خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/03/17 19:33:00
سرویس سیاسی
واکنش نمایندگان استان خراسان‌جنوبی به اظهارات رئیس‌جمهور:

اختیارات قانونی به کمی یا زیادی رأی نیست

**نمایندگان استان خراسان‌جنوبی نسبت به اظهارنظر رئیس‌جمهور در رابطه با وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس، معتقدند که نماینده مجلس نه تنها نماینده حوزه انتخابیه‌ خود است بلکه نماینده همه مردم کشور در خانه ملت است و این قانون اساسی است که به این جایگاه مشروعیت می‌بخشد.

دو هفته گذشته رئیس جمهور طی جلسه‌ای با اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 حرف‌هایی زد که بار دیگر نگرانی‌ها را درباره اختلاف دولت و مجلس بیش از پیش کرد. نظرات نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی در این زمینه را روزنامه خراسان جنوبی چنین منتشر کرده است:

نماینده مجلس، نماینده همه مردم است

حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسین ابراهیمی نماینده مردم بیرجند درخانه ملت معتقد است که نماینده دارای یکسری حقوق است که این حقوق محدوده وظایف او که همان نظارت است را مشخص می‌کند.

وی می‌گوید: به جز سؤال، تذکر و احضار وزیر و پرسش از او، نماینده چگونه می‌تواند نظارت کند و از حق خود دفاع کند. البته تعداد سؤالات زیاد است و واقعاً گاهی اوقات از وزرا زیاد خواسته می‌شود که به مجلس بیایند اما باید دید که علت این امر چیست.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطالبات مردم را دلیل احضار وزرا به مجلس می‌داند و می‌افزاید: مردم مطالباتی دارند و زمانی که نمایندگان جوابشان را نمی‌گیرند، چاره‌ای جز انتقال این مطالبات به وزرا نیست. اما اگر کارها طبق روال انجام شود نماینده نیز اصراری به آمدن وزرا به مجلس ندارد. البته این درست است که این سؤالات ممکن است برای مسئولان اجرایی وقت‌گیر باشد اما این جزو وظایف آنها است که جوابگو باشند.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه حقوق و جایگاه مجلس در این است که قانون درست اجرا شود، می‌گوید: اگر مسئولان اجرایی به وظایف خود به درستی عمل کنند چنین اتفاقاتی نخواهد افتاد.

رئیس رسیدگی به امور مساجد به مسئله تعداد آرای نمایندگان و رئیس‌جمهوری اشاره می‌کند و می‌افزاید: نماینده دو رأی دارد؛ حوزه انتخابیه‌اش که نسبت به رئیس‌جمهوری کمتر است اما رأی دوم اعتبارنامه است که در مجلس می‌رود و سایر نمایندگان جمعاً به اعتبارنامه نماینده رأی می‌دهند پس در این صورت یک نماینده نماینده همه مردم است بنابراین این دو قابل مقایسه نیستند.

به گفته ابراهیمی، این جایگاهی است که قانون برای مجلس تعیین کرده است به طوری که رئیس‌جمهوری نفر دوم سیاسی کشور است که برای آن احترام قائلیم اما نماینده مجلس هم نماینده مردم است و قانون اساسی نیز حق نظارت را به مجلس داده و مجلس نیز باید به وظیفه خود عمل کند اگر هم اشکالی هست باید مسئولان اجرایی به وظیفه‌شان خوب عمل کنند.

اختیارات قانونی به کمی و یا زیادی  رأی نیست

موسی قربانی دیگر نماینده استان خراسان‌جنوبی بر این باور است که اعتبار جایگاه همه به قانون اساسی است و در مورد مجلس نیز این امر صادق است. زمانی که مجلس تصمیمی می‌گیرد دیگر نماینده 6 هزار نفر نیست در واقع منشأ مشروعیت وظایف و اختیارات، قانون اساسی است و همان قانون‌اساسی است که مقرر کرده مجلس برنامه‌های دولت، کابینه دولت و قوانین مربوط به آن را باید تأیید و یا لغو کند و همان قانون اساسی که اقتدار به رئیس‌جمهوری داده، اختیاراتی را هم به مجلس داده است.

نماینده مردم قائنات در خانه ملت می‌افزاید: اختیارات قانونی به کمی و یا زیادی رأی نیست اگر این‌طور بود مثلاً اختیارات نماینده تهران با نماینده‌ای که 6 هزار رأی در یک شهرستان کوچک دارد باید متفاوت باشد. در حالی که این رأی مردم است که به یک جایگاه مشروعیت می‌بخشد و میزان رأی در اختیارات تأثیری ندارد و فقط مشروعیت است که این اقتدار را به هر فرد می‌دهد.

قربانی تأکید می‌کند که اختیارات بر‌اساس قانون اساسی مشخص می‌شود و حرف‌های غیر از این قدری مغلطه است. قانون اساسی این اختیار را به مجلس داده است که از وزرا سؤال کند اما برای جلوگیری از این کار و نگرفتن وقت همه بهتر است وزرا کارشان را درست انجام دهند تا مورد سؤال هم قرار نگیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet