ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/02/20 13:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فاطمه آلیا:

باید مبانی مشترک میان اصولگرایان منتقد و اصلاح طلبان معتدل تعریف‌شود

**نماینده مردم تهران در خانه ملت‌، تصریح کرد:‌ در فضای سیاسی کنونی، اگر مبانی ائتلاف و همکاری بین اصولگرایان منتقد و اصلاح طلبان معتدل با هدف تقویت، تحکیم و افزایش اقتدار نظام جمهوری اسلامی، پیشرفت دولت و کشور ارائه شود و اشتراکات قابل قبولی عرضه گردد،به نفع مردم خواهد بود.

فاطمه آلیا در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: اگر در فضای سیاسی کشور و آرایش سیاسی بین نیروهای معتقد به نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه و قانون اساسی، تعاملی با هدف پیشرفت کشور و تحقق منویات مقام معظم رهبری برقرار شود، قطعا برکاتی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد:‌ در کشور احزاب و تشکل‌های قانونی در چارچوب قانون اساسی فعالیت می‌کنند که بخشی از آن‌ها اصولگرا و بخش دیگر اصلاح‌طلب هستند. البته متاسفانه دراین بین جریان فتنه در سال گذشته باعث شد که برخی اشخاص حقوقی وحقیقی و یا تشکل‌های موسوم به اصلاح‌طلب در چارچوب مجوز قانونی‌شان عمل نکرده و از آن عدول کنند، به گونه‌ای که کمیسیون ماده 10 احزاب به آن‌ها تذکر داد و خواهان منحل شدن این گروه‌ها شد.

آلیا در ادامه با بیان این‌که طیف اصلاح‌طلب طیف گسترده‌ای است که مبانی مشخصی ندارند، گفت:‌ در حال حاضر گستره اصلاح‌طلبی از اصلاح طلب معتقد به ولایت فقیه، نظام و قانون تا اپوزیسیون‌های خارج از کشور که اخیرا رضا پهلوی فراری نیز خود را اصلاح‌طلب می‌داند، افزایش پیدا کرده است. در این شرایط می‌توان گفت به دلیل آن که اصلاح طلبان مبانی خود را مطرح نکرده‌اند، از دید اصولگرایان و حتی صاحب نظران اصالتی ندارند.

وی در ادامه توضیح داد: اصولگرایان در مقام و جایگاه‌های مختلف اعم از دولت، مجلس و احزاب مبانی خود را مطرح و منتشر کرده‌اند، اما اصلاح‌طلبان مبانی‌شان را مطرح نکرده‌اند، به گونه‌ای که پس از انتخابات دوم خرداد 76 که به فرموده مقام معظم رهبری مردم حماسه‌سازی کردند، آقای خاتمی با سر دادن شعارهایی توانست نظر مردم را جلب و پیروز انتخابات شود و پس از پیروزی در انتخابات گروهی از این طیف خود را اصلاح طلب معرفی کردند،در صورتی که عقبه و پیشینه و ریشه‌ای از اصلاح طلبی مطرح نبود و فقط عنوانی بدون ارائه و عرضه مبانی و مواضع در آن زمان مطرح بود.

آلیا ادامه داد: گروهی به نام دوم خردادی‌ها رای مردم را گرفتند وهنگامی که بین آن‌ها تشدد ایجاد شد، خود را اصلاح‌طلب اعلام کردند. با این پیشینه تاریخی می‌توان گفت که اصلاح طلبی اصالتی ندارد، به گونه‌ای که بعدها عده‌ای بحث عبور از خاتمی را مطرح کردند، خاتمی همان کسی بود که با انتخابات دوم خرداد شعار اصلاح طلبی را داد، اما هواداران او روی حرف ها و سیاست‌های خاتمی خط بطلان ‌کشیدند و هر گروه به سمتی رفت؛ به گونه ای که در حال حاضر بحران مدیریت و خلا رهبری تشکیلاتی در طیف اصلاح طلبان مشهود است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خاطر نشان کرد:‌ در چنین شرایطی،ابتدا دو مجموعه اصولگرایان منتقد و اصلاح طلبان معتدل باید نقاط مشترکشان را تعیین کنند وآن را در معرض ارزیابی عموم قرار دهد تا در صورتی که توانستند به حداکثر نقاط مشترک دست پیدا کنند، بحث کنند که می‌توانند ائتلافی داشته باشند یا خیر؟

آلیا همچنین با بیان این‌که جبهه اصولگرایی مبانی اصلاح طلبی و تحول خواهی در مبانی و مواضع خود دارد،گفت:از زمانی که اصولگرایان منتقد چنین عنوانی را برای خود برگزیدند، مبانی و مواضع مدون و شفافی را ارائه نداده‌اند، تا ارزیابی شود که معنا و مفهوم ائتلاف چه خواهد بود.بنابراین اگر هر دو گروه اصولگرایان منتقد و اصلاح طلبان معتدل موجودیت رسمی دارند، باید در بدو امر مواضع و مبانی خود را به جامعه و به خصوص تحلیل گرایان سیاسی ارائه دهند و یا رسما اگر حزب و تشکیلاتی تاسیس کرده‌اند، اساسنامه‌شان را به کمیسیون ماده 10 احزاب ارائه دهند.

وی در توضیح ویژگی‌های اصولگرایان منتقد گفت: اصولگرایان منتقد باید مشخص کنند که انتقاداتشان برچه اساس است. اگر از هر دولتی که برسر کار است، انتقاد دارند باید حرمت آن دولت حفظ کنند؛ چرا که آن دولت بر خدمت مردم است، به عبارت دیگر انتقادات باید با صیانت از اصل نظام و کارشناسی شده باشد و راهکارهای عملیاتی موثرتر از وضع موجود را پیشنهاد کنند.

آلیا در ادامه یاد آور شد: انتقاداتی که از سوی دو طیف اصولگرای منتقد و یا اصلاح طلب معتدل بیان می‌شود، باید همراه با ارائه راهکاری حاصل از کار تشکیلاتی و کارشناسی همراه با دلسوزی باشد. نقدها باید همراه با راه حل باشد، تا مردم بتوانند آن نقدها را بپذیرند؛ بر این اساس می‌توان گفت که در صورت وجود چنین اشتراکاتی، اتحاد میان این دو گروه با مفهوم تعاون و همکاری و بر اساس نیکی و تقوا، برکاتی را برای مردم و نظام به همراه دارد و در غیر این صورت بر اساس کینه و دشمنی خواهد بود.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تحلیل فضا و رقابت سیاسی در آینده با ائتلاف این دو گروه منوط به پیش شرط‌هایی همچون تعریف مبانی اشتراکی آن‌ها است. چرا که ممکن است گاهی این ائتلاف در مقطع زمانی خاص و یا برای انتخابات باشد که مطمئنا این موضوع هیچ ثمره‌ای نخواهد داشت ؛پس نمی‌توان اظهار نظر قطعی در این رابطه تا زمان تعیین مبانی و یا کارهای اشتراکی مدنظر آنها داشت.

آلیا در پایان گفت:باید مشخص شود که طرح موضوع ائتلاف و یا همکاری بین این دو عنوان تاکتیک،استراژی و یا راهبرد است.بدیهی است پس از روشن شدن پاسخ سوالات فوق یعنی بیان مواضع و مبانی و شفاف سازی،تحلیل موضوع ممکن خواهد بود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet