هدر اصلی
1389/02/21 19:59:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

دولت‌ها نباید با توجه به رویکردهای خود در برنامه تغییر ایجاد کنند

**باید اهداف برنامه به­گونه‌ای باشد تا دولت­ها با توجه به سیاست‌ها و رویکردهای خود برنامه را تغییر ندهند.

جمشید انصاری عضو هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه با بیان اینکه قبل از ارائه کامل گزارش و جمع آوری اطلاعات نمی توانیم اظهار نظر دقیقی در این مورد داشته باشیم گفت: با توجه به اطلاعات موجود و دریافتی در بعضی از زمینه­ها شاهد شکاف در اهداف کمی پیش­بینی شده در برنامه هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در برخی موارد از جمله بخش­های اقتصادی مانند تحقق اهداف کمی پیش­بینی شده برای نرخ بیکاری و اقتصادی توفیق چندانی نداشته­ایم.

انصاری با بیان اینکه در برخی زمینه­ها نیز عملکرد دولت تا حدودی مناسب بوده است، گفت: تحقق اهداف در برخی زمینه­ها به اهداف برنامه نزدیک بوده است.

نماینده مردم طارم و زنجان گفت: هدف از تشکیل این هیات ارائه اطلاعات از نحوه عملکرد برنامه و استفاده آن برای تدوین برنامه پنجم نبوده است؛ اما با توجه به اینکه تدوین برنامه پنجم به تعویق افتاده است، هیات تحقیق و تفحص می­تواند سریعتر برخی از یافته­ای خود را بررسی نماید.

انصاری خاطر نشان کرد: تاخیری که دولت در ارائه برنامه داشت این فرصت را فراهم کرد تا مجلس بتواند در زمان بررسی برنامه پنجم از گزارش­های برنامه چهارم استفاده کند.

وی گفت: اساساً مبنای برآورد اهداف کمی در قوانین مشخص نیست و برآورد بعضی از اهداف در سند چشم­انداز نیز به صورت کامل مشخص نشده است.

وی تاکید کرد: باید اهداف برنامه به گونه­ای تدوین شود که دولت­ها اجازه اینکه با توجه به سیاست­ها و رویکردهای خود برنامه را تغییر دهند وجود نداشته باشد.

انصاری با اشاره به اینکه بخش خصوصی در هر منطقه­ای از کارآفرینان و فعالان اقتصادی همان منطقه شکل می­گیرد گفت: در هر استانی هسته اولیه بخش خصوصی از خود همان­ جا شکل گرفته است و گاهی فعالان بخش خصوصی سایر منطق حضور می­یابند.

وی با تاکید بر اینکه برای جذب سرمایه­گذاران باید جاذبه­هایی را ایجاد کرد اظهار داشت: اینکه بخش خصوصی هر منطقه برای توسعه همان جا اقدام کند چیز عجیبی نیست و این در تمام دنیا مرسوم است.

نماینده مردم طارم و زنجان ادامه داد: دولت می­تواند با تخصیص اعتبارات یا تسهیلات قانونی به سرمایه­گذاران و کارآفرینان کمک کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet