عید سعید غدیرخم
1389/02/13 08:09:00
سرویس فرهنگی
نوباوه:

استفاده از آثار و اندیشه‌های بزرگان دین تاکنون نمادین بوده است

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون استفاده از آثار و اندیشه‌های بزرگان دین و هنر به صورت نمادین بوده است، تصریح کرد: باید ترویج اندیشه های اسلامی را در دانشگاه ها و مدارس خود نهادینه کنیم.

"بیژن نوباوه" نماینده مردم تهران در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، گفت: کمتر کسی در انقلاب وجود داشت که همچون استاد مطهری با آثار ادبی و ارزشی تا این حد در تربیت فرزندان انقلاب تاثیرگذار بوده باشد.

وی افزود: حتی حضرت امام رحمه الله آثار شهید مطهری را به عنوان بهترین آثار قلمداد کردند که این نشان دهنده این است که استاد در طول دوران بسیار بابرکت حیات خود در مورد مشکلات اجتماعی روزگار ایرانی و اسلامی ما مطالعه و تحقیق کرده‌اند.

نوباوه یادآور شد: نوشته های ایشان همه زندگی ما را نظیر اسلام شناسی، اعتقاد و ایدئولوژی اسلامی، حجاب، برخورد با ایدئولوژی های گوناگون، نوع حکومت، تاریخ، خدمات متقابل ایران و اسلام را در برمی گیرد.

وی با بیان اینکه هر یک از آثار شهید مطهری یک قاموس بسیار غنی و نیاز امروز ماست، ادامه داد: قطعا وقتی چنین آثاری می تواند در جامعه منشا تحول شود، چرا نباید در ساختار حکومتی از آن استفاده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: من تحقیقاتی را ندیدم که در آنها از آثار شهید مطهری در ساختن حکومت استفاده شده است اما اعتقاد دارم که این راه همیشه وجود دارد و البته نمی‌توان گفت که اصلا هم مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: بسیاری از دولتمردان که نسل اول انقلاب هستند با آثار شهید مطهری آشنایی کامل دارند و این خود نشان می دهد که شاید در نوع تصمیم گیری‌ها و عملکردهایشان به آن توجه کرده باشند.

نوباوه خاطرنشان ساخت: البته باید این امر باید به صورت نهادینه شده و منطقی صورت گیرد.

نوباوه در ارزیابی عملکرد دستگاه های فرهنگی در انتقال این اندیشه به نسل های بعد از انقلاب گفت: در ارزیابی ها نیاز به آمار و ارقام داریم ولی جامعه در طول 30 سال گذشته تلاش خوبی داشته است ولی البته این عملکرد 100 درصد نیست و نیاز به کار بیشتر داریم.

وی یادآور شد: تاکنون کار زیادی انجام شده و باید ترویج اندیشه های اسلامی را در دانشگاه ها و مدارس خود نهادینه کنیم.

وی اظههار داشت: تاکنون استفاده از آثار و اندیشه‌های بزرگان دین و هنر به صورت نمادین بوده است در حالی که باید بیشتر به صورت کلاسیک باشد.

نماینده تهران افزود: این اندیشه ها باید در دانشگاه ها و مدارس تدریس شود بخصوص اینکه در رشته های انسانی شدیدا دچار ضعف هستیم و بیشتر آثار ما مربوط به نوشته ها و اندوخته های کشورهای غربی است و بیشتر هدایت ها به سمت سکولاریسم و جامعه جدایی دین از سیاست است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: هر چه اندیشه های اسلامی بیشتر ترویج شود یقینا می توانیم بهره بیشتری ببریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet