هدر اصلی
1388/12/05 14:35:00
سرویس سیاسی

استقبال لاریجانی از نقش‌آفرینی ژاپن در برنامه هسته‌ای ایران

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از نقش آفرینی ژاپن در برنامه هسته‌ای خود استقبال می‌کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" شامگاه چهارشنبه شب به وقت توکیو، در ضیافت شامی که رییس مجلس نمایندگان ژاپن به افتخار حضور وی و هیات همراه در کشورش ترتیب داده بود، حضور یافت.

وی در این مراسم اظهار داشت: ما سلاح‌های کشتار جمعی را برای جامعه‌جهانی مضر می‌دانیم و مبنای فکری جمهوری اسلامی ایران دموکراسی، صلح، امنیت و منع سلاح در منطقه است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ما در دانش هسته‌ای و غنی‌سازی مدلی همچون ژاپن را برگزیده‌ایم و به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران از نقش آفرینی ژاپن در برنامه هسته‌ای خود استقبال می‌کند.

وی افزود: ژاپن با توجه به ارتباطی که با ایران دارد واقعیت‌ها را بیشتر درک می‌کند در عین حال ما به حسن نیت امریکا و برخی کشورهای زورگو تردید داریم.

رییس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه ایران و ژاپن به خاطر پیشینه تاریخی نزدیکی که با هم دارند می‌‌توانند در مسایل سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی همکاری‌های خوبی با هم داشته باشد، تاکید کرد: به طور قطع پارلمان‌های دو کشور می‌توانند در ارتقاء سطح این مناسبات نقش مهمی ایفا کنند.

لاریجانی خطاب به رییس مجلس نمایندگان و دیگر مقامات ژاپنی حاضر در ضیافت شام خاطرنشان کرد: ما در کشورمان زمینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری ژاپن در نظر داریم و شما می‌توانید از این فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری و مسایل علمی استفاده کنید.

وی یادآور شد ما از طرح آقای نخست وزیر مبنی بر اتحاد شرق آسیا حمایت می‌کنیم و طرح ایشان را هوشمندانه می‌دانیم چرا که در شرایط فعلی بین المللی این طرح می‌تواند به عنوان یک قطب حساس عمل کند.

لاریجانی ایران را کشور تاثیرگذار در غرب آسیا دانست که از نظامی دموکراتیک و مقتدر برخوردار است و می‌تواند در این زمینه نقش موثری ایفا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بازدیدی که از شهر ناکازاکی خواهد داشت،  گفت: باید مشخص شود آمریکا که امروز این همه سر و صدا در مورد حقوق بشر دارد، چرا اینقدر به ژاپن ظلم کرده است.

وی با اشاره به شرایط افغانستان ادامه داد: عملکرد آمریکا در همکاری با افغانستان می‌تواند نمونه خوبی برای ما و ژاپن باشد چرا که مردم افغانستان امروز بین فشار تروریسم و اشغال له شده‌اند.

در این مراسم، رئیس مجلس نمایندگان ژاپن پیش از سخنان لاریجانی ضمن خیر مقدم به هیات ایرانی اظهار داشت: در خصوص افغانستان با ایران به توافق رسیده‌ایم تا همکاری‌های دو کشور را تقویت کنیم.

وی افزود: ایران و ژاپن در مورد همکاری‌ها و توافقات پارلمانی به نقطه نظرات نزدیکی رسیده‌اند تا روابط هر چه بیشتر توسعه یابد.

رئیس مجلس نمایندگان ژاپن تاکید کرد: ما با ایران روابط خوبی داشته‌ایم و بر تقویت مراودات  پارلمانی مصمم هستیم.

وی برای نشان دادن حسن نیت دو کشور، به کاسه بلورین مربوط به زمان ساسانیان که در گنج خانه این کشور نگهداری می‌شود اشاره کرد و افزود: این گنج نمونه‌ای از روابط دوستانه دو کشور است.

این گزارش می‌افزاید: نایب رئیس مجلس نمایندگان ژاپن نیز در این مراسم، ضمن خیر مقدم به هیات ایرانی گفت: من از اظهارات رئیس مجلس ایران مبنی بر علاقه ایران به نداشتن سلاح‌های اتمی و استفاده از این فناوری در مقاصد صلح آمیز مشعوف شدم.

وی خاطرنشان کرد: برای تایید و صحت همکاری ایران و ژاپن و ایجاد صلح و همکاری‌های دو جانبه بسیار امیدوارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet