خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/02/20 10:14:00
سرویس کمیسیون ها
درگفت­وگو با نمایندگان مردم خدابنده و ابهر بررسی شد

ظرفیت­های توسعه استان زنجان

**تنوع آب و هوایی استان زنجان سبب شده که این منطقه چهارفصل بوده و ظرفیت­های بالایى در زمینه گردشگری طبیعی داشته باشد. از نظر مکانی استان زنجان بین استان­های متعددی قرار گرفته است که تنها راه ترانزیت و عبور بین شرق و قاره اروپا به شمار می‌آید.

از دیگر ویژگی­های مهم استان زنجان نزدیک بودن به پایتخت است که این امر زمینه پیشرفت و ارتقای فرهنگ این منطقه را تسهیل می­کند. با این حال استان با مشکلاتی در صنعت و کشاورزی مواجه است و همین سبب شده تا نیروی بیکار در استان زیاد باشد.

"سیدفاضل موسوی" نماینده مردم خدابنده و عضو کمیسیون اصل 90 در این گفت­و­گو به مسائل استان اشاره می­کند، وی معتقد است استفاده از تمام ظرفیت­های استانی نیاز به مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقی دارد.

 

وضعیت عمران و راههای استان را چطور ارزیابی می کنید؟

همان طور که می­دانید، بزرگراه زنجان- تهران و عبور تنها بزرگراه غرب و شمال غرب کشور از استان زنجان موقعیت ممتازی را به این استان بخشیده است. همچنین راه‌آهن شمال غرب کشورکه تنها راه مواصلاتی ریلی ایران و اروپا است از شهر زنجان می‌گذرد که این از نظر ژئوپالتیک و موقعیت سیاسی و سرزمینی بسیار مهم است.پس، استان در مسیر ترانزیت قرار دارد و بنابراین می­تواند بسیار در صادرات کشور موثر باشد.

 اما استفاده از این شرایط نیاز به یک برنامه­ریزی دقیقی دارد و این کار اصلاً سخت نیست چون تنها به زمان نیاز دارد تا بر اساس یک طرح توسعه­ای در استان هزینه­ها را کاهش و کارآیی را افزایش دهیم.

آیا شهرستان خدابنده امکان جذب سرمایه­گذاران را دارد؟

در شهرستان خدابنده ظرفیت کشاورزی و صنایع تبدیلی بالا است و بسیار می‌توان اشتغالزایی کرد، چون مواد خام فراوانی وجود دارد و در افزایش ارزش افزوده بسیار تاثیر­گذار است. بنابراین با ایجاد خطوط حمل و نقل مناسب حتی می­توان معادن را هم در همین جا فرآوری کرد و نیاز به حمل و نقل و انتقال به خارج از استان را ندارد.

برای جذب این سرمایه­ها چه کار باید کرد؟

در تمام دنیا بر­اساس مزیت­ها و ضرورت­ها برای یک منطقه برنامه­ریزی می­کنند. یعنی باید یک برنامه­ریزی ثابت، درازمدت و کارشناسی شده داشته باشیم تا بتوانیم درست در این بخش حرکت کنیم و امکاناتی را در اختیار سرمایه­گذاران قرار دهیم تا جذب شوند.

 

آقای موسوی وضعیت اشتغال در استان چگونه است؟

 متاسفانه در حال حاضر با وجود ظرفیت­ها و پتانسیل­هایی که در بخش کشاورزی و صنعت استان، برای اشتغال­زایی وجود دارد اما وضعیت اشتغال در استان زیاد مناسب نیست و به ویژه جوانان تحصیلکرده بسیاری، بیکار هستندو از پتانسیل­های موجود استفاده بهینه نشده است.

 

بنابراین صنعت استان هم دچار مشکل است؟

استان زنجان از جمله استان­هایی است که دارای کانی­های عظیم زیرزمینی است و دارای معادن سنگ­های زینتی و معادنی همچون روی انگوران است که بررسی آنها به بحثی جدا نیاز دارد.

 اما به نظر من مهمترین دلیل کار نکردن صنعت کمبود نقدینگی، توجیه نبودن و فرسودگی بخش‌هایی از آن است. صنعت فعلی ما فاقد یک استراتژی کوتاه‌مدت و بلندمدت است و لذا ما در بسیاری از بخش­های صنعتی استان دچار مشکل هستیم و برای همین امکان رقابت و صادرات با سایرکشورهای دنیا را نداریم.

 

 به عقیده جنابعالی، برای بهبود صنعت استان چه باید کرد؟

می­توان از طریق شورای عالی نظارت بر وضعیت صنعت استان نظارت داشت چون استان زنجان آنقدر در این بخش ظرفیت دارد که اگر به بخش خصوصی با یک برنامه­ریزی کارشناسی شده فرصت دهیم بسیار می­تواند به ایجاد اشتغال و توسعه استان کمک کند و در این صورت تنها اقلام ضروری وارد کشور می­شود چون با وجود داشتن نفت و گاز مزیت ایجاد صنایع پایین­دستی را هم داریم و حتی به دلیل موقعیت استراتژیکی که قرار داریم می­توانیم برای حدود 500 میلیون مسلمان خدمات خوبی را در منطقه ارائه دهیم. در چنین شرایطی می‌توان قیمت تولید را کاهش داد و کمتر کسی امکان رقابت با ما را خواهد داشت.

در این صورت می­توان در 6 تا 7 سال آینده شاهد تحول جدی در استان بود به شرط آنکه مزیت‌های استانی را به درستی شناسایی و با یک برنامه اصولی حرکت کنیم.

 

استان زنجان اقلیم مناسب دارد. در بحث کشاورزی آیا با مشکلی مواجه هستید؟

به نظرم شرایط آب و هوایی و اقلیم مناسب در استان زنجان این امکان را به می­دهد که پایلوت کشاورزی مدرن قرار داد، البته در کنار بخش کشاورزی به تازگی احداث دو مرکز صنایع تبدیلی آغاز شده که باید در آینده بیشتر به این موضوع پرداخت.

 

 وضعیت راه­های اصلی استان مناسب است

"احمد مهدوی ابهری" عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: وضعیت راه­ها در استان به ویژه در راه‌های اصلی بسیار مناسب و از آنجایی که استان زنجان به چندین استان کشور متصل است اگر به این بخش توجه بیشتری شود شاخص خوبی در عمران راه خواهیم داشت. 

وی به اهمیت راه­ها در توسعه کشور پرداخت و گفت: راه­ها یکی از زیرساخت­های توسعه در هر منطقه و کشوری محسوب می‌شوند که سرمایه‌گذاری در آنها منجربه تسریع روند توسعه می‌گردد.

وی با اشاره به راه­آهنی که از غرب کشور به مرز جلفا متصل می­شود تصریح کرد: بخشی از آن که از زنجان می­گذرد باید دوخطه شود و قطارهای سریع اسیر در این مسیر کار گذاشته شود تا رفت و آمدها آسان باشد و مردم کمتر از ماشین استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در خط آهن زنجان- ابهر تولید واگن­ها با تکنولوژی بالا در استان اغاز شده ادامه داد:

79 کیلومتر از پروژه چهار بانده‌ کردن محور زنجان- بیجار در استان زنجان قرار داشته و مابقی این پروژه در استان کردستان است.

مهدوی ابهری با بیان اینکه با توجه به زیر ساخت­های استانی، ظرف برنامه 5‌ساله برنامه توسعه، نرخ بیکاری تک رقمی و نزدیک 5 باشد گفت: این کار با سرمایه­گذاری در بخش­های مختلف استان امکان­پذیر است.

نماینده مردم ابهر و خرمدره درباره وضعیت کشاورزی استان اظهار داشت: زنجان قطب تولید انگور، گندم و زیتون اما چون کشاورزی به سمت مکانیزه شدن حرکت نکرده، متاسفانه در این بخش ارزش افزوده بالایی نداریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet