هفته دفاع مقدس
1389/03/16 15:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی:

اجلاس نیویورک صحنه پیروزی جبهه ایران در مقابله جبهه آمریکا بود

**مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجلاس بازنگری در معاهده ان.پ.تی صحنه رویارویی دو جبهه به رهبری ایران و آمریکا بود، گفت: این اجلاس به صحنه پیروزی جبهه تحت رهبری ایران به جبهه تحت رهبری آمریکا تبدیل شد.

کاظم جلالی در گفت و گو با ایرنا گفت: جبهه اول در این اجلاس کشورهای دارای سلاح های هسته ای به رهبری آمریکا بودند که قصد داشتند از این کنفرانس برای ایجاد تغییراتی در مفاد معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای به نفع دارندگان و تولید کنندگان این نوع سلاح ها استفاده کنند.

جلالی گفت: این جبهه اساسا به دنبال این بود که تعهد کشورهای فاقد سلاح هسته ای را نسبت به اجتناب از حرکت به سوی این سلاح ها افزایش دهد در حالی که توجه چندانی به بخش خلع سلاح ان.پی.تی نداشت و سعی کرد تا صرفا با نگاهی سطحی، از کنار این موضوع عبور کند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: جبهه تحت رهبری آمریکا قصد داشت در این اجلاس موضوع حق برخورداری کشورها از فناوری صلح آمیز هسته ای را با ترفند "ایجاد بانک سوخت" کمرنگ کند و برخورداری کشورها از این حق را به یک موضوع ممنوع تبدیل کند.

وی افزود: جبهه دوم که جمهوری اسلامی ایران در راس آن قرار داشت، شامل کشورهای خواهان برخوردای و استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای بود که تعدادی از این کشورها از جمله ایران حرکت در مسیر برخورداری از این فناوری صلح آمیز را آغاز کرده اند و تعدادی از آنها نیز هنوز حرکتی را آغاز نکرده اند اما خواهان حفظ حقوق خود برای استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای در آینده هستند.

جلالی حضور رییس جمهوری ایران و ارائه پیشنهادهای یازده گانه جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس را در راستای تقویت جبهه دوم حاضر در این کنفرانس، تقویت ان.پی.تی و ایجاد مکانیسمی برای اجرای عدم اشاعه و خلع سلاح هسته ای دانست .

این نماینده مجلس با بیان اینکه این اجلاس یک دستاورد حداقلی و یک دستاور حداکثری داشت، گفت: دستاورد حداقلی اجلاس نیویورک این بود که آمریکایی ها موفق نشدند ان.پی.تی را به نفع خود تغییر دهند و دستاورد حداکثری هم این بود که همه کشورها با امضای بیانیه پایانی، برای اولین بار خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده ان.پی.تی شدند.

نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کنفرانسی که پیش از اجلاس نیویورک با حضور سران 40 کشور در واشنگن برگزار شد، این کنفرانس را نوعی سرمایه گذاری و مقدمه ای برای بهره برداری حداکثر آمریکا از اجلاس نیویورک دانست و افزود: آمریکایی ها با وجود اینکه سرمایه گذاری زیادی برای برای بهره بردای از اجلاس نیویورک انجام داده بودند، عملا نتوانستند چیزی از آن بدست آورند .

جلالی خواسته صریح نزدیک به 190 کشور مبنی بر ضرورت پیوستن رژیم صهیونیستی به ان.پی.تی و نیز تاکید صریح بیانیه پایانی اجلاس نیویورک بر حق کشورها برای برخورداری از استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای را از مهمترین نقاط مثبت این بیانیه برشمرد.

رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه اخیر تهران در خصوص اجلاس نیویورک و اهمیت نتایج حاصل از آن فرمودند: "حادثه مهم دیگری که خوب است ملت ما به اهمیت آن توجه داشته باشد ، مساله گردهمایی طولانی مربوط به ان.پی.تی در نیویورک است. اصلا این گردهمایی را تشکیل داده بودند تا قدرت های زورگو بتوانند ملت هایی را که هنوز به انرژی هسته ای دسترسی پیدا نکرده اند ، باز هم محدودتر کنند و موانع سر راه آنها را افزایش دهند و البته مایل بودند و برنامه ریزی هم کرده بودند تا در این اجلاس به خصوص کینه ورزی خود را نسبت به جمهوری اسلامی آشکار کنند اما درست عکس آنچیزی که می خواستند، اتفاق افتاد."

"این گردهمایی تقریبا یک ماه طول کشید و به جای آنکه آنها بتوانند مقاصد خود را پیش ببرنند و کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران را محدود کنند ، نتیجه کنفرانس این بود که 189 کشور ، قدرت ها را موظف کردند سلاح های هسته ای خود را نابود کنند و به تولید این سلاح ها ادامه ندهند. حق سایر کشورها برای دست یابی به قدرت هسته ای صلح آمیز به رسمیت شناخته شد و رژیم صهیونیستی که دایه های او در این کنفرانس به شدت هم به نفع او هم فعالیت می کردند، محکوم به پیوستن به ان پی تی شد ، درست عکس آنچه که آنها می خواستند و این حادثه کوچکی نیست . "

"این نشان دهنده این است که قدرت زورگو ، متکبر و مستکبر آمریکا و دیگر قدرت های زورگو و پیروان آنها در دنیا حرفشان پیشروی ندارد. امروز دیگر آمریکا در موضعی نیست که بتواند در سیاست های بین المللی دخالت موثر بکند ، جمهوری اسلامی توانسته است با ایستادگی سی ساله خود وضعیتی را در افکار عمومی جهان به وجود بیاورد که نه فقط ملت ها بلکه حتی دولت ها هم یعنی 189 دولت در مقابل آمریکا می ایستند و علی رغم او تصمیم گیری می کنند و رای می دهند. اینها جزو بشارت های الهی است. "

سند پایانی کنفرانس نیویورک که مفاد آن برای برخی قدرت ها و رژیم های صاحب سلاح های هسته ای غیرقابل انتظار بود و سبب آشفتگی آنان شد، بر حق کشورهای امضا کنند معاهده ان.پی.تی برای برخوداری و استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای تاکید کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet