هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
لاریجانی:

دولت نباید در حوزه‌های علمیه دخالت کند

سرویس سیاسی
**علی لاریجانی با تاکید بر استقلال حوزه های علمیه گفت: دولت نباید در اداره حوزه های علمیه دخالت کند.
پنج‌شنبه 13 خرداد 1389 ساعت 16:06

علی لاریجانی در ادامه سفر یک روزه خود به استان گیلان در محل حوزه علمیه در حال ساخت امیرالمومنین (ع) طی سخنانی در جمع طلاب حوزه دینی گفت: بحثی را در مجلس پیگیری کردیم که ردیف بودجه ای برای مدارس علمیه در استانها در نظر گرفته شود. علتش هم این است که ما در زمینه دانشگاهها رشد خوبی داشته ایم. حجم دانشگاه های دولتی و نیمه دولتی رشد کرده و مجموعه بودجه برای آموزش عالی و آموزش و پرورش 26 میلیارد تومان است.

رئیس مجلس با بیان این که حوزه علمیه مستقل از دولت رشد کرده است، گفت: حوزه علمیه مصر است که مستقل از دولت باشد و باید ارتباطات مردمی خود را حفظ نماید.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: استقلال حوزه علمیه باعث می شود که بتوانند به موقع نصایح خود را مطرح کند و نباید این موضوع را مخدوش کنیم.

رئیس مجلس گفت: ما وظیفه داریم که به نهادهای دینی کمک کرده و آنها هم باید مستقل باشند. منطق ما این است که همان قدر که به مدارس دیگر کمک می شود باید به مدارس دینی هم کمک کنیم.

وی با اشاره به حضور فقهای بزرگ در شهرها گفت: آثار این حضور در حال حاضر هم قابل مشاهده است؛ اما متاسفانه درشرایط کنونی در حال فاصله گرفتن از آن هستیم.

 

رئیس مجلس با بیان اینکه حضور علما در شهرها باعث تفکر عمیق مردم می شود، تاکید کرد: رابطه عمیق دینی و راه یافتن مردم به متون دینی توسط این مدارس انجام می گیرد، وضعیت شهرهایی که یک مدرسه علمیه پرتحرک داشته باشد با دیگر شهرها متفاوت است.

وی افزود: حضور مدارس علمیه در شهرها پیوستیگی فکری عمیق دینی را گسترش می دهد و به این دلیل بودجه خاصی را در نظر گرفته ایم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: 20 درصد از بودجه فرهنگی کشور را در بودجه سالانه به مدارس دینی استانها و شهرستانها اختصاص داده ایم.

رئیس مجلس با اشاره به دوره اصلاحات افزود: در این دوره برمولفه هایی تاکید می کردند مبنی بر این که جمهوری اسلامی از دو خصوصیت جمهوری و اسلامیت برخوردار شوند که این موضوع امکانپذیر نیست. متوجه نیستند که این دو هم ریشه هستند.

لاریجانی با اشاره به نقش مهم روحانیون گفت: هر چه فکر اسلامی عمیق تر شود دیانت دینی بیشتر است و راه آن نیز توسعه مدارس دینی است.

رئیس مجلس تاکید کرد: اصرار داریم که حوزه های علمیه در شهرهای مختلف توسعه داده شود.

لاریجانی با تاکید بر استقلال حوزه های علمیه گفت: مدارس دینی باید تحت نفوذ روحانیت باشد و دولت نباید در حوزه های علمیه دخالت کند.

گفتنی است رئیس مجلس در ادامه سفر خود در جلسه شورای اداری استان شرکت می کند و در جمع بانوان این استان به مناسبت روز تولد حضرت فاطمه به ایراد سخنرانی می پردازد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000