هدر اصلی
1389/03/11 08:31:00
سرویس سیاسی
بنایی با اشاره به قانون اساسی کشور:

مسئولان باهرتعدادرای بایدپاسخگوی نمایندگان باشند

**نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طبق قانون اساسی رییس جمهوری و مسئولان اجرایی با هر تعداد رای باید رد مقابل تک تک نمایندگان مجلس پاسخگو باشند.

"علی بنایی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به صحبت های رئیس جمهور مبنی بر اینکه وی با 24 میلیون رای رئیس قوه اجرایی شده است و یکی از نمایندگان با 6 هزار رای به مجلس راه یافته است گفت: این نوع مقایسه تحقیر مجلس و نماینده مردم آن شهر است. اگر قرار بر مقایسه باشد باید مجموع آرای مجلس در دو دوره هفتم و هشتم را با آرای ریاست جمهوری در دوره نهم و دهم مقایسه شود.

وی افزود: مجلس در این دو دوره با 28 میلیون رای برپا شده است و رئیس جمهور  با 24 رای روی کار آمده است. با این حساب درست نیست با چنین ادبیات تحقیر کننده ای با نماینده 6 هزار رایی صحبت شود.
بنایی با بیان اینکه مقایسه رای نماینده با رئیس جمهور بر خلاف روند حکومتی است که متکی برمردم سالاری و آرای مردم است، تاکید کرد: قانون اساسی ساز و کار دقیقی برای این موضوع دارد و افتخار مقام معظم رهبری، مردم سالاری حکومت جمهوری اسلامی است. استفاده از این ادبیات و تحقیر نماینده مجلس به دلیل تعداد رای کسب کرده تعجب آور است.
نماینده قم با بیان اینکه امام و مقام معظم رهبری مجلس مجلس را در راس تمام امور دانسته اند و این نشان از اهمیت مجلس و نمایندگان حاضر در آن دارد، تصریح کرد: این مقایسه با "مجلس در راس امور است" تعارض دارد. شاید احمدی نژاد که با 24 میلیون رای در راس قوه مجریه قرار گرفته است در شهر آن نماینده که با 6 هزار رای در مجلس حضور دارد کمتر با بیشتر رای آورده باشد. برای مقایسه آرا بهتر است مجموعه آرای مجلس هفتم و هشتم را با دو دوره ریاست جمهوری مقایسه شود.
وی تاکید: در قانون اساسی پرسش از وزرا در مجلس شورای اسلامی ذکر شده است، دیگر اهمیتی ندارد نماینده با چه تعداد رای از وزیر سوال کند. وزیر موظف به پاسخگوی به تمام سوالات نمایندگان با حداقل یا حداکثری آرا است. در مجلسی با حضور 290 نماینده تعداد آرا اهمیتی ندارد.
بنایی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه شورای نگهبان در کنار مجلس قرار دارد و در مجلس تلاش می شود تا قوانینی مغایر با شرع و قانون اساسی تصویب نشود، اظهار داشت: برای کم شدن این خطاها در مجلس، قانون اساسی با بلند نظری، شورای نگهبان را با حضور 6 فقیه و 6 حقوقدان در نظر گرفت تا پس از تصویب قوانین در مجلس، فقها و حقوقدانان این قوانین را با شرع و قانون اساسی مقایسه کنند. 

 بنایی با اشاره به اینکه لاریجانی در نشست خبری خود پرونده یک میلیاردی دولت را مختومه ندانسته است و احمدی نژاد مدعی شده است که در صورت این تخلف دست و پای خود را قطع خواهد کرد، تصریح کرد: دیوان محاسبات هنوز تخلف در این زمینه را اعلام نکرده است. تخلف یا عدم تخلف در این زمینه زمانی مشخص می شود که دیوان اسناد و نتایج جمع آوری شده را به مجلس ارائه دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet