری مناسبی را در شرکت نفت انجام دهیم و گرنه چه بسا که در سال آینده برای برداشت 4 میلیون و 15 هزار بشکه نفت با چالش مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه گفت: روشی را که دولت در بخش نفت انجام می دهد اینگونه است که 30 درصد از تولید نفت را برای شرکت ملی نفت اختصاص می دهد و 70 درصد آن را دولت برداشت می کند که از این 70درصد، 25 درصدش را باید به یک بخش  پرداخت نمائیم و 40 درصد آن را هم در جای دیگر هزینه کنیم؛ که به این صورت عملا برای سرمایه‌گذاری شرکت نفت چیزی باقی نخواهد ماند.

در لایحه با حجم عظیم اوراق مشارکت بین المللی مواجه هستیم

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دیگر که ما را با چالش مواجه کرده است، عرضه اوراق مشارکت است، افزود: ما با حجم عظیم اوراق مشارکت بین المللی رو برو هستیم که این عرضه چیزی قریب به 12 میلیارد یورو است؛ هر چند نمی‌دانم آیا این رقم محقق شده است یا خیر که البته این موضوع را باید مجلس پیگیری کند که آیا اقدام  استقراض نیست ؟‌
وی با بیان اینکه معتقدیم که این خود یک  نوع استقراض است گفت:‌ اینکه کشور مان در این مقطع زمانی خود را به صورت استقراضی آن هم برای طرح‌های عمرانی هزینه کند، جای سوال مهمی است که به نظرم نمایندگان بالاخص کمیسیون تلفیق توجه خاصی باید به آن داشته باشند.

برداشت دولت از صندوق توسعه ملی جایز نیست

نورا درادامه  با اشاره به صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: همه کارشناسان دولت و مجلس این موضوع را پذیرفته‌اند و اتفاق نظر دارند که این کار بسیار ارزشمندی است اما متاسفانه هنوز این صندوق قانون و اساسنامه مشخصی ندارد در بودجه سال آینده آیین نامه آن را تنظیم کرده‌اند.

 وی تاکید کرد: اینکه صندوقی به این مهمی که نه در برنامه‌ها وجود دارد و نه قانون معینی برایش وجود دارد و نه اساسنامه درستی دارد به یکباره در بودجه سنواتی مطرح شود جای بحث و جدل دارد.

 وی تصریح کرد: این صندوق قانون کامل و جامعی می‌خواهد و حتی نیاز به طرح موضوع در برنامه‌های پنج ساله هم ندارد. برنامه های کشور  5 ساله است در حالی که  قانون صندوق ملی یک قانون دائم العمر می‌خواهد و اداره کردن آن هم به همین شکل باید باشد.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ‌از طرفی ما قرار بوده که 20 درصد از درآمدهای ارزی کشور را از محل صادرات نفت به این صندوق واریز نماییم که حدس می‌زنیم اگر درآمد ارزمان در سال آینده محقق شود، 14 میلیارد دلار باید به این صندوق واریز نمائیم؛ اما در حالیکه متاسفانه هنوز صندوقی تشکیل نشده و قانونی ندارد دولت آمده و از آن محل برداشت کرده و 12 هزار میلیارد برای سرمایه گذاری زائد اقتصادی و 2 هزار میلیارد تومان هم در جای دیگر برداشت کرده و جمعا 14 هزار میلیارد تومان یعنی جمع کل 14 میلیارد را هزینه گرفته و این موضوع جایز نیست و باید چاره اندیشی کرد.

دولت از صندوقی که هنوز تشکیل نشده 14 هزار میلیارد برداشت کرده است


وی با بیان اینکه  دلیل ندارد صندوقی را که هنوز تشکیل نشده منابع آن را جلوتر خرج کنیم، گفت:‌ از طرفی هم هنوز سناریوی قیمت‌ها در این لایحه پیش بینی نشده است؛ هیچ برنامه‌ای به مجلس ارائه نشده که دولت برای قیمت‌ها چه سناریویی دارد. یعنی برای ما مشخص نکرده‌ که قیمت بنزین در سال آینده چه مقدار است. قیمت آب، برق، نان و هیچ کدام از کالاهای مهم و استراتژیک را دولت مشخص نکرده است و همه آنها در یک هاله‌ای از ابهام قرار دارند، نمی‌دانم مجلس با این موضوع چه خواهد کرد ؟ آیا به همین صورت جمعی بپذیریم که دولت هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و یا اینکه دولت را مجاب کنیم که سناریوی قیمت خود را ارائه دهد.

سناریوی قیمت ها در سال آینده مشخص نیست


وی در خاتمه گفت: به عنوان نماینده پیشنهادم این است که دولت باید سناریوی قیمت خود را ارائه دهد، چرا که مجلس باید بر مبنای سناریوی دولت تصمیم گیری نماید و لذا اگر دولت این موضوع را انجام ندهد نمی‌توانیم کار نظارتی را انجام دهیم و نظارت را دشوار می‌کند و از طرف دیگر دولت باید در قبال تعیین قیمت‌ها احساس مسئولیت داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet