خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1389/02/12 17:13:00
سرویس سیاسی
صبور:

بیکاری مهمترین مشکل اردبیل است

**"جواد صبور ‌آقچه‌کندی"، نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی متولد ۱۳۴۴ است. دارای تحصیلات لیسانس مدیریت دولتی و تجربه فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانداری و بنیاد شهید نیز در کارنامه خود دارد.

چندباری که او را دیدم همیشه در حال رتق و فتق کردن امور مراجعان و همشهریانی بود که با امید به حمایتش از راه دور به تهران آمده بودند. او نیز با شنیدن حرف‌های آنان چند خطی بر سربرگ‌های سبزرنگ می‌نوشت و به دست آنان می‌داد، شاید گرهی از مشکلات مردم باز شود. کم‌حرف است و بی‌ادعا. اهل جار و جنجال و خودنمایی در رسانه‌ها نیست. برای همین هم کمتر می‌توان از او در خبرها نامی دید و عکسی. آنچه می‌خوانید گفت‌‌وگوی هفته نامه «خبر اردبیل»  است با این نماینده.

 

ویژگی‌ها و پتانسیل‌های حوزه نمایندگی خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استان اردبیل به لحاظ داشتن شهرستان سرعین که اخیراً در تقسیمات اداری به فرمانداری تبدیل شده است و همین می‌تواند عامل توسعه بیشتر آن شود، همچنین وجود کوه سبلان که به عنوان یک قطب گردشگری طبیعی برای منطقه محسوب می‌شود و نزدیکی به دریای‌خزر و شهر مرزی آستارا دارای موقعیت بسیار مناسبی است. وجود جنگل‌های فندق‌لو بین آستارا و اردبیل نیز موهبت دیگری برای این منطقه به شمار می‌‌آید. در کنار این مزایای طبیعی و خدادادی، این استان و به ویژه شهرستان اردبیل دارای بناهای تاریخی فراوان است که به ویژه آثار مربوط به دوران صفویان در آن به صورتی چشمگیر یافت می‌شود. وجود مرقد سه تن از فرزندان حضرت موسی‌ بن‌‌جعفر (ع) (امام‌زاده صالح، صدرالدین و محمد اعرابی) و دیگر اماکن مقدسه در این استان نشان می‌دهد که مردم اردبیل از دیرباز با علاقه‌ای خاص به خاندان نبوت، فرزندان آن حضرت را به آغوش کشیده‌اند و در نسل‌های بعد اردبیل به مرکز تشیع تبدیل شد.

خاندان صفوی که خود از وابستگان ائمه اطهار بودند، با قرار دادن اردبیل به عنوان مرکز حکومت خود، تأثیرات فرهنگی، دینی و سیاسی خاصی را در این منطقه رقم زدند. به این ترتیب نسلی از مدیران سیاسی و جهادی و فرماندهان شجاع در این منطقه تربیت شدند که مبنای تشکیل حکومت دینی واحدی را در کل ایران به وجود آوردند.

با داشتن چنین فرهنگ متعالی و مردم ولایت‌مدار با اینکه در دوران قاجار و پهلوی، اردبیل به جهت داشتن پیشینه سیاسی و دینی مورد ستم مضاعف بود، ولی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و توجه ویژه مسئولان کشور به اردبیل، این منطقه به عنوان یک استان با 10 شهرستان تابعه شناخته شد.

4 شهرستان اردبیل، نیر، نمین و سرعین که حوزه نمایندگی بنده است به لحاظ داشتن استعدادهای طبیعی، تاریخی، دینی، سیاسی و به ویژه بناهای تاریخی به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشور شناخته می‌شوند. خوشبختانه با بازسازی ابنیه تاریخی و آزادسازی حرم شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مجموعه نفیس آن اکنون این آثار، خود یک نقطه بسیار مهم در صنعت گردشگری استان به شمار می‌آید.

با تلاش‌های صورت گرفته، در بخش آثار تاریخی بیش از 80درصد اماکن بازسازی شده و بقیه اماکن نیز در دست بازسازی هستند.

 

درست است که اردبیل دارای جاذبه‌های فراوان برای گردشگران است اما جاده‌ها و راه‌های دسترسی مناسب برای رسیدن به این منطقه وجود دارد؟

خوشبختانه با اجرای پروژه‌های بی‌نظیر راه‌آهن اردبیل- میانه و بزرگراه اردبیل- زنجان مسیرهای منتهی به این استان کوتاه‌تر شده است و در صورت اجرای این طرح‌ها نه تنها اردبیل از بن‌بست خارج می‌شود که فاصله زمانی آن تا مرکز کشور 3 ساعت کوتاه‌تر شود. همچنین راه‌های درون‌استانی نیز در حال گسترش است و امیدواریم با این بسترسازی‌ها شاهد هجوم گردشگران داخلی و خارجی به این استان باشیم.

 

شما از حضور گردشگران در منطقه صحبت می‌کنید؛ آیا طرح جامعی برای این امر دارید؟

البته. ساخت پناهگاه‌های جدید در سبلان و یک مسیر گردشگری دایره‌ای در استان باعث توسعه توریست خواهد شد. در حال ‌حاضر در شهر سرعین 3 مجتمع آب‌درمانی با سرمایه‌گذاری کلان بخش‌خصوصی در حال‌ اجراست که یکی از آنها به صورت دهکده توریستی طراحی شده است. ساخت بیمارستان بزرگ تخصصی چشم با ظرفیت 500 تختخواب که کلنگ احداث آن به زمین‌زده شده است نیز فرصتی برای جذب توریست درمانی از کشورهای همجوار و داخل ایران را فراهم می‌کند.

 

این بیمارستان کی آماده خواهد شد؟

براساس طرح اولیه درمانگاه آن باید تا 2 سال دیگر و کل بیمارستان در مدت 5 سال آماده بهره‌برداری شود. از دیگر طرح‌های در دست اقدام طراحی و ساخت دهکده‌ها و اردوگاه‌های گردشگری متعدد در اطراف شهرستان سرعین است. تاکنون بیش از 250هتل در این شهرستان ساخته شده است و ساخت‌وسازها همچنان ادامه دارد. 2 مجتمع آب‌درمانی نیز در اطراف شهر تاریخی نیر در حال احداث است. دهکده گردشگری برج‌لو با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی نیز فعالیت ساخت خود را آغاز کرده است.

در دره زیبای دربند در «هیر» و فندق‌لو در شهرستان نمین نیز به عنوان قطب گردشگری با طراحی جاده‌های مناسب گردشگران در یک مسیر دایره‌وار از این مناطق عبور خواهند کرد و به این ترتیب تجمع گردشگران در یک منطقه را شاهد نخواهیم بود و امکانات به دیگر مناطق استان نیز گسترش می‌یابد. این مسیر دایره‌ در امتداد نیر، هیر، فندق‌لو و سبلان طراحی شده است. همچنین طرحی نیز برای احداث قطار شهری بین مناطق در دست مطالعه است که دریاچه شورابیل را به این مناطق متصل کند.

 

آیا دیگر مناطق استان هم دارای چنین پتانسیل‌هایی برای گردشگران هستند؟

تلاش ما این است که گردشگران به مناطق داخلی استان نیز سفر کنند زیرا شهرستان‌هایی مانند گرمی و پارس‌آباد با بهره‌مندی از کشتزارهای فراوان دریاچه زیبای پارس‌آباد و آبگرم مغان هم مکان‌های بسیار جالب توجهی برای مسافران به شمار می‌آیند. دشت مغان، اردبیل و خلخال با داشتن ارتفاعات و دریاچه‌های متعدد مانند دریاچه نئور در ارتفاع 2300متری از سطح دریا و ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان خود می‌تواند محل مناسبی برای طبیعت‌‌گردان باشد.

 

از نظر بودجه و اعتبارات دچار کمبود نیستید؟

خوشبختانه برای احیای بافت‌های تاریخی، امکانات خوب و اعتبارات ویژه‌ای حدود 5میلیارد تومان تأمین شده است. خوشبختانه استان اردبیل به دلیل تمایل گسترده سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی دارای رشد مناسبی است. همچنین این استان در حوزه کشاورزی و دامداری با داشتن 6میلیون رأس دام و تولید سالانه 7میلیون لیتر شیر به عنوان قطب کشاورزی و دامداری کشور شناخته می‌شود. اگرچه هنوز در بخش‌های زیادی از استان روش‌های کشت سنتی وجود دارد، اما کشت و صنعت مغان نمونه بسیار خوبی از تولید محصولات کشاورزی به روش صنعتی و نیمه‌صنعتی به شمار می‌آید. امیدوارم با مهار آب در سد خداآفرین به ظرفیت 800میلیون لیتر حوزه آبخیز که از امسال آبگیری آن آغاز می‌شود، شاهد تولد یک مغان دیگر در کنار مغان باشیم که امکان اشتغال 50هزار نفر را فراهم خواهد کرد. در بخش صنعت به عنوان سومین رکن توسعه استان نیز اردبیل به عنوان یکی از قطب‌های مورد توجه کشور است. در حال حاضر 15 شهرک صنعتی فعال شده و تعدادی نیز در دست احداث است. کارخانه‌های سیمان، پارچه‌بافی، صنایع تبدیلی، پنبه پاک‌کنی و غیره از جمله طرح‌های منطقه به شمار می‌آیند. کارخانه‌های تراکتورسازی، اتوبوس و خودروسازی نیز در حال‌ احداث هستند. در حوزه آموزش عالی، در سفر دوم هیأت‌دولت، تأسیس دانشگاه صنعت مصوب شد تا بتواند این دانشگاه نیروی موردنیاز صنایع استان را تأمین کند.

 

مهمترین مشکل استان اردبیل چیست؟

اردبیل دارای بیش از 40هزار نیروی بیکار است که این مهمترین مشکل مردم به شمار می‌آید. لازم است دولت برای ایجاد بنگاه‌های اقتصادی زودبازده و صنایع توجه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشد تا با راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشکل اشتغال در مهاجرت نیروی انسانی استان برطرف شود. یکی دیگر از ارکان اقتصاد اردبیل، تجارت است. ما در حال تلاش برای احیای جاده ابریشم در اردبیل هستیم. در گذشته بیش از 20 کاروانسرا عملیات انتقال کالا از این جاده را انجام می‌دادند که با بسته شدن راه‌های این استان به مناطق قفقاز در زمان شوروی سابق، تجارت استان دچار رکود شد. خوشبختانه با کشورهای همجوار مذاکراتی را در دست اقدام داریم تا به تجارت اردبیل رونق مجددی بدهیم. امیدواریم در سفر سوم هیأت‌دولت، گمرک مرزی بیله‌سوار و راه‌آهن پارس‌آباد- اردبیل کلنگ‌زنی شود.

 

شما طرحی را برای توسعه جغرافیایی استان اردبیل مطرح کرده‌اید. در این‌باره توضیح دهید؟

دو شهر آستارا و سراب به عنوان دروازه اردبیل شناخته می‌شوند و ما از مسئولان کشوری درخواست داریم که این شهرستان‌ها را به استان اردبیل ملحق کنند. اکثریت مردم این شهرها نیز به دلیل پیشینه تاریخی، قومی و فرهنگی به این امر تمایل دارند. در صورت پیوستن این شهرها به استان اردبیل این شهرها به عنوان مناطق استراتژیک استان محسوب خواهند شد در حالی که الان مناطق محرومی در استان‌های خود هستند. همچنین امیدوارم با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نمین، پلی برای تجارت با منطقه قفقاز به وجود آوریم. با تکمیل دانشگاه‌های محقق اردبیلی، پیام نور، آزاد اسلامی و دانشگاه توسعه فرهنگ دینی و عاشورایی (که در سفر سوم هیأت دولت مطرح خواهد شد) امیدواریم نسل جدیدی از مدیران و کارشناسان تراز اول را به کشور ارائه کنیم و همانند گذشته مردان و زنان اردبیل نقش اول را در مدیریت‌های گوناگون کشور ایفا کنند.

 

نکته دیگری هم باقی‌مانده که نگفته باشید؟

دوسوم جمعیت شهرستان اردبیل را مهاجران شهرستان‌های مغان، مشکین‌شهر، خلخال و دیگر شهرستان‌های استان تشکیل می‌دهند. هجوم بیش از 150هزار نفر جمعیت و اسکان آنها در منطقه‌ای با نام محلات وحدت فشار مضاعفی را به سیستم خدمات شهری اردبیل وارد کرده است. در صورتی که از این شهرستان‌ها رفع محرومیت شود و عمران و آبادانی در آنجا توسعه یابد مشکل مهاجرت به مرکز استان نیز برطرف خواهد شد. اردبیل با داشتن معادن طلا، مس، روی و سنگ‌های تزئینی که دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند نیازمند سرمایه‌گذاری فراوان است. استفاده از منابع انرژی «ژئوترمال» در این منطقه می‌تواند صرفه‌جویی فراوانی در مصرف سوخت‌های فسیلی به وجود آورد. خوشبختانه بهره‌برداری آزمایشی از این نوع انرژی آغاز شده است. همچنین امکان بهره‌گیری از انرژی باد در جنوب اردبیل که دارای مشخصاتی نظیر منجیل است وجود دارد. در این بخش نیز به صورت آزمایشی در منطقه «گرگان هیر» بهره‌برداری آغاز شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet