هدر اصلی
1388/12/04 11:01:00
سرویس صحن
با تصویب مواد دیگری از این طرح

اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری پایان یافت

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی طرح اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۶۲ را به پایان رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،‌ نمایندگان در جلسه علنی روز سه‌شنبه در ادامه رسیدگی به گزارش امور شوراها و امور داخلی کشور در مورد طرح یک فوریتی اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362، تبصره 1 ماده 6 این قانون را اصلاح کردند.

بنا بر این اصلاحیه، حداقل جمعیت محدوده هر بخش، با در نظر گرفتن وضع پراکندگی و اقلیمی کشور به سه درجه تراکمی، "مناطق با تراکم زیاد سی‌هزار نفر"، "مناطق با تراکم متوسط بیست هزار نفر" و مناطق کم تراکم " تقسیم می‌شود.

براین اساس مقرر شد در نقاط کم تراکم، دور افتاده، مرزی،‌ جزایری، جنگلی، کویری و نقاط محروم و توسعه نیافته تا حداقل هزار نفر جمعیت با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با تصویب هیات وزیران و در موارد استثنایی با تصویب مجلس، جمعیت بخش می‌تواند کمتر از میزان فوق باشد.

همچنین مقرر شد کلیه روستاهایی که در حریم شهرها قرار دارند با تشخیص فرماندار آن شهرستان به شهر مربوط الحاق گردد.

نمایندگان همچنین در ماده 3 طرح مذکور نیز تبصره 2 ماده 5 قانون تعاریف تقسیمات کشوری مصوب 1362 را اصلاح و مقرر کردند که نقاط کم تراکم، دور افتاده، مرزی، جزایری و کویری و نقاط کمتر توسعه یافته با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا حداقل 50 هزار نفر با تصویب هیات وزیران و در موارد استثنایی با تصویب مجلس، جمعیت می‌تواند کمتر از 50 هزار نفر باشد.

نمایندگان در پایان بررسی این طرح دولت را مکلف کردند که در صورت تصویب هر مورد نسبت به تامین بار مالی آن اقدام نماید.

مجلس همچنین درباره جمعیت عشایر کشور نیز مقرر کرد که جمعیت عشایر در محدوده هر بخش محاسبه شود تا از امکانات منطقه برخوردار شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet