هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مجلس دولت را موظف کرد

افزایش پوشش حفاظتی جنگل‌ها و مراتع تا 135 میلیون هکتار

سرویس صحن
**نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا پایان برنامه پنجم توسعه پوشش حفاظتی و حمایت جنگل ها و مراتع کشور را به 135 میلیون هکتار افزایش دهد.
یکشنبه 12 اردیبهشت 1389 ساعت 10:21

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی مواد طرح افزایش بهره وری بخش کشاورزی ماده 12 که مربوط به ارتقای بهره وری در حفاظت بهینه و نیز احیای جنگل ها و بیشه های طبیعی و مراتع کشور می شود را به تصویب رسانند.

براساس بند الف این ماده، دولت مکلف است سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدامات لازم را در جهت کنترل و کاهش عوامل تخریب از طریق بکارگیری بخش های غیردولتی با سازوکارهای افزایش پوشش حفاظتی و حمایتی ساماندهی کند.

به موجب این ماده دولت (وزارت جهادکشاورزی) باید تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه پوشش حفاظتی و حمایتی جنگل ها و مراتع کشور را به سطح 135 میلیون هکتار برسانند.

همچنین دولت مکلف شد در اجرای طرح های عمومی، عمرانی و توسعه ای خومد و نیز اکتشاف و بهره برداری از معادن، خسارات وارده به جنگلها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی را در محاسبات اقتصادی و برآورد هزینه های امکان سنجی اجرا طرح منظور و پس از درج در بودجه های سنواتی، در قالب موافقتنامه های مبادله شده با وزارت جهادکشاورزی برای حفاظت، احیاء و بازسازی عرصه ها اختصاص دهد.

بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد هزینه های احیا و بازسازی و جبران خسارات وارده را حداکثر ظرف 3 ماه پس از استعلام دستگاه اجرایی مربوط، تعیین و اعلام نماید.

در ادامه مصوب شد: نحوه محاسبه خسارات وارده بر مبنای آیین نامه ای خواهد بودکه حداکثر 6 ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان حفاظت و محیط زیست، تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000