هدر اصلی
1389/03/10 14:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

واکنش مردم به هدفمندکردن یارانه‌ها اجرای آن را با مشکل روبه‌رو می‌کند

**مناظره اقتصادی با موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم ـ رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی ـ و دکتر جمشید پژویان ـ‌ رییس شورای رقابت ـ در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد در نهایت به مباحثه بین این دو اقتصاددان تبدیل شد.

به گزارش ایسنا رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی در این مناظره گفت: اگر مردم در مقابل هدفمند کردن یارانه‌ها واکنش نشان دهند، قطعا در اجرای آن دچار مشکل می‌شویم.

غلامرضا مصباحی مقدم با طرح این پرسش که آیا مردم از هدفمند کردن یارانه‌ها حق نگرانی دارند یا خیر؟ گفت: مردم براساس یکسری اطلاعات ناقص حق نگرانی دارند ولی بادادن اطلاعات بیشتر و بیان ابعاد و نتایج مورد نظر این قانون قطعا این مساله حل می شود. دولت باید قبل از اجرای این قانون اطلاع رسانی دقیق کند. بسیاری از اقشار جامعه در رابطه با خود هدفمند کردن یارانه‌ها می‌دانند ولی در رابطه با اجرای آن خیر. اگر مردم در مقابل هدفمند کردن یارانه‌ها واکنش نشان دهند، قطعا در اجرای آن دچار مشکل می‌شویم.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه رفع فقر در جامعه‌ ما از مسائل بسیار مهم بوده است ولی هنوز رفع نشده و در طی این سی سال خانواده‌های بسیاری در ایران زیر خط فقر قرار دارند. ما در ابتدا باید قدرت تحمل این خانواده‌ها را برابر افزایش قیمت‌ها بالا ببریم و سپس در آنها از طریق بیمه‌های تامین اجتماعی و موارد دیگر توانمندسازی کنیم. ما خواهان توجه بسیار به خانواده‌های فقیر هستیم.

مصباحی مقدم درباره جایگزینی پول به جای سهام عدالت بیان کرد: پول خرج می‌شود ولی سهام به نحوی سرمایه‌گذاری است. واگذاری سهام به جای پول نقد بسیار مناسب‌تر است. پول به سرعت، صرف مصارف کوتاه مدت می‌شود ولی سهام، سرمایه‌ایی است که سود سالیانه‌ آن هر چند ناچیز به عنوان کمک خرج به او داده می‌شود.

وی درباره هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: ما می‌خواهیم یک عادت را از مردم دور کنیم و باید آرام آرام این کار را انجام داد، هدفمند کردن یارانه‌ها باید کاملا تدریجی و آهسته باشد.

رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی گفت: بحث ما، بحث یک دوران انتقال است. در هدفمند کردن ایرانه‌ها، هزینه‌های مصرفی بعضی از صنایع به یکباره افزایش می‌یابد و در این صورت آنها توانایی ادامه دادن را نخواهند داشت. ناگزیر در یک پروسه‌ انتقال باید کمک‌هایی به آنها شود.

لازم به ذکر است که وزارت صنایع، مجموعه‌ای از صنایع را از نظر مقدار انرژی طبقه‌بندی کرده است.

وی افزود: رییس جمهور در سال 87 مطرح کردند که ما طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را از مهر ماه همان سال اجرا خواهیم کرد، ماه در مجلس از رییس جمهور خواستیم اجازه بدهد با هم حرکت کنیم و بعد از مطرح شدن آن در مجلس متوجه شدیم باید بسیار بر روی این طرح کار کرد. دولت هنوز در رابطه با قیمت بنزین در شش ماهه‌ دوم تصمیم نگرفته و این نشان دهنده‌ این است که دولت در حال حاضر جوانب مختلف رو در نظر می‌گیرد.

مصباحی مقدم تصریح کرد: ما باید قیمت حامل‌های انرژی را اصلاح کنیم حتی اگر تورم شدیدی نیز در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: بین مفهوم جهش قیمت و تورم تفاوت وجود دارد در مصاحبه‌ نرخ تورم‌ها یکسال مالی را اندازه‌گیری می‌کنیم ولی جهش قیمت‌ها به صورت پویا مقطعی صورت می‌گیرد.

وی درباره قانون تعاونی‌ها بیان کرد: پشت افکار شهید بهشتی که این فکر از این ایشان بوده، در رابطه با قانون تعاونی‌ها نه افکار کمونیستی بود نه افکار اقتصاد لیبرال بلکه جمع الگوی تعاونی‌ها، بخش خصوصی و بخش دولتی ناظر و مدیر را در نظر می‌گرفت.

مصباحی مقدم گفت: در تصویب شدن اصل 44 قانون اساسی نقش دکتر بهشتی بسیار برجسته بود و تاکید ایشان بر این بود که نباید اجازه دهیم سرمایه‌داران بسیار بزرگ به مقدرات اقتصادی کشور حاکم شوند و اگر چنین شود آنها دولت‌ها را تعیین خواهند کرد وا قتصاد جامعه و افکار عمومی را شکل می‌دهند. براین اساس ایشان معتقد بودند که باید به تعاونی‌ها کمک کرد.

وی اظهار کرد: امروز ایران بیش از سه برابر میانگین‌ جهانی مصرف انرژی دارد و در بخش تولیدی و مصارف خانگی شش برابر کشورهای صنعتی انرژی مصرف می‌کند. ساختار تولیدها براساس انرژی‌ ارزان شکل گرفته است.

وی در زمینه واردات گندم بیان کرد: ما در سال گذشته پنج میلیون تن گندم وارد کردیم و فساد در زمینه‌ قاچاق بسیار غوغا می‌کند. در هر زمینه‌ای که ما یارانه‌ داریم، نوع آن یارانه به گونه‌ای است که برای مردم نتیجه‌ای ندارد.

در حاشیه‌ این مناظره جمعی از دانشجویان به نحوه برگزاری آن اعتراض کردند که دکتر مصباحی مقدم از این مناظره به مباحثه تعبیر کرد که دو طرف این مباحثه به تکمیل صحبت‌های یکدیگر پرداخته‌اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet