ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/02/14 08:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شهاب الدین صدر:

سرانه درمان سال 89 به دو برابر افزایش می یابد

**رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: لایحه برنامه پنجم و سرانه درمان تقدیم مجلس شده و در درست بررسی است، در صورت تصویب این طرح و انجام اصلاحات لازم بخش عظیمی از معضلات پزشکی آحاد مردم برطرف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر شهاب‌الدین صدر در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین کنگره سالیانه جامعه متخصصان داخلی با اعلام این خبر افزود: یکی از مسایلی که این روزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تصویب برنامه پنج ساله پنجم و سرانه درمان است. این لایحه تقدیم مجلس شده و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که بر توجه به انسان سالم به عنوان محور توسعه کشور تاکید دارد، در دنیا نیز توجه به توسعه یافتگی بر پایه سلامت استوار است.

وی در ادامه افزود: ما از پیشنهادات و اصلاحیه هایی که از جانب همکاران مطرح شود، استقبال می کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تغییرات اعمال شده در بودجه سال 89 گفت: در متن این دستور هفت درصد از حداقل حقوق و دستمزد کارمندان و پنج درصد برای روستاییان سرانه درمان تعلق می گیرد.

وی در ادامه یادآور شد: برخلاف سال گذشته که قرار بود سرانه درمان هر نفر، سالیانه 12500 تومان باشد، ولی رقم 7500 به تصویب رسید، با این افزایش 7 درصدی در سال 89 سرانه درمان به 2 برابر افزایش می یابد که رقمی معادل 15-14 هزار تومان را شامل می شود، از این طریق نیز رقمی معادل 500 میلیارد تومان به صندوق رفاه تزریق می شود و مشکلات مالی سازمان های بیمه گر نیز برطرف خواهد شد، لذا با محاسبه سرانه درمان 7 درصدی دیگر شاهد مشکلات سال های قبل (در حوزه سلامت و سرانه درمان) نخواهیم بود.

وی با اشاره به این‌که در حوزه تعرفه گذاری بیشتر ضرایب به رشته هایی تعلق می گرفت که با وسایل و ابزار پزشکی کار می کنند؛ گفت: در تعیین تعرفه های سال جدید، با تکیه بر مهارت، دانش و نیروی انسانی، وضعیت فعلی اصلاح خواهد شد و در مورد پزشکان متخصص داخلی که با ابزار سر و کار ندارند، تعرفه گذاری به سمت واقعی شدن حرکت می کند.

صدر در پایان با تاکید و تایید برخی اعتراضات نسبت به افزایش ظرفیت پذیرش دستیاری گفت: افزایش پذیرش دستیاری داخلی، یک موضوع کارشناسی جدی است، در صورت عدم توجه به آن عدم اشتغال مطلوب را در پی خواهد داشت.

وی گفت: اگر به ظرفیت پذیرش دستیاری توجه نشود، تعادل بین تعداد پزشکان و بیماران به هم می خورد که این خود برای گروه های مختلف پزشکی آثار تخریبی ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: من به سهم خود این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet