هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نائب رییس کمسیون اقتصادی مجلس:

هدفمند کردن یارانه‌ها جراحی بزرگ اقتصادی است که مورد قبول همه است

سرویس دیگر رسانه‌ها
**نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمسیون اقتصادی مجلس گفت: هدفمند کردن یارانه ها یک جراحی بزرگ اقتصادی در کشور است که همه اقتصاددانان آن را قبول دارند.
یکشنبه 9 خرداد 1389 ساعت 22:15

به گزارش ایرنا، سید کاظم دلخوش در مناظره برگزار شده از سوی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با موضوع قانون هدفمند کردن یارانه ها افزود: هدف از نوشته شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها و پذیرفتن آن در کشور آن است که تا این جراحی انجام و از حیف و میل منابع جلوگیری شود.

وی ادامه داد: 75 تا 85 درصد اقتصاد کشور در بعد از انقلاب در دست دولت بود که اثرات خوبی نداشت و امروز ساماندهی اقتصاد به عنوان یک وظیفه حاکمیتی است که می خواهد زندگی مردم را به حالت تعادل برساند.

وی گفت: در این قانون که جامع و کامل است جایگاه اقتصاد و توزیع منابع مشخص شده است و اگر می خواهیم تا از منابع و امکانات موجود کشور به نحو خوب استفاده شده و جلوی رانت خواری ها در اقتصاد گرفته شود، باید هدفمند کردن یارانه ها به اجرا درآید.

وی افزود: هدفمند کردن یارانه ها فقط پرداخت یارانه به مردم نیست بلکه سعی شده است تا از محل منابع درآمدی این طرح، خدمات و زیرساخت ها همچون توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود.

دلخوش با طرح این سئوال که آیا در این 30 سال از منابع کشور درست استفاده شده است، افزود: اگر بنا باشد اصلاح ساختار اقتصادی کشور را نداشته باشیم و خود را با دنیا هماهنگ نکنیم، در آینده هیچ حرفی برای زدن در دنیا نداریم.

وی گفت: با توجه به اینکه قانون دست نوشته انسان است و امکان آن را دارد که در آینده نیز اصلاعاتی به آن اضافه شود و این قابل اصلاح است.

وی با اشاره به وضعیت بودجه کشور در سال 1383 تا کنون، یادآور شد: در سال 1383بودجه کشور را با 100 میلیارد دلار بسته شد اما در سال جاری این بودجه به 368 میلیارد دلار بسته شده است و در سه سال آینده این بودجه را باید با 600 تا 700 میلیارد دلار بست.

دلخوش اظهار کرد: بیش از یک سوم بودجه کشور همواره به حامل های انرژی و یارانه هایی در این زمینه هزینه می شود.

وی گفت: در بحث اجرایی شدن هدفمند کردن یارانه ها باید بحث تورم انتظاری یا روانی و جهش قیمت ها را از هم تفکیک کرد و این احتمال هم دارد که ما شاهد یک تورم جهشی باشیم اما این دوباره به حالت اول خود برمی گردد که این به زمان نیاز دارد.

وی اضافه کرد: قانونی که نوشته شد، ملاک عمل آن برای پیاده کردن طرح هدفمند کردن یارانه ها است.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین خواستار کمک به اجرایی شدن این قانون شد./

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000