هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نظرات نمایندگان سیستان و بلوچستان درباره وضعیت زیرساخت‌های فرهنگی این استان

اینجا سینما همیشه تعطیل است

سرویس فرهنگی
**یکی از نماینده استان سیستان و بلوچستان معتقد است: سرمایه‌گذاری در بخش سینما به بخش‌خصوصی سپرده شده است و این اقدام شهرها و مناطق محروم را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1389 ساعت 08:19

 سینما به عنوان یک شاخص تأثیر‌گذار نقش مهمی را در ایجاد یک فرهنگ ملی و متمرکز دارد. بر اساس آمار معاونت سینمایی وزارت ارشاد، 400 شهرستان بالای 100هزار جمعیت در کشور سالن سینما ندارند. در حال حاضر 300 سالن برای 70 میلیون نفر وجود دارد و استان سیستان و بلوچستان، پهناورترین استان کشورمان با جمعیتی بیش از دوونیم میلیون نفر هیچ سهمی از این 300 سالن ندارد.

پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان این استان وسیع و مرزی که یکی از بزرگترین دانشگاههای کشور را در خودجای داده است از اهمیت خاصی برخوردار است. فعالیت سینماهای این استان در سه دهه گذشته متوقف شده است. زاهدان مرکز این استان 5 سینما داشت که به 3 سینما در اوایل دهه شصت کاهش یافت و امروز هیچ سینمایی در این شهر نفس نمی‌کشد. مشکلات متعددی وجود دارد. برخی عدم سوددهی را عنوان می‌کنند. عدم وجود سرمایه‌گذار خصوصی و استقبال نکردن مردم از دیگر موانع رشد سینما در استان سیستان و بلوچستان است.

حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش در این مورد می‌گوید: ما نه فقط در زاهدان که در شهر‌های کوچک هم سینما نداریم. در خاش، ایرانشهر و سراوان سینمایی وجود ندارد. پیشرفت و ورود تکنولوژی، سینما را به خانه آورده است. در سالهای اخیر هم سینمایی ساخته نشده است.

دکتر شهریاری نماینده زاهدان از زاویه‌ای دیگر به این معضل نگاه می‌کند و با اشاره به مسائل فرهنگی موجود می‌افزاید: با تعطیلی سینماها در سه دهه گذشته و با توجه به مسائل فرهنگی اسلامی و مسایل فرهنگی خاصی که در استان سیستان و بلوچستان بود، از بازگشایی سینماها استقبالی نشد. سینماهای موجود به اندازه کافی مشتری نداشتند. سینما ملک بلافاصله تعطیل شد. سینما مهربان هم به سرنوشت ملک دچار شد. سالها پیش صاحبش گفت مقرون به صرفه نیست و آن را تعطیل کرد. حالا دیگر سینماهای خانگی، خانواده‌ها را از سینما دور کرده است. البته عدم اکران فیلمهای روز از دیگر مشکلات سینما در این استان است.

سینما و دیگر مکانهای فرهنگی، علاوه بر فرهنگ‌سازی و آموزش و رشد نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها، اوقات فراغت آنها را پر می‌کند. خانواده‌ها و جوانانی که نیمی از روز خود را در مدرسه، دانشگاه و محل کار می‌گذرانند انتظار دارند بخش دیگر را فراغت دارند تا با رفتن به مکانهای فرهنگی و تفریحی، اوقات خوب و مفرحی را برای خود بسازند اما مردم در سیستان و بلوچستان سهمی از این امکانات ندارند.

یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار به عدم سودآوری سینماها اشاره می‌کند و معتقد است وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی است که دراین زمینه زیرساخت‌ها را فراهم کند. او دراین‌زمینه توضیح می‌دهد:« بسیاری از مردم بیشتر روز خود را در مدرسه، دانشگاه و محل کار می‌گذرانند و بخشی اندک را فراغت دارند تا با رفتن به مکان‌های فرهنگی و تفریحی اوقات خوب و مفرحی را برای خود بسازند؛ اما در استان سیستان و بلوچستان مردم سهم کمتری از این امکانات دارند.

یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار نماینده این استان به عدم سودآورب سینماها در آنجا اشاره می‌کند و معتقد است که وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی است که سینماها را راه‌اندازی کند و بخش‌خصوصی را فاقد توانایی در این خصوص می‌داند.

جدگال می‌گوید: اگر سینماها راه‌اندازی شوند و قیمت مناسب باشد، مردم به سینما خواهند رفت. اکثر مسافرین و کسانی که به این استان رفت و آمد می‌کنند نیاز به این مکان فرهنگی دارند. سینما مورد نیاز یک شهر و جامعه است نه فقط به لحاظ فرهنگی که از نظر اشتغال هم می‌تواند منفعتی برای چندین خانواده داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در بخش سینما به بخش‌خصوصی سپرده شده است و این اقدام شهرها و مناطق محروم را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

حمیدرضا پشنگ از عدم ساخت سینما گلایه‌مند است و می‌گوید: سینما در شهرهای کوچک ذره‌ای از دریای مشکلات ماست.

جدگال هم بخش‌خصوصی را فاقد توانایی برای ساخت‌ و بازسازی سینما در سیستان و بلوچستان می‌داند و معتقد است که فقط حضور کمک‌های دولت می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

مسئله دیگری که پشنگ به آن اشاره می‌کند عدم کار فرهنگی در استان است.

وی معتقد است با همه امنیتی که در آنجا هست شرایطی فراهم نشده که کسی همراه خانواده به سینما برود. پشنگ می‌گوید: قومیت‌های مختلفی اینجا هستند و شرایط قومی مذهبی اجازه نمی‌دهد به راحتی به سینما بروند. با توجه به شرایط فرهنگی منطقه، شرایط استان‌های مرزی و استان‌هایی که اهل تسنن هستند، اگر دولت کمک کند و فرهنگ‌سازی کند ما شرایط فرهنگی بهتری اینجا خواهیم داشت.

در حال‌حاضر رویکرد و تحولات دولت نهم، شعار کار و تحول فرهنگی است که روی این قضیه کار نشده است و ما امیدواریم که برنامه‌ای در آینده نزدیک داشته باشند.

شهریاری نماینده مردم زاهدان هم در این‌باره با پشنگ هم‌عقیده است و می‌گوید: فرهنگ سینما رایج نیست، مردم استقبال نمی‌کنند، به خصوص که سینما می‌تواند یک مکان فرهنگی خانوادگی باشد و در اینجا نتوانستند آن فضا را برای مردم ایجاد کنند که خانواده‌ها در آرامش به سینما بروند.

اما نبود سینماها و مکان‌های فرهنگی از این قبیل، مهمتر از آنکه عرضه‌ای برای اوقات فراغت مردم ندارد، آسیب‌های اجتماعی بعضاً جبران‌ناپذیری را با خود همراه دارد. سرمایه‌گذار خصوصی هم تجربه‌اش در این زمینه تعطیلی سینما را به دنبال داشت.

حمیدرضا پشنگ در این‌باره معتقد است که ما مشکل عمده‌ای در کشورمان داریم و در توضیح آن می‌گوید:‌ مشکل ما این است که تفریح سالم نیست. ما اوقات فراغتمان را به ‌شکل سالم پرنمی‌کنیم، جوانان به شب‌نشینی‌های غیرسالم و مشکل‌ساز و در نهایت به اعتیاد می‌رسند و کسی در کشور ما به این مسئله توجه نمی‌کند. سینما و فعالیت‌های فرهنگی و ایجاد امکانات فرهنگی مثل سینما می‌تواند جوانان ما را از این معضل نجات دهد.

رئیس‌جمهور و هیأت دولت در دو سفری که به این استان داشتند گام‌های مثبتی برداشتند اما در زمینه سینما هنوز اتفاق مثبتی رخ نداده است. همچنین معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در زمستان گذشته به زاهدان سفر کرده بود استقبال مردم از اکران فیلم‌های جشنواره فجر این شهر را بسیار پرشور عنوان کرده بود.

برگزاری جشنواره فجر در استان‌ها که همیشه با استقبال روبه‌رو می‌شود، فرصت‌های تولید فیلم و فیلم دیدن را به دنبال می‌آورد و فقط وجود سینماست که می‌تواند به این فرصت‌ها رونق ببخشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000