هدر اصلی
1389/03/12 13:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
موسی قربانی:

باید طرح‌ها و لوایح مانند موافقت‌نامه‌ها با یک ماده واحده تصویب ‌شوند

**جانشین معاونت قوانین مجلس در امور تنقیح گفت: باید برای طرح پیشنهادات نمایندگان در مجلس ضابطه‌ای وضع شود چرا که با این اقدام می‌توان به سمتی رفت که طرح‌ها و لوایح را همانند موافقت‌نامه‌ها تصویب کنیم.

حجت‌الاسلام موسی قربانی نماینده مردم قائنات و عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به لزوم افزایش کارآیی مجلس گفت: تاکنون اقدامات زیادی در جهت افزایش کارآیی مجلس صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به اصلاح آئین‌نامه داخلی اشاره کرد.

وی افزود: اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس باعث افزایش کارآیی پارلمان شده چرا که بر اساس اصلاحات انجام شده مذاکرات مجلس یک شوری شد به این معنا که وقت کمتری از مجلس گرفته می‌شود این در حالی است که بر اساس روال قبلی، در شور اول بررسی‌ها طرح‌ها و لوایح در صحن مطرح و پس از بررسی به کمیسیون تخصصی ارجاع می‌شدند، پس از تصویب در کمیسیون مجددا آن طرح یا لایحه به صحن آمده و پس از بررسی مجدد به کمیسیون ارجاع ‌شده و نهایتا پس از تصویب نهایی در کمیسیون دوباره برای تصویب نهایی به صحن علنی ارسال می‌شد.

نماینده مردم قائنات در مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر بررسی طرح‌ها و لوایح یک شوری است و با یک شوری شدن بررسی‌ها در واقع وقت مجلس برای بررسی قوانین بیشتری افزایش یافته است به این معنا که کارآیی مجلس بالا رفته است.

قربانی ادامه داد: نطق‌های قبل از دستور که در ابتدای جلسه علنی مجلس بیان می‌شد هم در اصلاحات انجام شده به میان دستور منتقل شدند؛ در مورد تصمیماتی که به بهبود روش‌های نظارتی منجر شده هم می‌توان به اصلاحات انجام گرفته در خصوص سؤالات و تحقیق و تفحص‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: پیش از این یک وزیر وقتی به سؤالی پاسخ می‌داد یا اینکه نمی‌داد، پاسخ دادن یا ندادن وزیر اثری نداشت اما در حال حاضر اینچنین نیست چرا که اگر وزیری سه بار پاسخ قانع‌کننده ندهد مقدمات استیضاح وی فراهم می‌شود.

جانشین معاونت قوانین مجلس در امور تنقیح ادامه داد: در واقع با اصلاحات انجام شده در آئین‌نامه داخلی مجلس موجبات افزایش کارآیی پارلمان فراهم شده است.

قربانی خاطرنشان کرد:‌ البته موردی هم در آئین‌نامه داخلی اضافه شده که بر اساس آن تشکیلات مجلس را کمیسیون آئین‌نامه داخلی تصویب می‌کند لذا بر این اساس بود که دو معاونت قوانین و نظارت بنا نهاده شد که در مجموعه معاونت نظارت همه اقدامات نظارتی متمرکز شده است.

وی ادامه داد: قوانین آزمایشی هم که وقتی زمانشان به پایان می‌رسید حتما باید در صحن مجددا ماده به ماده بررسی و تصویب می‌شدند اما در اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس روند تغییر کرده و مقرر شد که قوانین آزمایشی وقتی زمان‌شان به اتمام می‌رسد با افزودن یک ماده واحده دائمی ‌شوند.

عضو کمیسیون قضایی مجلس در ادامه پیشنهاد داد که دستور کار مجلس باید بر اساس اولویت‌بندی‌ها باشد؛ مثلا ترتیب می‌تواند اینچنین باشد که قوانین اعاده شده از شورای نگهبان، طرح‌ها و لوایح دوفوریتی، یک فوریتی و مواردی که تقاضای اولویت از سوی نمایندگان دارند، در ترتیب رسیدگی قرار بگیرند.

قربانی اظهار داشت: اگر نمایندگان در صحن علنی مشغول بررسی یکی از قوانینی که چند هفته بررسی آن به طول می‌انجامد، بوده و از طرفی قانون مهمی هم با ایرادی جزئی از شورای نگهبان اعاده شده باشد؛ آن قانون مهم باید مدت‌ها در نوبت رسیدگی باقی بماند لذا لازم است که قوانین اعاده شده از شورای نگهبان در اولویت باشند.

وی به هیئت رئیسه پیشنهاد کرد که در سال آخر مجلس هشتم جلسات کمیسیون‌ها و صحن‌ را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که هیچ طرح یا لایحه‌ای در مجلس برای دوره بعدی باقی نماند.

نماینده مردم قائنات در مجلس ادامه داد: در هیچ جای دنیا این طور نیست که پیشنهادات نمایندگان به نحوی که نمایندگان ما پیشنهاد ارائه می‌دهند، باشد چرا که یک نفر به راحتی می‌تواند مجلس را روی انگشت خود بچرخاند یعنی کافی است که یک نماینده در لایحه‌ای 50 ماده‌ای مصمم باشد که ایراد بگیرد.

قربانی تصریح کرد: از جمله پیشنهاداتی که یک نماینده می‌تواند به یک طرح یا لایحه بدهد پیشنهاد حذف کل، حذف بند اول، حذف بند دوم، حذف بند سوم، حذف بند چهارم، حذف کلمه و پیشنهاد اصلاحی است.

وی افزود: باید برای طرح پیشنهادات نمایندگان در مجلس ضابطه‌ای وضع شود چرا که با این اقدام می‌توان به سمتی رفت که طرح‌ها و لوایح را همانند موافقت‌نامه‌ها تصویب کنیم؛ در تصویب موافقت‌نامه‌ها معمولا با یک ماده واحده کل موافقتنامه تصویب می‌شود.

نماینده مردم قائنات در مجلس اضافه کرد: یکی از اقدامات انجام شده در مجلس هشتم تصویب طرح تنقیح قوانین است؛ شروع به کار تنقیح با دنیای به هم پیچیده قوانین مصادف است و اگر یک مجری کمی فساد داشته باشد در لابه لای این قوانین هر طور که دلش می‌خواهد قوانین را انتخاب می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet