هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نماینده فردوس بر ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت تاکید کرد

عابدی: میرکاظمی در صحن علنی پاسخگو خواهد بود

سرویس کمیسیون ها
**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: توضیحات وزیر نفت درخصوص عدم ارائه اساسنامه وزارت نفت برای اینجانب قانع کننده نبود و وزیر باید با حضور در صحن مجلس در این زمینه توضیح دهد.
سه‌شنبه 14 اردیبهشت 1389 ساعت 18:29

محمدکریم عابدی نماینده فردوس طبس سرایان و بوشرویه در مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سوال خود از مسعود میرکاظمی وزیر نفت درخصوص عدم ارائه اساسنامه وزارت نفت گفت: پس از 30 سال از انقلاب اسلامی هنوز اساسنامه این وزارتخانه جهت تصویب به مجلس ارائه نشده، در اوایل انقلاب شورای انقلاب 6ماه به وزارت نفت مهلت داد تا اساسنامه این وزارتخانه جهت تصویب به مجلس ارائه شود که حداکثر مهلت آن هشتم فروردین 1359 بود؛ اما پس از اتمام این مهلت شورای انقلاب مجدداً سه ماه دیگر جهت ارائه اساسنامه به وزارت نفت مهلت داد.

وی افزود: بعد از آن نیز بارها و بارها در برنامه های توسعه قید شده که وزارت نفت باید هرچه سریعتر اساسنامه مذکور را به مجلس ارائه کند؛ اما متاسفانه تاکنون این اساسنامه ارائه نشده است.

نایب رئیس فراکسیون مناطق محروم با بیان اینکه وزارت نفت و شرکت های تابع همچون گاز و پتروشیمی در حال حاضر با اساسنامه شرکت نفت اداره می شوند، گفت: دیوان محاسبات در سال 83 گزارشی از تخلفات هزینه درآمدهای وزارت نفت ارائه کرد که در آن گزارش قید شده بود حدود شش میلیارد دلار از درآمد وزارت نفت مشخص نیست، دولت وقت هم پاسخگوی این مسئله نبود و متاسفانه این اتفاق در دولت نهم با مبلغ یک میلیارد دلار تکرار شد.

عابدی با بیان اینکه تهیه اساسنامه وزارت نفت وظیفه دولت و کمیسیون انرژی مجلس بوده، گفت: وزارت نفت در دولت نهم اساسنامه مذکور را تهیه کرد و به هیات دولت فرستاد و معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز طی نامه ای به پرویز داودی معاون اول وقت رئیس جمهور از وی خواست تا این اساسنامه هرچه سریعتر در دستور کار دولت قرار گیرد؛ اما متاسفانه این کار انجام نشد و عمر دولت نهم هم به پایان رسید و این مسئله به دولت دهم منتقل شد.

وی افزود: اینجانب در سال 88 سوالی درخصوص عدم ارائه وزارت نفت از نوذری وزیر وقت نفت مطرح کردم که وزیر با حضور در کمیسیون انرژی مجلس به این سوال جواب داد اما جواب وزیر قانع کننده نبود و سوال جهت مطرح شدن در صحن مجلس به هیات رئیسه مجلس منتقل شد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اکثریت مجلس گفت: قبل از آنکه سوال توسط هیات رئیسه در دستور کار مجلس قرار گیرد دولت نهم به پایان رسید و دولت دهم تشکیل شد که اینجانب پیگیر مطرح شدن سوال در صحن مجلس بودم اما عده ای از اعضای هیات رئیسه گفتند که چون آقای میرکاظمی تازه به وزارت رسیده بهتر است این سوال پس از گذشت چند ماه مطرح شود.

عابدی گفت: متاسفانه بعد از گذشت چند ماه از فعالیت میرکاظمی در وزارت نفت هنوز اساسنامه این وزارتخانه به مجلس نرسیده و اینجانب پیگیر مطرح شدن سوال خود از وزیر نفت شدم که در دستور کار امروز کمیسیون انرژی مجلس قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در ابتدای جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس، مسئولان کمیسیون اعلام کردند که آقای لاریجانی رئیس مجلس از کمیسیون خواست از آنجا که دولت در زمینه ارائه اساسنامه وزارت نفت سکوت کرده و نمی خواهد آن را ارائه کند کمیسیون در قالب یک طرح آن را تصویب و به صحن مجلس ارائه کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اعضای کمیسیون از اینجانب خواستند تا از طرح سوال خود صرف نظر کنم که من اعلام کردم اینجانب سوال خود را مطرح می کنم و شما هم کار خود را انجام دهید.

وی افزود: پس از طرح سوال اینجانب از وزیر نفت ایشان در پاسخ گفتند که اساسنامه وزارت نفت را از هیات دولت پس نگرفته بلکه نظر اصلاحی خود را به هیات دولت داده و هیات دولت باید آن را اصلاح و به مجلس ارائه کند.

نایب رئیس فراکسیون مناطق محروم مجلس افزود: توضیحات وزیر نفت برای اینجانب قانع کننده نبود و قرار شد وزیر در روزهای آینده با حضور در صحن مجلس در این زمینه پاسخ دهد.

عابدی اظهار امیدواری کرد که با پیگیری های نمایندگان مجلس و طرح سوالش در صحن و همچنین دستور لاریجانی برای تهیه طرحی توسط کمیسیون انرژی مجلس در زمینه اساسنامه وزارت نفت، سال 89 سالی باشد که وزارت نفت و سازمانهای تابع آن دارای اساسنامه شوند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار