هدر اصلی
1389/02/13 12:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قاضی زاده:

سازمان غذا و دارو باید به صورت ملی تشکیل شود

**به گفته یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اگر هدف از تشکیل سازمان غذا و دارو این است که همه حوزه‌های مربوط به غذا و دارو را زیر چتر یک سازمان قرار دهیم ارزشمند است، اما اگر هدف این است که معاونت موجود را به همین شکلی که هست به سازمان تبدیل کنیم تنها یک گسست سازمانی در پایین دست در استان‌ها میان این سازمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کرده‌ایم.

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تشکیل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: موضوع تشکیل سازمان غذا و دارو جوانب بسیار زیادی دارد که نمی‌توان صراحتا با آن مخالفت یا موافقت کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: در دنیا پروسه بهداشت و درمان پروسه‌ای ادغام نیافته است به این معنا که حوزه آموزش از حوزه خدمات سلامت جداست، در بعضی از کشورها سازمان غذا و دارو مستقل با حضور مسئولان عالی‌رتبه مرتبط با حوزه غذا و دارو وجود دارد، در بعضی از کشورها این سازمان زیر نظر وزارت بهداشت است و در برخی کشورها هم موضوع دارو و غذا جدا و موضوع غذا در حوزه کشاورزی مدیریت می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر این‌که درباره تشکیل سازمان غذا و دارو تحقیق زیادی صورت گرفته است، افزود: اما باید چند موضوع روشن شود، نخست این‌که نحوه ارتباط این حوزه با سایر بخش‌های سلامت تعریف شود، زمانی که وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد هدف این بود که بخش‌های مرتبط با حفظ سلامت مردم به صورت ادغام یافته مدیریت شوند.

قاضی‌زاده ادامه داد: حال این پرسش مطرح است که در این طرح آیا معاونت غذا و دارو را از سایر بخش‌های سلامت جدا می‌کنیم تا به صورت یک سازمان ملی کشوری باشد به نحوی که مجموعه عوامل و دست اندرکاران مرتبط از وزارت صنایع گرفته تا کشاورزی و ... به صورت یک سازمان ذیل وزارت بهداشت باشند یا آن‌که سازمانی باشد که تحت نظارت وزارت بهداشت، عملکرد ملی دارد؟

نماینده مشهد ادامه داد: هر کدام از این الگوها نکات مثبت و منفی و طرفداران و مخالفان جدی هم دارد اما این‌که معاونت فعلی را با همان اندازه‌ای که هست و با همان اختیاری که دارد تبدیل به یک سازمان کنیم و نام آن را سازمان غذا و دارو بگذاریم امر بیهوده‌ایست چون تنها اتفاقی که می‌افتد نخست این است که تشکیلات دولت بزرگ‌تر می‌شود و دیگر این‌که ارتباط ارگانیک بین دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌ها با سازمان غذا و دارو از بین می‌رود و هم‌چنین ارتقایی که به دنبال آن بودیم یعنی یکپارچه کردن تولیت‌های مرتبط با حوزه سلامت به خصوص غذا تحقق نمی‌یابد.

عضو کمیسیون بهداشت در خاتمه با بیان این‌که هم‌اکنون بخش‌هایی از حوزه غذا و دارو در سازمان استاندارد، وزارت جهادکشاورزی، صنایع و سازمان شیلات و ... قرار دارد، گفت: اگر با تشکیل سازمان غذا و دارو یکپارچگی در حوزه غذا و دارو رخ دهد و از موازی‌کاری جلوگیری شود، وضعیت غذا و دارو ارتقا پیدا می‌کند. ولی تبدیل صرف معاونت فعلی وزارت بهداشت به سازمان نتیجه‌ای ندارد و مشکل ساز می‌شود، به عبارت دیگر در شرایط فعلی با اختیارات فعلی وجود معاونت بهتر از سازمان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet