ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/12/04 11:41:00
سرویس صحن
در جلسه علنی امروز قرائت شد

گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره سوال 18 نماینده از متکی

**گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد سوال ملی ۱۸ تن از نمایندگان از وزیر امور خارجه قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گزارش این کمیسیون را در مورد سوال نمایندگان مبنی بر جلوگیری از بروز مجدد مشکل گرد و غبار شدید به وجود آمده در استان‌های جنوبی و غربی کشور و اقدامات و تدابیر اندیشیده شده از سوی وزارت خارجه بدین شرح قرائت کرد:

سوال نمایندگان محترم با حضور جناب آقای متکی وزیر محترم امور خارجه در تاریخ 22/2/88 مورد بررسی قرار گرفت.

در توضیح سوال، نمایندگان محترم متذکر شدند:

در سال‌های قبل از انقلاب مناطق صحرایی عراق و عربستان که غیر قابل زراعت بوده با هماهنگی وزارتخانه‌های خارجه سه کشور و توافقات فی‌مابین به وسیله مواد نفتی تثبیت شده است و از عوارض ناشی از گرد و غبار به وجود آمده از اراضی این مناطق جلوگیری می‌گردید.

متاسفانه بعد از انقلاب این مهم کمتر مورد توجه قرار گرفته و در سال‌های اخیر به خصوص در سال جاری گرد و غبار شدید باعث اختلال در زندگی روزمره مردم استان‌های مزبور شده است، من جمله استان‌های مرزی بوشهر، خوزستان، ایلام و کرمانشاه به همین دلیل اکثر پروازها در شهرهای جنوبی و غربی کشور لغو و در برخی روزها مدارس تعطیل و رفت و آمد و فعالیت و زندگی مردم با مشکل اساسی مواجه و باعث آلودگی زیست محیطی برای آنان شده است.

با توجه از نگرانی مردم از ادامه این روند و با عنایت به تذکرات و پیگیری‌ها و گزارشات مکرر، وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه مسئول به منظور جلوگیری از بروز مجدد این مشکل چه اقدام و تدابیری اندیشیده است؟

جناب آقای متکی در پاسخ یاد‌آور شد:

براساس تحقیقات کارشناسی و تخصصی سازمان هواشناسی، سازمان محیط زیست و دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع، دلیل این بحران عمدتا طبیعی است. بیابان‌های ربع الخالی عربستان که وسعت آن در حدود 70 ملیون هکتار است، حتی در سال‌های ترسالی نیز مقدار بسیار ناچیزی از نزولات جوی دریافت می‌کنند و به همین دلیل خاک آن از چسبندگی لازم برخوردار نیست.

طوفان‌های شن که به همین دلیل از آن منطقه برمی‌خیزد پس از رسیدن به فضای شمالی خلیج فارس، به دلیل تفاوت فشار جوی در شمال غربی و جنوب عربی به سمت استان خوزستان تغییر جهت می‌دهد و به شکل ذرات پراکنده در جنوب غربی ایران ظاهر می‌شود.

البته دخالت‌های انسانی ناشی از طرح‌های آبیاری در منطقه و به ویژه در عراق، خشکاندن تالاب‌ها و حوزه‌های آبی و در نتیجه تسریع کاهش چسبندگی خاک، عدم تثبیت ماسه‌های روان در صحرای عربستان و عراق و عدم اجرای طرح‌های بیابان زدایی و کمربند سبز در این کشورها نیز در تشدید بحران نقش دارند.

از اقدامات وزارت امور خارجه در این خصوص می‌توان به حساس نمودن دستگاه‌های مسئول و نمایندگان محترم مجلس به موضوع و پیگیری‌های دو جانبه با کشورهای عربستان و عراق و تلاش نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سال‌های بین المللی مربوطه اشاره داشت.

جلالی در پایان این گزارش اعلام کرد: کمیسیون تلاش‌های انجام شده از طرف وزارت امور خارجه را مثبت ارزیابی می‌کند و تصمیم گیری نهایی را به صحن علنی موکول می‌نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet