هدر اصلی
1388/12/03 10:47:00
سرویس بین الملل
پرویز سروری با اشاره به گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی:

گزارش آمانو، دیکته قدرت‌های بزرگ بود

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش اخبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را دیکته قدرت‌های بزرگ به آژانس توصیف کرد که تنها توسط دبیرکل آژانس قرائت شده است.

"پرویز سروری"در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، اظهار داشت: متاسفانه دبیرکل جدید آژانس سابقه درخشانی در حوزه مدیریت ندارد و به دلیل مبتدی بودن در اولین اقدام نکاتی را در گزارش خود منعکس کرد که غیر فنی و غیرکارشناسی بود.

وی افزود: مسئولان پیشین آژانس با وجود انتشار گزارش‌های دو پهلو، حداقل سعی می‌کردند، شان و اعتبار حقوقی خود و آژانس را تا حدی حفظ کنند. اما دبیرکل جدید متاسفانه بحث مطالبات ادعایی را به گونه‌ای در گزارش مطرح کرده که هیچ پایه منطقی ندارد.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه ادعاهای گاه به گاه مطرح شده از سوی برخی کشورها نباید منشاء قضاوت قرار بگیرد، گفت: متاسفانه آقای آمانو بدون هیچ پایه و سند منطقی، این بحث‌ها را به نحو بی‌سابقه‌ای در گزارش قید کرده است.

سروری اظهار داشت: به نظر می‌رسد گزارش اخیر آژانس، متنی است که برای آقای آمانو نوشته شده و ایشان تنها آن را قرائت کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: نکته مثبت این گزارش این است که دنیا به هر حال برتری منطقی و کارشناسی را در مسایل هسته‌ای پذیرفته است و در یافته که ایران هر زمان ادعایی را مطرح کرده است، توانسته آن را به منصه ظهور برساند.

وی ادامه داد: شکست خوردگانی که تحمل پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را ندارند بر آژانس فشار آوردند و یکی از علل انتشار گزارش اخیر آژانس همین فشارهاست.

سروری متذکر شد: متاسفانه مسایل کارشناسی آژانس به مسایل سیاسی قدرت‌های بزرگ دنیا گره خورده است که این پیامد خوبی برای آژانس ندارد و اعتبار کارشناسی حقوقی این سازمان بین المللی را زیر سوال می‌برد و مردم دیگر این سازمان‌ها را تنها ابزار قدرت‌های استیلاگر می‌دانند.

وی افزود: قدرت‌های بزرگ جهان بهتر است که حضور ایران را در میان کشورهای اتمی یک فرصت بدانند و باور کنند که فناوری هسته‌ای از انحصار چند کشور خارج شده است.

سروری با بیان اینکه برخوردهای تبعیض آمیز و رویکرد دوگانه در مسایل هسته‌ای دنیا را به ستوه آورده است، خاطرنشان کرد: ما شاهدیم برخی دولت‌ها همانند رژیم صهیونیستی هر روز کلاهک‌های هسته‌ای خود را افزایش می‌دهند اما هیچ کس فشاری به این دردانه آمریکا نمی‌آورد اما بر سر یک ادعای واهی این همه سر و صدا می‌شود.

وی به آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویه کرد از گره زدن فعالیت‌های کارشناسی به مباحث سیاسی پرهیز کنند تا بیش از این باعث سلب اعتماد ملت‌ها از سازمان‌های بین المللی نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet