هدر اصلی
1389/03/10 14:19:00
سرویس سیاسی
کوثری:

سوال و استیضاح حق نمایندگان مجلس است

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی سوال و استیضاح، حق نمایندگان مجلس است.

"اسماعیل کوثری" درگفت و گو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور اعلام کرده سوال و استیضاح نمایندگان وقت وزرا را می‌گیرد در حالی که این وظیفه قانونی مجلس است، نظر شما در این خصوص چیست، گفت: رئیس جمهوربعنوان یک شهروند می‌تواند نظر داشته باشد، من هم این نظر رئیس جمهور را صحیح می‌دانم که برخی سوالات وقت مجلس و وزرا را می‌گیرد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در عین حال، تصریح کرد: اگر سوال ها به صورتی دقیق و حساب شده باشد پرسش آن از وزراء به عنوان یک وظیفه نظارتی ازاختیارات نمایندگان بشمار می‌آید.

وی با بیان اینکه سوال از وزرا به صورت صریح در قانون اساسی آمده و جزء وظایف اصلی نمایندگان بشمار می‌رود، خاطرنشان کرد: وزیر هم حتما باید به این سوالات پاسخ دهد.

نماینده تهران با بیان اینکه دراینجا بحث همه سوالات مطرح است که دائما برروی هم تلنبار شده و دائما به تعداد آنها افزوده می‌شود، خاطرنشان ساخت: براین اساس برخی از سوالات مطرح از وزراء خیلی راحت قابل حل و فصل شدن است که مطرح کردن آن سوالات  وقت مجلس و وزراء را می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اگر نمایندگان بخواهند فشار بیش از حد به وزرا وارد کنند، وزیر نمی‌تواند بیش از آن چیزی که در قانون بودجه آمده، هزینه کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه فشارها به وزرا باید به صورت منطقی باشد تا دولت بتواند جوابگو باشد، خاطرنشان ساخت: نمایندگان باید خودشان را جای وزرا گذاشته و ببینند که می‌توانند با این بودجه اختصاص یافته به همه این مطالبات و درخواست‌ها پاسخ دهند.

کوثری براین اساس خواستار این شد که نمایندگان کارها را بیشتر درسطح ملی و کلان ببینند و نه در سطح استانی و منطقه‌ای.

این عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه رئیس جمهور اعلام کرده برخی قوانین مصوب مجلس مانند قانون توسعه حمل و نقل ریلی شهری را به خاطر تبعاتی که داشته اجرا نکرده است، آیا رئیس می‌تواند بگوید قانونی که به تصویب و تایید مراجع ذی صلاح رسیده است را اجرا نمی‌کند، گفت: به هرحال این دولت، دولت نظام است و نظردولت در توسعه حمل و نقل ریلی شهری برروی مونوریل است و نظر برخی نمایندگان و شهرداری تهران به مترو است و می‌گویند که مونوریل نمی‌خواهیم.

وی با بیان اینکه در این خصوص نمی‌توان یکطرفه تصمیم گرفت، خاطرنشان کرد: مجلس در قانونی که تصویب کرده بودجه مترو را مشخص کرده و با توجه به نیازی که مراکز استان‌های بزرگ به این بودجه دارند، دولت نمی‌تواند با این میزان بودجه پاسخگوی همه نیازها باشد.

این عضو فراکسیون انقلاب اسلامی با اعلام اینکه در این خصوص دو موضوع مطرح است، افزود: یک بحث اختلاف نظر میان دولت و مجلس و شهرداری تهران برسر مونوریل و مترو است و موضوع دیگر بودجه‌ای است که مجلس در این خصوص تصویب کرده است.

وی با بیان اینکه من در اینجا نمی‌گویم که شهرداری تهران درست نمی‌گوید، خاطرنشان کرد: دولت می‌گوید مجلس اینقدر تصویب کرده و من بیشتر از این را به شهرداری نمی‌دهم.

کوثری با اعلام اینکه در اینجا باید منطق را وسط بکشیم، تصریح کرد: دولت اگر مبلغی را از کل بودجه اختصاصی به شهرداری تهران کم کرده این مبلغ را از کل بودجه اختصاصی به دیگر شهرستان‌ها را هم به دلایلی چون کم شدن درآمدهای دولت کم کرده است.

وی براین اساس در پایان خواستار این شد که کارها براساس تفاهم منطقی پیش رفته تا کارها با سرعت بیشتری انجام گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet