هدر اصلی
1388/12/03 16:03:00
سرویس صحن
اولیاء خبر داد:

هفته جاری وضعیت تفحص از قاچاق کالا مشخص می‌شود

**طراح تحقیق و تفحص از وضعیت قاچاق کالا از تعیین تکلیف این طرح در هفته جاری خبر داد.

علی اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق و طراح تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت قاچاق کالا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، محورهای تقاضای خود را تشریح کرد و اظهار داشت: وضعیت قاچاق کالا به دستگاه‌های مختلفی مربوط می‌شود و از طریق تحقیق و تفحص مجلس قابل پیگیری است.

وی افزود: قاچاق کالا معضلی است که تقریبا اکثر تولیدکنندگان داخلی و افرادی که با این بحث در ارتباط هستند را نگران کرده است.

اولیا تصریح کرد: تولیدکنندگان داخلی هراز گاهی اعتراض دارند که تولیدات آنها در مقابل ورود بی‌رویه کالاهای خارجی که عمدتا به صورت قاچاق وارد می‌شود در معرض تهدید است.

وی گفت: قاچاق کالا به صورت بی‌رویه عموما در بخش‌های منسوجات و واردات کفش و قطعات الکترونیکی صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به عدم اطلاع مسئولان رسمی کشور از وجود اسکله‌های غیررسمی، اظهار داشت: سوال در کمیسیون امنیت مطرح شد و وزیر اطلاعات هم توضیحات مقدماتی را ارائه کردند و از پاسخ ایشان قانع نشدم.

نماینده یزد و صدوق گفت: در آن جلسه به وزیر اطلاعات گفتم که این توضیحات قانع کننده نیست و حداقل انتظارمان این است که وزارت اطلاعات که اشراف بر مسایل کشور دارد گزارش اولیه این از وضعیت قاچاق کالا به داخل کشور بدهد و ما نیز مطلع شویم.

وی با بیان اینکه در آن جلسه مجموعا تایید شد که مشکل قاچاق وجود دارد، گفت: به این نتیجه رسیدیم که قاچاق کالا به دستگاه‌های مختلفی اعم از قوه قضاییه، نیروها مسلح وزارتخانه‌های مختلف مربوط می‌شود و از طریق تحقیق و تفحص قابل پیگیری است.

عضو کمیسیون عمران تصریح کرد: تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت قاچاق کالا بدین منظور است که مشخص بشود، با چه کمیت و کیفیتی از قاچاق در کشور روبرو هستیم.

طراح طرح تحقیق و تفحص از قاچاق کالا با اشاره به جلسه کمیسیون با اعضای ستاد هماهنگی‌ها برای مبارز با کاهش قاچاق کالا، افزود: در این جلسه اعضای حاضر در جلسه توضیحات اینجانب را استماع کرده و توضیحات آنها نیز موید صحبت‌های اینجانب و نگرانی‌هایی که از این موضوع در کشور وجود دارد.

اولیا تصریح کرد: علاوه بر آثار گسترده اقتصادی که برآورد می‌شود از 4 هزار تا 17 هزار میلیارد تومان حجم ضروری که به اقتصاد می‌زند و البته هنوز برآورد دقیقی وجود ندارد، از نظر امنیت سلامت مردم و امنیت ملی ادامه این وضع قابل قبول نیست.

نماینده یزد با بیان اینکه فضای حاکم بر کمیسیون هنگام بررسی تقاضای تحقیق و تفحص تایید اکثریت را حکایت می‌کرد، گفت: این موضوع مهمی است و باید مجلس از جایگاه نظارتی خود مطلع باشد که دستگاه‌های مختلف چه اقداماتی را انجام می‌دهند و اشکالات در کجا قرار دارد.

اولیا با اشاره به نگرانی برخی از نمایندگان مبنی بر اینکه احتمالا جلوگیری از قاچاق کالا منجر به این موضوع می‌شود که مرزها کاملا بسته شود و اقتصادی مرزنشینان آسیب ببیند، اظهار داشت: دقیقا بر عکس این موضوع اتفاق خواهد افتاد و با فعالیت بازارچه‌های مرزی به صورت رسمی و با ثبت اطلاعات می‌توان حیات اقتصادی مرزنشینان را تامین نماییم که البته در این ارتباط هم سوالی از وزیر بازرگانی پرسیدم.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تصور می‌کنم که کمیسیون، تحقیق و تفحص را تصویب کند و انشاالله در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده یزد و صدوق در خاتمه تصریح کرد: هفته جاری کمیسیون در خصوص این طرح نتیجه‌گیری خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet