هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آقا تهرانی:

در اجرای عدالت نباید تفاوتی بین افراد باشد

سرویس دیگر رسانه‌ها
**مرتضی آقا تهرانی تصریح کرد: در مبارزه با مفاسد اقتصادی و عملکرد قوه قضائیه توقع همه ملت ایران این است که تفاوتی میان هیچ فردی در اجرای عدالت گذاشته نشود.
یکشنبه 12 اردیبهشت 1389 ساعت 10:08

نماینده اصولگرای مجلس هشتم با اشاره به در پیش بودن انتخابات هیات رییسه مجلس درسومین سال از فعالیتش به علی لاریجانی توصیه کرد که از میان ریاست مجلس و ریاست فراکسیون اصولگرایان، یکی را انتخاب کند.   

آقا تهرانی در گفت و گو با ایرنا به سوالاتی درخصوص عملکرد مجلس و تحولات سیاسی روز داخلی و خارجی پاسخ داد که متن این گفت وگو به شرح زیر است:

 

ریاست مجلس یا ریاست فراکسیون اصولگرایان

آقا تهرانی در پاسخ به سوالی درخصوص انتخابات هیات رییسه سومین سال مجلس هشتم و اینکه آیا فردی برای ریاست مجلس با لاریجانی رقابت خواهد کرد یا نه،گفت: چیزی که باید برای مسئولین و نمایندگان اهمیت داشته باشد این است که به وظیفه خود عمل کنند و تفاوتی نمی کند که در کدام مسند حکومتی به نظام خدمت کنند، بلکه مهم تشخیص درست وظیفه و عمل به موقع به آن است.

نماینده تهران در مجلس افزود: درخصوص انتخاب رییس و هیئت رئیسه مجلس نیز نمایندگان مجلس در پایان فعالیت هر دوره، عملکرد هیات رییسه قبلی را بررسی کرده و به جمع بندی خواهند رسید که آیا این گروه توانسته به اهداف مجلس جامه عمل بپوشاند یا خیر.

آقاتهرانی خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیدند که هیات رییسه فعلی، مجلس را به اهدافش نزدیک کرده، دوباره آنها را انتخاب می کنند در غیر این صورت افراد فعلی رای نمی آورند و اگر تحولی صورت پذیرد، معنا دار خواهد بود .

وی افزود: برخی تصور می کنند که تنها صرف تنوع تغییرات صورت می گیرد ولی باید گفت که نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، از رئیس و هیئت رئیسه مجلس توقعاتی دارند که باید به آنها جامه عمل بپوشاند بنابراین، تحولات حول محور همین اصل صورت می گیرد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص ریاست همزمان لاریجانی بر مجلس و فراکسیون اصولگرایان،گفت: بنده خیرخواهانه به ایشان گفتم که در کنار ریاست مجلس، مسئولیت ریاست فراکسیون اصولگرایان را نپذیرد چرا که برعهده داشتن این دو مسئولیت باعث می شود که ملاحظات مجلس در فراکسیون و ملاحظات فراکسیون در مجلس مدنظر قرار گیرد که نتیجه آن تطابق نداشتن اهداف نمایندگان مجلس با فراکسیون اصولگرایان یا بالعکس است.

آقا تهرانی،نتیجه این وضعیت را تضعیف فراکسیون اصولگریان دانست و گفت: به همین خاطر معتقدم فراکسیون به هیچ عنوان فعال نبوده و حتی در دوران فتنه پس از انتخابات یک اعلامیه هم صادر نکرد؛ البته شاید اشخاص به طور مستقل این کار را انجام داده باشند. به عقیده من ما در اصولگرایی اصلا اصولگرا نیستیم و دلیل عمده آن هم شاید به همین باز گردد.

 

رهنمودهای رهبری سرلوحه کار نمایندگان در بررسی برنامه پنجم است

از آقاتهرانی درخصوص وضعیت بررسی برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی سوال شد که در پاسخ،گفت: برنامه پنجم توسعه در کمیسیون های تخصصی مجلس به بحث گذاشته شده و بنده در جلسات این کمیسیون ها شرکت کرده ام.

وی افزود: یکی از دغدغه های نمایندگان استفاده از تمام ظرفیت ها و نظریات کارشناسان در این جلسات بود که در این خصوص، به صورت موضوعی تقسیم کار شده و با تشکیل کمیسیون های مختلف در تجزیه و تحلیل مباحث این برنامه، از نظرات کارشناسی اساتید محترم حوزه و دانشگاه استفاده می شود.

آقا تهرانی تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که کمیسیون ها، در برنامه کاری خود یک اصل را مد نظر قرارداده اند و آن اینکه در کنار ماده و تبصره های خود، بیانات رهبری را درخصوص برنامه پنجم توسعه سرلوحه برنامه کاری خود قرار داده اند.

نماینده تهران در مجلس افزود: در درجه اول با درنظر گرفتن بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب (دامت برکاته) درخصوص برنامه های توسعه و اصول بالادستی کشور و همچنین سند چشم انداز 20 ساله، باید روند برنامه های توسعه گذشته را بررسی کرده و با آسیب شناسی آن، روند اجرای برنامه های آتی کشور را تسریع کرد.

از آقا تهرانی سوال شد که تصویب بودجه 20 هزار میلیارد تومانی هدفمند کردن یارانه ها با حذف یارانه انرژی باز هم انتقادات مخالفین دولت را برانگیخت.تصور نمی کنید با توجه به توافق کامل میان دولت ومجلس، این انتقادات به دلیل اختلاف افکنی میان دولت و مجلس صورت می گیرد ؟

وی درپاسخ با بیان نقل قولی از ابوعلی سینا مبنی بر اینکه "عوام رابطه علت و معلول را تشخیص نمی دهند،گفت:افرادی که در مسائل سیاسی، بسیار عوام هستند هر فردی که استنباطی را از یک موضوع بیان کرد همان را می پذیرند.

آقاتهرانی خاطرنشان کرد: ما باید توجه کنیم که دولت در زمینه قانون هدفمند کردن یارانه ها بحث های کارشناسی کرده و می گوید این پول را به جای این که بین دارا و ندار تقسیم کنیم درصد بیشتری را به مردم نیازمند اختصاص دهیم که در این صورت عدالت در جامعه اجرا می شود و هر فردی نیز به حق خود خواهد رسید.

این نماینده تهران در ادامه سخنان خود افزود: 30 سال از انقلاب اسلامی ایران گذشت و هیچ رییس جمهوری لایحه هدفمند کردن یارانه ها را عملیاتی نکرده است. حال که آقای احمدی نژاد همّت کرده که این طرح بزرگ را اجرایی کند باید وی را یاری کرد. باید توجه داشت که رهبر معظم انقلاب این مسئله را پذیرفته و براجرای آن نیز تاکید دارند. اختلاف بین مجلس و دولت نیز درخصوص نحوه اجرای این لایحه بود که برسر این مسئله نیز به توافق رسیدند بنابر این مخالفت دیگر معنایی ندارد.

آقاتهرانی اظهار داشت: نمایندگان مجلس به این لایحه رای داده و کمیسیون ویژه نیز تشکیل شده است، در این راستا دولت و مجلس نیز برسر مسائلی توافق کردند و اکنون آقای احمدی نژاد باید به دنبال اجرای این قانون باشد و در مقابل مجلس نیز باید دولت را همه جانبه حمایت کند.

 

در اجرای عدالت نباید تفاوتی بین افراد باشد

از آقا تهرانی درخصوص موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و عملکرد قوه قضائیه در این خصوص سوال شد که وی در پاسخ گفت: در این زمینه توقع همه ملت ایران این است که تفاوتی میان هیچ فردی در اجرای عدالت گذاشته نشود البته خود آقایان هم این مسئله را قبول دارند که در اسلام ویژه خواری و امتیاز خواهی وجود ندارد به عنوان مثال حضرت امیرالمومنین (ع) همیشه یکی از دعواهایش با برخی از صحابه بر سر مسائل ویژه خواری بود و هیچ وقت این مسائل را قبول نکرد و در همین راستا یکی از استاندارانش را عزل کرد و یا به برخی از صحابی مسئولیت نداد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: در اجرای عدالت فرزندان شخصیت ها، حتی فرزندان آقای احمدی نژاد و دیگر مسئولین طراز اوّل نظام، حتی خود این شخصیت های سیاسی هیچ مصونیت قضایی ندارند. البته تصمیماتی که تاکنون آیت الله آملی لاریجانی نیز اتخاذ کرده اثبات کننده این اصل است و بنده امیدوارم شرایط به گونه ای نشود که مردم در پایان این ماجرا تصور کنند که فقط عده ای افراد ضعیف دستگیر شده و مهره های اصلی در زیر سایه امن مانده باشند.

وی افزود: باید توجه داشت که هر اتهامی که به هر فردی نسبت داده می شود دلیل مجرم بودن این شخص نیست و بعضی مواقع جریانات و گمانه زنی ها و ایراد تهمت ها بر شایعات دامن می زنند که دادگاه وظیفه اش اثبات گناهکار یا بی گناه بودن است.

آقا تهرانی تصریح کرد: اگر کسی گناهی و جرمی مرتکب شده است قوه قضائیه باید بدون در نظر گرفتن چیزی به پرونده اش رسیدگی کند وگرنه از ایشان اعاده حیثیت نماید. بنده واقعا علاقمندم ملت به قوه قضاییه اعتماد کرده و در مقابل، قوه قضاییه نیز رفتاری عادلانه نسبت به مجرمان حوادث پس از انتخابات و پرونده های مفاسد اقتصادی پیشه کند.

از این نماینده روحانی مجلس درخصوص آغاز دور جدید مبارزه با بدحجابی و اجرای طرح عفاف در جامعه سوال شد که در پاسخ گفت:در درجه اول برای این که حکمی در جامعه به جریان بیفتد باید فرهنگ سازی شود ولی عده ای به هیچ عنوان زیربار قانون نمی روند بنابراین باید با این افراد برخورد قانونی صورت گیرد،به عنوان مثال شرب خمر در جامعه حرام است ولی برای مجازات آن حد و مرزی تعیین شده است. آقا تهرانی خاطرنشان کرد: به عقیده بنده ظاهر و باطن اسلام باید حفظ شود ولی در این راستا نیروی انتظامی به هیچ عنوان حق ندارد فردی را بدون دلیل محکمه پسند بازداشت کند. من تصور می کنم رسالت صدا و سیما و آموزش و پرورش در فرهنگسازی مسئله عفاف و حجاب در جامعه بسیار موثر است و صدا وسیما باید در این زمینه وارد عمل شده و از توان بالای خود در نیل به این هدف بهره گیری کند.

 

** همه باید شعار همت مضاعف، کار مضاعف را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند

با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان "همت مضاعف، کار مضاعف" از سوی رهبر معظم انقلاب از این نماینده مجلس شورای اسلامی سوال شد که چه باید کرد که در عمل به توصیه رهبر معظم انقلاب موفق باشیم و اقدامات انجام شده از سوی افراد و دستگاهها به شعار و برگزاری چند همایش خلاصه نشود.

آقاتهرانی در پاسخ،گفت: نامگذاری سالها از سوی رهبر معظم انقلاب با توجه به اصول نظام است و اگر کسی به این الفاظ بی توجهی کرده و در حدّ یک شعار اکتفا نماید به نظام اسلامی خیانت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تمامی مسئولین و ملّت بزرگوار باید همّت مضاعف، کار مضاعف را سرلوحه همه فعالیّت های خود قرار دهند و هر کس در هر کار صحیحی که انجام می داده، توان خود را مضاعف نماید و با اجرای به موقع و صحیح برنامه ها،در تحقق منویّات رهبری، در رسیدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله، نقش خود را بهتر از گذشته ایفا نماید. همگان موظفند به صورت دقیق و کارشناسانه روی این موضوع تفکر، بررسی و اقدام نمایند.

گفت وگو از : فاطمه حاجی محمد علی

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000