ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/02/07 15:41:00
سرویس فرهنگی
دهقان:

توسعه فرهنگی باید با توسعه اقتصادی و اجتماعی همراه باشد

**دولت وعده داده سالی که آغاز شده، سال توجه بیشتر به فرهنگ باشد و در این باره برنامه‌هایی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به رویکرد فرهنگی هیات دولت در سفرهای استانی اشاره کرد. از این منظر شاید سال ۸۹ برای استان لرستان سال متفاوتی باشد چرا که امکان شناسایی بیشتر قابلیت‌های فرهنگی استان لرستان و امکانات و محدودیت‌های این استان فراهم است و تنها باید از این امکان بهره برد.

به گزارش نشریه بامداد لرستان سهم فرهنگ از بودجه کل کشور در سال 89 به 6 درصد رسیده و این افزایش دو درصدی در مقایسه با سال قبل می‌تواند فرصت مغتنمی برای استانهایی چون لرستان باشد بخصوص از این جهت که علاوه بر افزایش بودجه فرهنگی کشور، شیوه تخصیص این بودجه نیز مورد توجه قرار گرفته است. در بودجه سال 89 در یک ردیف جداگانه 1500 میلیارد تومان بودجه که 900 میلیارد تومان آن جاری 600 میلیارد تومان آن عمرانی است برای استانها پیش بینی شده که میان شوراهای برنامه‌ریزی استانها در حوزه فرهنگ توزیع می شود. این میزان افزون بر بودجه معمولی است که دستگاه‌های فرهنگی  و ملی در استانها دارند. بنابراین برای استانهایی چون لرستان این شانس وجود دارد که امکانات رشد فرهنگی را از هر لحاظ به خدمت بگیرند.

لرستان غنی

استان لرستان به لحاظ جغرافیایی در بخشی از ایران واقع شده که امکانات بالقوه‌ای را برای توسعه ایجاد می‌کند. از جمله کوهپایه‌ای بودن این است که بروز چهار فصل سال به صورت همزمان را برای این استان فراهم می‌کند. بارندگی مناسب دراین استان، آبشارها، چشمه سارها، دریاچه‌ها، جنگلهای طبیعی و دشت‌های حاصلخیز که لرستان را از شرایط ویژه‌ای برخوردار کرده‌اند.

این استان به لحاظ تاریخی نیز پیشینه قابل توجهی دارد. قدمت سکونت در این استان به قبل از ورود آریایی‌ها به فلات ایران برمی‌گردد؛ کشف شهر تاریخی در دوم سرخ لکی کوهدشت سابقه سکونت بشر را در لرستان به 40 هزار سال قبل می رساند.

دکتر عزت الله دهقان نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمسیون آموزش و تحقیقات درباره توانمندی‌های این استان می‌گوید: «لرستان از توانمند‌های قابل توجهی برخوردار است که همه آنها امکان رشد بیشتر را برای این استان فراهم می‌کنند. مثلا این استان جمعیت جوان قابل اوجهی دارد. بیش از نیمی از جمعیت است استان زیر 30 سال سن دارند.  مردم این استان علیرغم ساختار ایلی و قبیله‌ای آمادگی برای پذیرش تغییر و تحولات فرهنگی و اجتماعی را دارند و زمنیه برای ایجاد تشکل‌های اجتماعی و فرهنگی در این استان بسیار قابل توجه است. جوانان این استان تمایل به مشارکتهای اجتماعی و کارآفرینی دارند. خوشبختانه آموزش‌های عمومی و عالی رشد قابل توجهی در لرستان داشته و تعدادی رسانه جمعی در هفت سال اخیر در این استان شکل گرفته‌اند. بنابراین این می‌توان گفت لرستان توانمندی‌های بسیاری برای رشد و توسعه از هر لحاظ و به خصوص توسعه فرهنگی دارد.»

ظاهرا همه این امکانات در لرستان بالقوه مانده‌اند و از آنها نه در جهت توسعه اقتصادی یا اجتماعی و نه توسعه فرهنگی، بهره گرفته نشده‌است.

لرستان مغفول مانده

استان لرستان با همه توانمندی‌های بالقوه‌اش، چندان که باید و به موازات قابلیت‌هایش در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی رشد نداشته‌ است و توسعه نیافتگی در هر کدام از این حوزه‌ها بر حوزه دیگر نیز تاثیر گذاشته است.

لرستان امروز از مشکلات بسیاری در حوزه فرهنگ رنج می‌برد که از آن جمله می‌توان به شکاف ارزشی بین نسلی، جاذبه های فرهنگ غربی برای جوانان، شکاف ارزشی در بین جوامع شهری، روستایی و عشایری، پایین بودن نرخ تحصیلات عالی و پذیرش در کنکور،  تناقض فرهنگی موجود در جامعه، عدم رعایت قانون و قانون پذیری،  عدم رعایت وجدان کاری و انضباط اجتماعی اشاره کرد.

 دکتر دهقان درباره مشکلات فرهنگی در این استان می‌گوید: «متاسفانه توجه به مسائل فرهنگی در استان لرستان چندان که باید، نبوده و یا  تا کنون لااقل نمود ظاهری نداشته‌است. خوشبختانه در این دوره بودجه فرهنگی مورد توجه دولت قرار گرفته و دور سوم سفرهای استانی رئیس جمهور و هیات دولت رویکرد فرهنگی دارد. بر این اساس امیدواریم در استانهایی چون لرستان زمینه‌های توسعه فرهنگی ایجاد شود. متاسفانه مشکلات استانی مانند لرستان در زمنیه‌های مختلف و از جمله مسائل فرهنگی، به یکی دو مورد محدود نمی‌شود. استانی مانند لرستان از محرومیت مضاعف رنج می‌برد. هنوز یک مصلای درخور شان مردم این استان در هیچکدام از شهرهای لرستان ساخته نشده است.

بسیاری از شهرهای این استان یک مسجد شایسته و مناسب ندارند. تعداد سالن‌های اجتماعات و کتابخانه‌های عمومی در شهرهای مختلف لرستان،  بسیار کمتر از نیازهای مردم این استان است.»

این نماینده مجلس امیدوار است در دوره سوم سفرهای استانی هیات دولت توجه ویژه‌ای به مسائل و محرومیت‌های فرهنگی استان لرستان بشود.

تقویت زیرساخت‌ها

متاسفانه کمسیون فرهنگی مجلس هیچ عضوی از نمایندگان استان لرستان ندارند. این استان به لحاظ فرهنگی در شرایطی قرار دارد که نیازمند تقویت زیرساخت‌هاست. به اعتقاد دهقان نماینده مردم درود و ازنا که عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است، بودجه فرهنگی این استان باید به تقویت زیرساخت‌های استان لرستان اختصاص پیدا کند. دهقان در این باره می‌گوید: «استان لرستان، از جمله استانهایی است که نیازمند توسعه و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی است و بودجه فرهنگی این استان باید به مصارفی برسد که محرومیت‌های این استان را به صورت ریشه‌ای حل کند.»

به اعتقاد بسیاری مشکلات استان لرستان ناشی از عملکرد سیاسی مسئولان این استان است و آنقدر که مسئولان لرستان با مسائل سیاسی درگیر هستند به معضلات اجتماعی و فرهنگی این استان نپرداخته‌اند.

نویسندگان، هنرمندان و اهالی فرهنگ در استان لرستان از حمایت‌های مسئولان امر بی‌نصیب بوده‌اند و به فرهنگ توجه چندانی در این استان نشده‌است.  

خوشبختانه اخیرا اقداماتی در زمینه بهبود مسائل فرهنگی در استان لرستان صورت گرفته اما به اعتقاد دهقان و دیگر نمایندگان این استان این اقدامات برای نیازهای استان لرستان کافی نیست به عنوان نمونه اقداماتی در زمینه‌های مختلف فرهنگی انجام می شود که در مقایسه با میزان محرومیت استان لرستان، اقدام چندان بزرگی به حساب نمی‌آیند.

به اعتقاد دکتر دهقان مشکلات فرهنگی در استان لرستان نه تنها به دلیل بی‌توجهی مسئولان به امر فرهنگ در این استان بوده بلکه به مسائل این استان در حوزه‌های دیگر هم مربوط می‌شود. او در این باره می‌گوید: «یکی از مهمترین مسائل لرستان، اشتغال است. عدم اشتغال جوانان و بیکاری معضل  اساسی لرستان است و جمعیت  جـوان استان که بیشترین جمعیت این استان محسوب می‌شود  با بحران شدید اقتصـادی بـرای تأمین هزینه ی ازدواج و تهیه مسکن روبروست. همچنین علیرغم شرایط خاص جغرافیایی، سابقه  تاریخی  چند هزار ساله و  ظرفیت‌های عظیمی در جذب  گردشگران، این صنعت رونق چندان در لرستان ندارد و این مسئله و مشکلات دیگری از این دست باعث می‌شود، محدودیت‌ها دست به دست هم باعث افزایش فقر فرهنگی در این استان شوند.»

جمعیت جوان وبه ویژه تحصیل کرده استان لرستان که شامل دانش آموزان، دانشجویان، محققان و دیگر اقشار جامعه هستند به امکانات فرهنگی نیاز دارند، در حالیکه  امکانات فرهنگی این استان متناسب با رشد جمعیت جوان این استان، افزایش نداشته‌است. از همین روست که بسیاری از کارشناسان معتقدند استان لرستان نیازمند بازمهندسی فرهنگی است.

به اعتقاد دکتر دهقان، لرستان نه تنها در بسیاری موارد مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته در مواردی نیز از امکانات و داشته‌هایش بهره کافی نبرده‌است. این نماینده مجلس به ظرفیت‌های رسانه‌ها از جمله صدا و سیما اشاره می‌کند و می‌گوید: «متاسفانه از این ظرفیت‌ها به اندازه کافی بهره گرفته نشده است. همچنین در زمینه فرهنگی در استان لرستان، تحقیق و پژوهش کارآمدی صورت نگرفته تا معلوم شود بودجه‌های فرهنگی و امکانات استان باید به چه شیوه‌ای مدیریت شوند.»

ظاهرا آنچه که به عنوان تقویت زیرساخت‌های فرهنگی، مورد نیاز مردم لرستان و مورد توجه نمایندگان این مردم در مجلس است، شامل همه مراحل تقویت ساختارهای فرهنگی است از تحقیق و پژوهش گرفته تا شیوه مدیریت اجرایی در حوزه فرهنگ. استان لرستان امروز نیازمند آن است که از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی‌اش برای توسعه فرهنگی بهره بگیرد و فعالان فرهنگی، مورد حمایت و توجه مسئولان امر قرار بگیرند. همچنین از آنجا که مسائل فرهنگی جدا از مسائل زیربنایی اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جامعه نیست، لازم است توسعه فرهنگی این استان با توسعه اقتصادی و اجتماعی آن همراه و همگام شود.

محرومیت های استان لرستان در زمینه فرهنگ و امکانات فرهنگی ریشه در مشکلات اجتماعی و اقتصادی نیز دارد و از این روست که به اعتقاد دکتر دهقان باید اولویت‌های مختلف این استان و نیازهای متعدد آن شناسایی شود و با توجه به این اولویت‌ها، فرهنگ در استان لرستان بازمهندسی شود. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet