هدر اصلی
1386/03/07 05:53:00
سرویس فرهنگی
ارتقای بخش خصوصی در کشور؛

کاهش بیکاری،افزایش اشتغال زایی در جامعه

پس از جنگ جهانی دوم و خرابی های وحشتناکی که در کشور ها و به خصوص ژاپن ، انگلستان و آلمان غربی رخ داد بسیاری از دولتمردان برای خروج از این بن بست و ایجاد رشد اقتصادی تصمیم به حمایت های دولتی از شرکت ها و بخشهای انرژی، فولاد و حمل نقل(هوایی، ریلی جاده ای و دریایی) گرفتند .

 تصمیم چنین تنظیم شده بود که چند شرکت با یکدیگر ادغام شده و توانستند در قالب یک شرکت بزرگ تحت حمایت دولت فعالیت کنند. حمایتهای بزرگ دولت رشد اقتصادی را به همراه داشت. اما پس از یک دهه از فروکش کردن جنگ جهانی دوم یا به عبارتی نیمه 1965 کارشناسان اقتصادی به علت کاهش بهروری و برخی تغییرات از جمله آغاز نهضت های انقلابی و آزادی خواهی ضد استعمار و استثماری که در کشورهای مستعمراتی از جمله ایران، هند، مصر و .. آغاز شده بود به تناسب موجب می شد تا مواد اولیه با قیمت بالاتری به خورد شرکت های دولتی کشورهای مذکور تزریق شود.

 همین عامل موجب شد که در نیمه دهه 1960 و سالهای پایانی آن به واقع زنگ توقف اقتصاد دولتی در کشورهای اروپایی به صدا درآید. نسخه خصوصی سازی، بسیاری از مشکلات که گریبانگیر مدیران شرکتهای دولتی شده بود از جمله کاهش بهروری، افزایش سرسام آور هزینه ها، عدم قابلیت پرداخت وام های گرفته شده، که حاصل آن افزایش تورم و ورشکستگی شرکت ها را در پی می داشت موجب شد تا بسیاری از کشورها رویکرد دیگری در این خصوص ارائه دهند و آن توجه به خصوصی سازی واستفاده از قطع یارانه و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت شرکت های دولتی بود. البته این نسخه هر چند در ابتدا با شک وظن اجرایی شد، اما دیدیم که چین بزرگترین و پرجعمیت ترین کشور دنیا که همچنان نظام آن کمونیستی و دولتی است چگونه رویکردش را از اقتصاد دولتی به اقتصاد خصوصی تغییر جهت داد به نحوی که ، امروزه داعیه این را دارد که  در سال 2012 تا 2015 اقتصادش همپای ایالات متحده آمریکا خواهد بود .

در ایران خصوصی سازی از ابتدای دهه 1350 روند جدی و پر شتاب و عینی تری یافت.تکنولوژیهای جدید به کشور وارد شدند و بانکهای خصوصی در کشور شکل گرفت. با پیروزی انقلاب شورای انقلاب با رویکرد بر دولتی شدن شرکت ها و بانک ها وموسسه بزرگ و کوچک سعی کرد با خط بطلان بر خصوصی سازی، در جاده اقتصادی و دولتی حرکت کند اما عملا زیاده بودن شرکت های دولتی و بلعیدن میلیاردها تومان یارانه دولتی توسط این شرکتها، منجر به شکست چنین سیاستی شد.

 وقوع جنگ تحمیلی هشت ساله باز هم بر اقتصادی شدن دولتی صحه گذارد. پس از پذیرش قطعنامه 598 و در نهایت آغاز شدن برنامه پنج ساله اول توسعه، سیاست بر این پایه قرار گرفت که رویکرد فوری از دولتی شدن به خصوصی سازی قرار گیرد. حکایت چنین ادامه یافت تا امروز که در برنامه چهارم توسعه هستیم. هر چند اصل 44 مسیر خصوصی سازی و واگذاری دولتی را کاملا مشخص کرده اما سئوال اساسی اینجاست چرا بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی در ایران به ثمردهی و شکوفایی نمی‌رسند ؟

شاید نخستین عامل مهم در رشد بخش خصوصی مربوط به نبود امنیت اقتصادی و اجتماعی شود؛ چرا که بخش خصوصی هنگامی می تواند وارد عرصه اقتصاد کشور شود که  امنیت وجود داشته باشد. امنیت ریشه در قانون و بازوان اجرایی آن دارد، به عبارتی هنگامی که قانون از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی حمایت صد درصدی داشته باشد حاصلش آن می شود که سرمایه در سایه کار قانونی ثمره آن امنیت است و رشد می نماید. وقتی رویکرد به بخش خصوصی امری زشت باشد وبه سرمایه دار برچسب های   نا پسندی زده شود چگونه می توان انتظار داشت در بخش خصوصی رشد کنند؟

مهندس بیژن نامدار زنگنه - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام - در خصوص علت عدم موفقیت بخش خصوصی در کشورمان می گوید: پایداری اقتصادی،عدم امنیت، اختلال در اقتصاد کسب وکار و نگرش دولتی در اقتصاد ما، از مهمترین عوامل این موضوع هستند .

وزیر سابق نفت، نیرو و جهاد کشاورزی کشور در دولتهای مختلف یادآور می شوند که نگرش منفی به یقه سپیدان به عنوان مدیران و سرمایه داران و نگرش مثبت به یقه آبی‌ها (کارگران )یکی از عوامل مهمی بود که موجب شد تا بخش خصوصی رشد نداشته باشد؛ در حالی که این نگاه را می‌توان مقایسه کرد با نگاه متفاوت حضرت علی (ع) که کار را عبادت و بالاترین تفریح می دانست .

مهندس بیژن نامدار زنگنه ثروت را محصول تفکر و کارآفرینی می داند و      می افزاید تعداد کسانی که درجامعه دارای روحیه تفکر، علم مدیریت وخلاقیتند  بسیار اندک و انگشت شمارند درصورتی که باید به این افراد بیش از پیش اهمیت داده شود.

دراین میان می توان با صراحت اظهار داشت: اگر اصل 44 اجرایی شود بخش زیادی از بودجه کشور که هر سال  به شرکتهایی که در بخشهای معدن، برق،آب، صنایع و.. تزریق می شود از دوش دولت به پائین افکنده می شود ورقابت اقتصادی جای انحصارگرایی دردانه‌ طلبانه را می گیرد.

 مصطفی محمدی عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مهمترین علت رشد نکردن بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی را مربوط به نگرش منفی در میان مسئولان می داند و می افزاید: تا هنگامی که طرز تفکر و نگاه منفی به سرمایه دار وجود دارد ما نمی توانیم انتظار ورود سرمایه به کشور را داشته باشیم .

 نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی یاد آور می شود باید دقت داشت که سرمایه بسیار لغزنده است لذا اگر ذره ای احساس کند که سرمایه اش در حال تهدید است بلافاصله مکان خویش را ترک می کند.

وی یاد آورمی شود اگر خواهان بخش خصوصی فعال و قوی وهمه جانبه هستیم باید شرایط رقابت بطور یکسان برای بخش خصوصی و دولتی فراهم شود .

عضوکمسیون اقتصادی مجلس تصریح می کند: باید دقت داشت در برخی کشورهای حوزه خلیج فارس قوانین به صورت 99 ساله مصوب می شود به عبارتی، چنین نیست که قوانین سلیقه ای یا با حضور دولت و مجلس با گرایشی خاص قوانین تغییر یابد.

 همانطور که بیشتر اشاره شد یکی از مسایلی که هموار ه باید مد نظر دولتمردان قرار گیرد ومورد توجه واقع شود مصوب شدن قوانین جامع و مانع در کشوراست.

 در کشوری که قوانین درآن با ثبات‌تر باشد رشد سرمایه داری هم  در آن سریع تر و بهتر صورت می‌گیرد و هر چه کشوری قوانین در آن شکننده تر باشد یا به صورت مبهم مصوب شده باشد، نمی توان انتظار موقعیت جذب سرمایه را درآن داشت .

به عبارتی اگر می خواهیم بخش خصوصی فعالی داشته باشیم باید از لحاظ قوانین، نوع نگرش، لحاظ کردن ودر نظر گرفتن مشکلات و موانع بخش خصوصی، کارشناسان را درنظر آوریم و موانع را کم کنیم و سرمایه داری را امری زشت به حساب نیاوریم.

 به هر حال به این امر باید دقت داشته باشیم هر میزان که بخش خصوصی قدرتمندتر باشد موجب می‌شود تابیکاری کاهش یابد و اشتغال زایی در جامعه رقم بخورد.  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet