ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/02/20 13:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مخبر کمیسیون بهداشت و درمان خبر داد

اعلام اسامی برنج‌های وارداتی آلوده به سرب و آرسنیک

**عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره جلسه روز گذشته (یکشنبه) کمیسیون گفت: با بررسی‌های انجام شده ۸ نمونه از برنج‌های وارداتی بیش از حد نرمال سرب دارند، اما از آنجاکه میزان آرسنیک نرمال در دست نیست، اسامی برنج‌های آلوده یکشنبه هفته آینده بعد از تعیین نورم مجاز آرسنیک توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که عمده بحث روز گذشته کمیسیون به بررسی آلودگی برنج‌های واردتی اختصاص داشت، گفت: پیش از این کمیسیون کشاورزی بررسی‌های درباره آلودگی برنج‌های وارداتی ارا نجام و گزارشی هم ارایه کرده بود، اما از آنجاکه کمیسیون بهداشت و درمان خود را متولی اصلی آلودگی مواد غذایی می‌دانست بررسی آلودگی برنج‌های وارداتی را در دستور کار قرار داد.

نماینده مردم جهرم در خانه ملت ادامه داد: به همین‌منطور تیمی مرکب از سازمان بازرسی کشور، موسسه استاندارد، وزارت بهداشت و درمان و کمیسیون بهداشت و درمان تشکیل شد و 62 نمونه از برنج‌های وارداتی را در آزمایشگاه‌های معتبر مورد بررسی قرار دادند.

مخبر کمیسیون بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: برنج‌های وارداتی به سه فلز سرب، آرسنیک و کادیوم مشکوک هستند به همین منظور میزان این سه فلز را در 62 نمونه برنج وارداتی مورد سنجش و بررسی قرار دادیم، در بررسی‌ها مشخص شد که کادنیوم در برنج‌های وارداتی وجود دارد اما میزان سرب 8 نمونه از این برنج‌ها بالاتر از حد استاندارد و نرمال است.

رضایی افزود: درباره میزان آرسنیک هم 5 برنج مشکوک هستند، اما از آنجاکه میزان حد نرمال آرسنیک موجود در برنج مشخص نیست از وزارت بهداشت درخواست کردیم تا ظرف یک هفته میزان نرمال آرسنیک در برنج را اعلام کند تا بر اساس آن این 5 نمونه را بررسی و اعلام کنیم که کدام نمونه‌های برنج حد مجاز آرسنیک را دارند و کدام نمونه‌ها آلوده هستند.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان در خاتمه گفت: بخشی از جلسه روز گذشته هم به بررسی سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه اختصاص داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet