خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/02/20 10:26:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

مساله‌ی مبادله تبادل سوخت به دلیل دخالت‌های لابی صهیونیست‌ها سیاسی شده‌است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اظهار امیدواری نسبت به ‌این‌که تلاش‌های ترکیه و برزیل درباره‌ی مبادله‌ی سوخت مفید واقع شود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با حسن‌نیت نسبت به پیشنهادات این دو کشور وتضمین‌های ارائه شده از سوی آنها، می خواهد تبادل سوخت به صورت منطقی انجام گیردو مساله‌ای در این باره وجود ندارد.

محمد کرمی‌راد، نماینده‌ی مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، افزود: مساله‌ی مبادله تبادل سوخت یک موضوع کاملا تجاری و سوختی است، اما به دلیل فشارها دخالت‌های لابی صهیونیست‌ها به خصوص آمریکا این موضع سیاسی شده است. در واقع تامین سوخت کاری است که در جهان به راحتی انجام می‌شود و تاکنون به راحتی این کار صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی‌های انجام شده‌ ایران به دلیل ضمانت‌های اجرایی شرط تبادل در خاک ایران را مطرح کرد ، اکنون باب این تبادل بسته نشده است.

وی با اشاره به پا درمیانی ترکیه و برزیل در مبادله‌ی سوخت، اضافه کرد: اگر این پا درمیانی‌ها در جهت رفع این مشکلات باشد طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران بر اساس تضمین‌ها خود این مبادله را دنبال خواهد کرد، در این صورت این پا درمیانی‌ها می توانند راه‌گشا باشد و در فعالیت‌های راکتور تحقیقاتی برای مصرف بشردوستانه و کاملا انسانی می‌تواند موثر باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در جهت تولید 20 درصد تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی در این مسیر حرکت کرده است. به همین دلیل چنانچه کشورهای غربی که انحصار انرژی هسته‌ای را دارند بخواهند بر ایران فشار وارد کنند ایران خود در تولید 20 درصد اقدام خواهد کرد و نیازهای خود را در ایران تولید خواهد کرد.

این نماینده‌ی مجلس افزود: لابی صهیونیست‌ها به خصوص آمریکا روی موضوع ساده‌ای مانند تبادل سوخت دخالت کرده اند که به همین دلیل مسایلی به وجود آمده ، طبیعی است که اگر کشورهای غربی بخواهند این مبادله صورت گیرد ،باید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دخالت کند و موضوع را به نحو شایسته‌ای دنبال کرده و به آن خاتمه بخشید.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که این پرونده باز است و از پیشنهادات ارایه شده استقبال می‌کند و اگر تضمین‌های لازم درباره‌ی روند مبادله‌ی سوخت داده شود. در این صورت مبادله‌ی سوخت می‌تواند انجام گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet