انتخابات ریاست جمهوری
1388/12/06 18:34:40
سرویس سیاسی
لاریجانی در شواری بین المللی تعاملات دوستانه ژاپن:

ایران معتقد به همزیستی مسالمت آمیز است

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران هیچگاه به هیچ کشوری تعرض نکرده و معتقد به یک نوع همزیستی مسالمت آمیز و با احترام میان کشورهاست.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از توکیو، علی لاریجانی روز پنجشنبه در اجتماع دیپلمات ها و سیاستمداران ژاپنی در شورای بین الملل تعاملات دوستانه این کشور، ایران و ژاپن را دو نماینده اصیل فرهنگ مشرق خواند و اظهار داشت: ایران و ژاپن اکنون از حکومت های دموکراتیک برخوردارند و هر دو کشور نیز در گذشته دارای حکومت های غیرانتخابی بودند.

 وی با بیان اینکه تمامی مسئولان ایرانی با رای مرم انتخاب می شوند، افزود: ما با انقلاب اسلامی دیکتاتوری شاه را از بین برده و به دموکراسی تبدیل کردیم.

لاریجانی با اشاره به حضور 85 درصدی مردم در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، گفت: در ایران صداهای مختلفی وجود دارد که این همان مسیر دموکراسی است و ما آن را امری مفید برای تکامل جامعه می دانیم، چرا که تک صدایی و دیکتاتوری نه تنها حیات نیست بلکه مرگ است.

 رییس قوه مقننه ادامه داد: ایران و ژاپن هر دو دارای پارلمان های قوی هستند و در ایران هیچ کس نمی تواند پارلمان را منحل کند.

 وی افزود: ایران و ژاپن به ایجاد صلح و امنیت می اندیشند، ژاپن درد جنگ اتمی آمریکا را حس می کند و ایران نیز درد ستم ظالمانه آمریکا در دوران شاه را فراموش نکرده است.

لاریجانی با بیان اینکه در زمان شاه، چون ایران نقش ژاندارم آمریکا در منطقه را بازی می کرد، هیچ حرفی از حقوق بشر در ایران بیان نمی شد، تصریح کرد: پس از انقلاب، آمریکا سعی کرد با تشویق جریان های تجزیه طلب و با به راه انداختن جریان ترورها جلوی پای ایران سنگ بیندازد

. وی افزود: ایران، هیچگاه به هیچ کشوری تعرض نکرده و معتقد به یک نوع همزیستی مسالمت آمیز و با احترام میان کشورهاست.

 رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه ایران و ژاپن، هر دو علی رغم برخورداری از فناوری هسته ای به سمت ساخت سلاح هسته ای نمی روند، تاکید کرد: بارها اعلام کرده ایم که ساخت سلاح هسته ای در دکترین امنیتی ایران جایگاهی ندارد.

 لاریجانی گفت: ژاپن کشوری توسعه یافته است و در به دست آوردن فناوری های نوین گام های خوبی برداشته است.

وی با اشاره به اشغال افغانستان از سوی آمریکایی ها اظهار داشت: آنها به بهانه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر به افغانستان آمدند حال آنکه در 9 سال گذشته، تولید مواد مخدر در افغانستان 40 برابر شده است.

 لاریجانی در ادامه اظهارات خود با اشاره به دستگیری "عبدالمالک ریگی" اظهار داشت: این شرور تروریست، به وسیله سازمان های جاسوسی آمریکا و انگلیس کمک و حمایت می شد.

وی همچنین با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ایران و ژاپن اضافه کرد: امروز، شرایط بسیار خوبی برای سرمایه گذاری ژاپن در زمینه انرژی های بادی و خورشیدی فراهم است.

رییس مجلس افزود: شرایط امروز بگونه ای است که ما می توانیم در چارچوب احترام متقابل میان دو کشور، ارتباطات اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خود را بیش از پیش گسترش دهیم.

 لاریجانی همچنین در پاسخ به سوال یکی از سیاستمداران ژاپنی که در مورد تدابیر ایران درباره خاورمیانه آینده سوال کرد، اظهار داشت: میان مسلمانان یک روابط عاطفی و معنوی برخوردار است و با وضعیت فعلی خاورمیانه، ایجاد یک امنیت منطقه ای، بسیار ضروری است.

 رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مبادله سوخت اظهار داشت: سوخت رآکتور تهران رو به اتمام است و ما باید این سوخت را تهیه کنیم، اما بعضی ها شرایطی را به وجود آوردند که این موضوع را پیچیده می کند.

لاریجانی در پاسخ به یکی دیگر از حاضرین در این جلسه که نظر وی را در رابطه با ادعای اوباما در مورد خلع سلاح هسته ای دنیا جویا شده بود، اظهار داشت: کسی مانع آنها نیست، اگر آمریکا واقعا به آنچه می گوید پایبند است، ابتدا باید 10 هزار کلاهک هسته ای خود را از بین ببرد. ما با ایده خلع سلاح هسته ای موافقیم و آن را یک ضرورت می دانیم، اما در عمل، آمریکا به سمت خلع سلاح هسته ای نمی رود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet