انتخابات ریاست جمهوری
1388/12/08 12:55:00
سرویس کمیسیون ها
در جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق:

میزان انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی در سال 89 مشخص شد

**کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور مقرر کرد: در سال آینده ۵/۱۱ میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی و ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی اوراق مشارکت ریالی منتشر شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد‌مهدی مفتح" سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست خبری روز  شنبه خود با خبرنگاران رسانه‌‌های خبری، تصمیمات جلسه صبح امروز این کمیسیون را تشریح کرد. مفتح گفت: کمیسیون تلفیق در ادامه بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1389 کل کشور مقرر کرد: 100 هزار میلیارد اوراق ریالی و 5/11 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال 89 منتشر شود.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب که در جزء 3 لایحه بودجه حکمی وجود دارد که سهمیه‌های باقیمانده بیع متقابل، فاینانس و تسهیلات مالی خارج که در سال‌های قبل نیز وجود داشته و هنوز هم به مرحله نهایی نرسیده است، تمدید شود.

مفتح افزود: این حکم کلی است زیرا به نتیجه‌ رساندن فرآیند یک بیع متقابل یا فاینانس معمولاً بیش از یک سال طول می‌کشد از این رو وقتی در بودجه یکسانی اجازه داده می‌شود محقق شدن آن مستلزم تمدید شدن آن در سال بعد است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در تشریح جزئیات انتشار 5/11 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال 89 اظهار داشت: در رابطه با طرح‌های زیربنایی از جمله خاک و آب طبق مصوبات کمیسیون تلفیق دولت مجاز شد در سال آینده 5/1 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی و یا اوراق سکوک اسلامی در سال 89 منتشر کند.

وی افزود: این اوراق باید در قالب فرم‌هایی باشد که در بازار مشارکت شناخته شده است، انتشار سکوک اسلامی با قواعد اسلامی نیز مطابقت دارد اما بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت ارزی با شرکت‌هایی است که این اوراق را چاپ و منتشر می‌کند.

مفتح در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: براساس مصوبات کمیسیون تلفیق مقرر شد شرکت نفت با تایید بانک مرکزی در سال 89/5 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی و هر یک از شرکت‌های پتروشیمی، پالایش و پخش و شرکت گاز یک میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال 89 منتشر کند.

وی در ادامه به بند دیگری از مصوبات کمیسیون متبوعش پرداخت و توضیح داد در بند دیگری از مصوبات امروز کمیسیون تلفیق به شرکت‌های ایدرو و اینیدرو و شرکت‌های صنعتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شرکت‌های صنعتی حمل و نقل برای تامین منابع مالی خود مجموعا تا 2 میلیارد یورو اوراق مشارکت را منتشر کند که همچنان بازپرداخت سود و اصل این اوراق برعهده شرکت‌هایی است که این اوراق را چاپ و منتشر می‌کند.

نماینده مردم رزن در خانه ملت در ادامه به بیان جزئیات انتشار 100 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی در سال 89 پرداخت و یادآور شد: در این بخش از لایحه دولت تا حدودی تغییراتی رخ داد، براساس مصوبات کمیسیون تلفیق، مقرر شد 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی را شهرداری‌های مراکز استان‌ها و کلان‌شهر و شهرداری‌های با جمعیت بیش از 100 هزار نفر را در سال 89 برای طرح‌های عمرانی شامل طرح‌های بافت فرسوده شهری و انتقال پادگان‌ها از شهرها و حمل و نقل عمومی منتشر کنند البته لازم به ذکر است که انتشار این اوراق باید مجوز وزارت کشور و تایید بانک مرکزی انجام شود و سود حساب کوتاه مدت نیز باید به این اوراق اختصاص یابد.

وی افزود: در مجوز بعدی کمیسیون تلفیق در رابطه با انتشار 100 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی در سال 89، کمیسیون به وزارت نفت اجازه داد تا 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی را برای تامین مالی طرح‌های توسعه پارس جنوبی و پالایش و پخش و پتروشیمی با سود تشویقی و تایید شورای پول و اعتبار منتشر کند.

مفتح تاکید کرد که تمدید مصوبات این بند این انتشار 5/11میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی و 100 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی در سال‌های بعد مستلزم تایید جزء به جزء این بند‌ها است.

مفتح در خاتمه از سه شیفته برگزار شدن جلسات کمیسیون تلفیق از امروز به منظور بررسی سریع‌تر لایحه بودجه سال 89 کل کشور خبر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet