هدر اصلی
1388/12/05 13:03:00
سرویس سیاسی
نخست وزیر ژاپن در دیدار با لاریجانی:

ژاپن آماده کمک به حل مشکلات هسته‌ای ایران است

**رئیس مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" که در توکیو به سر می‌برد، در ادامه دیدارهای خود با مقامات بلند پایه ژاپن، با "یوکیو هاتویاما" نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس مجلس شواری اسلامی در این دیدار خاطرنشان کرد: برای همکاری اقتصادی دو کشور زمینه‌های متعددی موجود است و باید سطح روابط تجاری گسترش بیشتری یابد.

وی افزود: ما هم اکنون در زمینه بهینه سازی انرژی و همکاری‌های فرهنگی و علمی حرکت‌های نوینی را در جهت گسترش این مقولات در پیش گرفته ایم.

لاریجانی همچنین همکاری ژاپن در زمینه‌های زیربنایی و توسعه اقتصادی را بسیار مهم و اساسی ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سنجش روابط بین الملل با ایده شما (نخست وزیر ژاپن) در خصوص اتحادیه شرق آسیا با مقتضیات بین المللی موافقیم، زیرا این ایده یک نظریه هوشمندانه است و همکاری ایران در غرب آسیا می‌تواند این تئوری را کامل کند.

رییس قوه مقننه سپس به مسایل افغانستان پرداخت و افزود: در خصوص حل مشکلات افغانستان، ایران و ژاپن می‌توانند همکاری‌های نزدیکی داشته باشند و در موضوعات مهمی همچون بازسازی افغانستان کنترل مواد مخدر و مبارزه با تروریسم فعالیت‌های مثبت و سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

لاریجانی سپس به مسایل هسته‌ای صلح آمیز پرداخت و افزود: در مساله هسته‌ای ما خود را مقید به چهارچوب مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌دانیم و معتقدیم همانطور که رهبر انقلابمان تصریح کردند، تولید سلاح کشتار جمعی حرام است؛ بنابراین ما به دنبال دانش صلح آمیز هسته‌ای هستیم.

وی در ادامه افزود: معتقدیم برخی کشورها تمایل ندارند که جمهوری اسلامی ایران براساس حقوق خود در ان.پی.تی غنی سازی کند.

رییس مجلس تاکید کرد: ما در دانش هسته‌ای مدل مشابه ژاپن را دنبال می‌کنیم لذا در این خصوص امکان همکاری بیشتر موجود است.

در ادامه نخست یوکیو هاتویاما وزیر ژاپن، ضمن خیر مقدم به هیات پارلمانی ایران، اظهار داشت: ایران و ژاپن دارای روابط دیرینه‌ای هستند و امیدواریم این روابط روز به روز افزایش یابد.

وی ادامه داد: ما توانستیم با انرژیهای فسیلی جمهوری اسلامی (نفت و گاز) رشد اقتصادی خود را ارتقا دهیم و من از این بابت از شما تشکر می‌کنم.

نخست وزیر ژاپن به مساله افغانستان اشاره کرد و گفت: افغانستان از جمله مواردی است که ما می‌توانیم با جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های نزدیکی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ژاپن به عنوان کشور بی‌طرف آمادگی دارد تا برای حل برخی مشکلات هسته‌ای اقدام نماید.

دولت هاتویاما نخست وزیر ژاپن سپتامبر 2009 پس از سقوط حاکمیت لیبرال دمکرات‌ها که نزدیک به نیم قرن قدرت را در ژاپن در دست داشتند به حاکمیت رسید.

رهبر جدید ژاپن، شامل ائتلافی به رهبری حزب دموکراتیک است.

براساس مصوبه قانونی که در 1921 به تصویب رسیده، نخست وزیر ژاپن باید رهبر بزرگترین حزب در مجلس باشد. این موضوع در بازنگری و تصویب مجدد قانون اساسی ژاپن که در سال 1947 انجام شد بار دیگر مورد تاکید قرار گرفت.

به طور کلی سیستم حکومتی ژاپن براساس فعالیت احزاب سیاسی واقع شده و این احزاب نقش تعیین کننده‌ای در صحنه سیاست این کشور ایفا می‌کند. مهمترین احزاب ژاپن عبارتند از حزب دموکراتیک ژاپن، حزب لیبرال دموکراتیک، حزب کومه‌ای جدید، حزب کمونیست و حزب سوسیالیست دموکراتیک ژاپن هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet