انتخابات ریاست جمهوری
1388/12/02 14:33:00
سرویس صحن
رجایی در نطق میان دستور:

تکیه بر اقتصاد کشاورزی نیازمند عزم عمومی است

**عباس رجایی گفت: وظیفه همه مسئولان است که بالاترین خدمتها را به این مردم بدهند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، عباس رجایی نماینده اراک در نطق میان دستور خود رو ز یکشنبه با اشاره به حضور حماسی مردم در روز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: 22 بهمن ماه یوم اللهی شد که بار دیگر یادآور انفجار نور گردید و سیل خروشان ملت بزرگ ایران تمامی خفاشان شب پرست را به هزیمت واداشت. خروش تاریخی ملت فهیم و بصیر ایران در دفاع از حریم انقلاب اسلامی و ولایت مطلقه فقیه دگربار حجت را برهمگان روشن کرد و به کوردلان داخلی و شیاطین خارجی فهماند که ملت ایران این انقلاب و دستاوردهای آن را ارزان بدست نیاورده که ارزان از دست دهد. گرچه سران فتنه و نفاق هیچگاه نخواهند فهمید.

وی افزود: حقیقتاً مردم تاریخ ساز ایران همیشه به وظایف خود خوب عمل نموده و ثابت کرده است بهترین ملت در طول تاریخ بوده و قطعاً شایسته‌ترین برای رهبری جهان نیز همین ملتند و وظیفه همه مسئولان است که بالاترین خدمتها را به این مردم بنمایند.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: البته این حضور وجه دیگری نیز داشت و آن هم پیامی بود به سران کشور و قوای سه گانه که بدانید و هوشیار باشید که مردم این فتنه گران و منافقین و اوباش وابسته به آنان را مفسدین فی‌الارض می‌دانند و به فرموده قرآن کریم که: والذین ینقضون عهد الله من بعد میثاقه و یقطعون ما امرالله به ان یوصل و یفسدون فی‌الارض اولئک لهم اللعنه ولهم سوء الدار (25 سوره رعد) و معتقدند که بایستی هر چه سریعتر این مفسدین را بدون هیچ اغماضی محاکمه و به سزای اعمالشان رساند. و شاید بیش از این تعلل روا نباشد.

 وی ادامه داد: تولید ناو جماران که نماد اقتدار ملی، سیاسی و نظامی و فناوری جمهوری اسلامی ایران است را به  مقام معظم رهبری و نیروهای مسلح به ویژه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گویم.

رجایی با بیان اینکه در این مجال بدست آمده ذکر نکاتی چند را ضروری می‌دانم، گفت: سعادت ملت ایران و گام نهادن در راه توسعه شتابان و ایجاد هم افزایی در تمامی زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، پرداختن به نظام آموزشی کشور و حل معضلات ریشه‌ای آن است. آنچه که در سال‌های اخیر در عرصه نظام آموزشی کشور به وقوع پیوسته، پرداختن به موضوعات اولیه مادی و گردونه معیشتی این بخش انسان‌ساز و تاریخ‌ساز کشور بوده است. اکنون جا دارد در آستانه شروع برنامه پنجم و در دهه پیشرفت و عدالت به این مهم پرداخته شود.

وی ادامه داد: از مهمترین معضلاتی که باید بدان توجه کرد عبارتنداز: الف‌- وجود گسست بین آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور در نظامات اداری، آموزشی، پرورشی و پژوهشی .

ب‌-وجود نگاه غالب اتکاء به محفوظات و جابجایی مطالب درسی بجای نگاه پژوهش محور.

ج‌-عدم مشارکت سیستم دولت و وزارتخانه‌ها به ویژه وزارتخانه‌های اقتصادی در نظام آموزشی کشور و واسپاری همه امور و مسئولیتها به دو وزارتخانه آموزش و پرورش و آموزش عالی.

د‌-عدم توسعه واقعی و نظام‌مند واسپاری امور به مردم و استفاده واقعی از مشاکت آنان.

وی با بیان اینکه خصوصی ‌سازی یک امر لازم و از ضرورتهای اساسی جامعه امروز ما است گفت: لکن آنچه تاکنون اتفاق افتاده نه تنها به اهداف خصوصی سازی و سیاستهای اصل 44 قانون اساسی کمک نکرده و به توسعه اشتغال و افزایش بهره‌وری و افزایش تولید ناخالص داخلی منتج نگردیده، بلکه اکثر هنجارهای اجتماعی و تولیدی کشور را به هم ریخته و دستاوردهایی چون بیکاری کارگران و بحران کارگری و اعتصابات پی‌ در‌پی  را به دنبال داشته است.

وی افزود: از سوی دیگر واگذاری سهام دولت به موسسات عمومی و شرکتهای تحت پوشش دستگاههای دولتی و عدم بکارگیری سرمایه‌های بخش‌های خصوصی و تعاونی نه تنها خصوصی‌سازی نیست بلکه ظلمی مضاعف به کشور و تولید آن و عقیم گذاشتن خصوصی‌سازی و کوچک سازی حجم دولت است.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه واردات بی‌رویه و تعرفه‌های غیرموثر و پایین نگهداشتن نرخ برابری ارز در سالهای اخیر دو لبه قیچی هستند گفت: این اقدام تولید کشور در بخش‌های صنعت و کشاورزی کشور را مثله کرده‌اند. در حالی که اجرای قانون سیاستهای اصل 44 قانون اساسی، هدفمند‌سازی یارانه‌ها و سایر موارد اصلاحات اقتصادی کشور را حالت گذار از یک شرایط حمایتی به شرایط رقابتی قرار داده و طبیعی است که این اقدامات تبعات خاص خود را دارد و بعضاً بیکاری، بلاتکلیفی، عدم تولید فراگیر و موضوعاتی از این دست را به دنبال خواهد داشت،‌ پایین نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز و تعرفه‌های غیرموثر، جزدادن یارانه‌ به خارجی‌ها و تضمین اشتغال نیروی کار سایر کشورها و به نابودی کشاندن تولید داخلی ارمغانی نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت: بنابراین هم اکنون که مجلس شورای اسلامی در حال تصویب قانون بودجه و در آستانه تصویب برنامه پنجم می‌باشد، باید به رسالت تاریخی خود خوب عمل نموده و مشکلات کشور را به حداقل برسانیم.

رجایی با بیان اینکه تکیه بر اقتصاد کشاورزی یکی از مهمترین موضوعاتی است که نیاز به عزم عمومی همه مسئولان و دست‌اندارکاران اداره کشور دارد گفت: این موضوع را همگان باید بدانند که اگر امنیت غذایی برقرار نباشد، استقلال سیاسی کشور مورد تهدید جدی قرار می‌گیرد. حتی اگر پیشرفتهای بسیار زیادی در سایر امور داشته باشیم. ضروری است همه تلاش خود را بکار بسته تا در خصوص توسعه منابع آب و اجرای کشاورزی پیشرفته بیش از گذشته توجه نموده و با اجرای برنامه‌های هدفمند، این بخش مهم اقتصاد کشور را با توسعه و پایداری در امنیت غذایی همراه نماییم.

نماینده اراک افزود: امروزه موضوعات زیست محیطی یکی از مولفه‌های اصلی توسعه پایدار محسوب می‌گردد. تغییرات شدید آب و هوایی و تغییرات اقلیم،امور پیش پا افتاده‌ای نیستند که به سادگی از کنار آن عبور کرد. بررسی آلودگی‌های آب و هوا و تخریب منابع بسیار با ارزشی همچون خاک و جنگل و مرتع اساساً در محاسبات اقتصادی و مطالعات امکان سنجی طرح‌های عمرانی و تولیدی کشور جایگاه تعیین کننده‌ای ندارد .

رجایی تصریح کرد: به جایی رسیده‌ایم که حتی دستگاههایی چون سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع به این رسالت تاریخی باور جدی ندارند و نتیجه آن این شد که همه روزه شاهد تخریب روز افزون محیط زیست بوده و استانداردهای کشور در مقایسه با سایر کشورها با دو دهه تأخیر همراه باشد. اگر نسلی سالم و شاداب، محیط زیستی پاک و زندگی در آرامش را خواهانیم، ضرورت دارد موضوعات زیست محیطی را به متن برنامه‌های کشور وارد نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet