هدر اصلی
1388/12/09 12:10:00
سرویس صحن

مجلس وظایف معاونت قوانین مجلس را مشخص کرد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با تصویب جزییات طرح تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور، وظایف معاونت قوانین مجلس را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس ماده یک این قانون تدوین و تنقیح قوانین کشور به عهده معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی که به اختصار معاونت نامیده می‌شود به شرح مندرج در این قانون می‌باشد.

در این راستا اعمال وظایف این معاونت نافی اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمی‌باشد.

با رای نمایندگان مجلس کلیه دستگاه‌های حکومتی که مقررات وضع می‌کنند از قبیل هیات دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌ هیات عمومی دیوان عالی کشور، هیات عمومی دیوان عدالت اداری همچنین دستگاه‌هایی که مقررات آنها لزوم اجراء دارد، موظفند تمام مصوبات خود را جهت اعمال این قانون به مجلس شورای اسلامی ارسال نمایند.

در ادامه نمایندگان وظایف معاونت امور تنقیح راتنقیح کلیه قوانین کشور و اعلام قوانین معتبر و حاکم از راه‌های جمع آوری و تفکیک و طبقه بندی موضوعی قوانین کشور و تهیه و تنظیم فهرست‌های موضوعی، تاریخی و سایر موارد، تشخیص تعارضات موجود در مقررات و اعلام آن به مرجع تصویب کننده جهت رفع تعارض ، تشخیص مقرراتی که موضوع آنها منتفی شده است و اعلام آنها به مرجع تصیوب کننده جهت لغو آن ، تهیه طرح جهت نسخ قوانینی که موضوع آنها منتفی یا نسخ ضمنی شده و ارائه آن به هیات رئیسه مجلس جهت طی مراحل قانونی، تعیین موارد نسخ صریح و اعمال آنها در مجموعه‌های تنقیح شده و ارسال به روزنامه رسمی جهت انتشار، اعلام قوانین و مقررات مغایر با سیاست‌های کلی نظام که توسط رهبری ابلاغ شده یا می‌شود به مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات رئیسه مجلس جهت پیگیری و اصلاح ، تهیه شناسنامه برای کلیه قوانین و مقررات کشور می باشد.

در ادامه مقرر شد تا کلیه دستگاه‌های حکومتی و عمومی موظف شوند ظرف شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تمام قوانین و مقررات مخصوص به خود را به طور جداگانه با رعایت مفاد این قانون تنقیح و به معاونت ارسال نمایند و در مورد مصوبات آتی نیز تداوم بخشند. این معاونت می‌تواند حین بررسی از کارشناسان دستگاه مزبور دعوت به عمل آورد.

پاسخ به استعلامات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی؛ نمایندگان؛ دولت و شورای عالی استان‌ها از دیگر وظایف معاونت تنقیح مجلس است.

در این ارتباط مهلت پاسخ به استعلامات در مورد طرح‌ها و لوایح دو فوریتی بیست و چهار ساعت و یک فوریتی چهل و هشت ساعت و در موارد عادی یک هفته خواهد بود.

تدوین شیوه نامه نگارش طرح‌ها و لوایح براساس چهارچوب‌های علمی و تعریف لغات تخصصی مورد استفاده در موضوعات مختلف و انتشار آن جهت طی مراحل قانونی در دستگاه‌های حکومتی ، انتشار مجموعه‌های تنقیح شده موضوعی تخصصی به صورت کتب و نسخ الکترونیکی، ویراستاری مصوبات مجلس و کمیسیون‌ها برابر آیین نامه داخلی مجلس ، اطلاع رسانی و آموزش عمومی قوانین، کد گذاری قوانین و اصلاح فصول و مواد قوانین منطبق بر آن ، ارائه مشاوره حقوقی و تقنینی به رئیس؛ اعضای هیات رئیسه؛ کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس از دیگر وظایف این معاونت می‌باشد.

این گزارش می افزاید: ادامه رسیدگی به جزئیات این طرح به جلسه بعدی مجلس واگذار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet