خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/18 11:33:00
سرویس کمیسیون ها

پیگیری 4نمایندگان خراسان‌رضوی نسبت به موضوع به حمل و نقل

**تمام مردم کشور چشم انتظار بهبود شرایط حمل و نقل عمومی و مسیرهای منتهی به مشهد مقدس هستند. به جز مردم خراسان‌رضوی می‌توان گفت تمام مردم کشور چشم‌انتظار بهبود شرایط حمل و نقل عمومی و مسیرهای منتهی به مشهد مقدس هستند تا سفری ایمن‌تر و سریع‌تر به دیار ثامن‌الائمه داشته باشند. با این حال در ۶ ماهه اخیر اتفاقات ناخوشایندی از جمله خروج قطار تهران - مشهد از ریل و سقوط هواپیما در فرودگاه مشهد، مردم را مضطرب از زیارت کرده است.

مشهد مقدس به لطف امام هشتم شیعیان 20 میلیون زائر دارد که کمترین انتظار آنها از مسئولان بهبود وضعیت سفر به پایتخت معنوی ایران است. نمایندگان استان خراسان‌رضوی نیز در این مدت با تشکیل جلسات منظم در قالب جلسات مجمع نمایندگان استان خراسان‌رضوی با مسئولان اجرایی اعم از استاندار و معاونانش و دیگر مسئولان به ویژه مدیران وزارت راه و ترابری پیگیر این خواسته به حق مردم خراسان رضوی و در مجموع ایرانیان بوده است.

اما تاکنون پاسخ‌های قانع کننده‌ای درباره دو پروژه مهم حمل و نقل یعنی آزادراه تهران - مشهد و قطار فوق سریع تهران - مشهد از سوی وزارت راه و ترابری داده نشده است زیرا  در هر یک از جلسات مجمع نمایندگان خراسان رضوی با مسئولان اجرای استان و وزارت راه و ترابری، وزیر راه به بهانه‌هایی از حضور در جلسه خودداری کرده است. به هر حال مردم انتظار دارند در مورد مقصد مهمی چون مشهد و مسئله اعتقادی قابل توجهی چون زیارت عالی ترین مسئولان خود را پاسخگو بدانند و در کنار قول های متعدد اجرایی شدن آن قول ها را هم در دستور کار قرار دهند.

نمایندگان استان خراسان رضوی نسبت به دو موضوع قطار فوق سریع و آزادراه تهران - مشهد به شدت پیگیر هستند و اگر این پیگیری را کسی دال بر اتلاف وقت مسئولان اجرایی نداند می خواهند پاسخ قانع کننده ای به موکلان خود در این باره بدهند.

نماینده سبزوار: وزیر راه به سبزوار می آید

جلسه روز چهارشنبه 12 خرداد 1389 مجمع نمایندگان خراسان رضوی با استاندار این استان و معاونانش برای پیگیری موضوع مشکلات حوزه وزارت راه و ترابری استان خراسان رضوی قرار بود با حضور حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری انجام گیرد ولی مثل جلسات قبلی بهبهانی به جلسه استانی هیأت دولت رفت و معاونانش را راهی جلسه مجمع نمایندگان خراسان رضوی کرد.

علی بروغنی ، نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای با اشاره به اینکه او از سئوال کنندگان از وزیر راه و ترابری بوده است دراین باره به روزنامه خراسان رضوی می گوید: خود آقای بهبهانی که مصاحبه ای کرده اند و گفته‌اند که ظرف 3 ماه آینده ساخت آزادراه تهران - مشهد آغاز می شود. معاون پارلمانی وزارت راه و ترابری هم تأکید کرده اند که این موضوع در اولویت قرار دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح می‌کند: وزیر راه و ترابری قول داده اند که در اولین فرصت به شهرستان سبزوار سفر کنند و جاده اصلی ریوند - سبزوار را برای بهبود در دستور کار قرار دهند که از جمله قطعات لاین جنوبی آزادراه تهران - مشهد است.

بروغنی با اشاره به غیبت بهبهانی در جلسات اخیر نمایندگان خراسان رضوی توضیح می دهد: در جلسه اخیر وزیر راه در کیش و ایلام حاضر بودند و ما همچنان در جلسه بعدی مجمع که در تهران برقرار خواهد بود منتظر ایشان خواهیم بود.

 نماینده کاشمر: مدیر باید صادق باشد

محمدرضا خباز، نماینده مردم کاشمر و عضو خراسانی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به خصوصیات مدیران در نظام جمهوری اسلامی ایران می گوید: یک مدیر در مرحله اول باید صادق باشد، شرط اول صداقت هم گفتن «نه» است. نه در برابر خواسته های نابه جا و انتظارات بی جا و خواسته های غیرقانونی که با واقعیات کشور منطبق نیست.

نماینده خراسانی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در باره پیگیری دو موضوع آزادراه تهران - مشهد و قطار فوق‌سریع توضیح می دهد: وزیر راه و ترابری قول های بسیاری داده است و اگر همه اعتبارات کشور را به وزارت راه و ترابری بدهند باز هم نمی تواند قول هایی که داده است را عملی کند. دو مقوله آزادراه و قطار هم از همین نمونه ها هستند.

خباز با اشاره به جلسه ای که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آقای باهنر و حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی با وزیر راه و ترابری داشته اند می افزاید: من در این جلسه تأکید کردم که آقای بهبهانی بهتراست مثل وزیر نفت قدرت نه گفتن داشته باشید. برایش مثالی آوردم که در جلسه اخیر هیأت دولت به خراسان رضوی همه فشار آورده بودند که به 30 شهر خراسان رضوی گازرسانی کنید. ولی وزیر نفت زیر بار این فشارها نرفت و تأکید کرد اگر هدفمندکردن یارانه ها اجرا شود و مردم در مصرف گاز رعایت کردند ،می تواند به 8 شهر در خراسان رضوی گاز بدهد و اینگونه با دادن قول بدون عمل انتظارات مردم را بالا نبرد.

نماینده قوچان: قول های بسیاری داده شده است

نصرالله کمالیان، نماینده مردم قوچان و فاروج و عضو کمیسیون عمران یکی از نمایندگانی است که به سبب کمیسیون عمران بیشتر با وزیر راه و ترابری سر و کار دارد. او به نیامدن وزیر به کمیسیون عمران و بی پاسخ گذاشتن سئوالات نمایندگان در کمیسیون عمران از سوی وزیر راه و ترابری اشاره می کند و می‌گوید: من با آقای بهبهانی دوست هستم و دوستانه این مطلب را خدمت آقای وزیر می گویم که ایشان قول های بسیاری داده اند و وجهه خوبی ندارد که این همه قول بدون عمل باقی بماند و هر چه سریعتر تعیین  تکلیف کنند که در چند سال باقیمانده چه پروژه‌هایی قابل اجرا هستند و اجرا می شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می افزاید: سیستم وزارت راه و کارشناسان آن قادر هستند تمام پروژه های طراحی شده و قول داده شده را اجرایی کنند ولی اعتبار و بودجه کافی را ندارند. همیشه نیز از بودجه عمرانی برای سایر مصارف دیگر برداشت می شود و این کمبود بودجه به این وزارتخانه تحمیل می‌شود. حتی کارشناسان و پیمانکاران وزارت راه و ترابری گاهاً جلوتر از پولی که گرفته اند کار را شروع کرده اند ولی به دلیل همین نبود اعتبارات کافی این پروژه ها به سرانجام نمی رسد.

کمالیان در مورد قطار فوق سریع یا همان قطار مغناطیسی می‌گوید: به نظر من این قطار مصداق سنگ بزرگ نشانه نزدن است زیرا در دنیا نیز این قطار هنوز برای بالای 100 کیلومتر ساخته نشده است. هزینه بسیار بالایی هم دارد و با این هزینه می توان قطار خوب دیگری به سرعت برای مسیر تهران - مشهد طراحی و عملیاتی کرد.

عضو خراسانی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که از دو حوزه انتخابیه یکی در خراسان رضوی و دیگری در خراسان شمالی در مجلس حاضر است می افزاید: راه آهن گرگان - مشهد مدتی است که به مردم قول داده شده است و مردم هربار انتظار دارند که همین امسال است که قطار از شهر آنها بگذرد ولی امسال تازه برای نخستین بار آن هم بسیار اندک به این مسیر بودجه تخصیص داده شده است.

کمالیان تأکید می کند: در مورد آزادراه تهران - مشهد هم اعتقاد دارم این کار امکانش بسیار خوب وجود دارد حتی به 4 ناحیه هم تقسیم شده است. پیمانکاران به فکر تصاحب ناحیه های مقرون به صرفه آن هستند ولی فکر می کنم به زودی شاهد وقوع اتفاقات خوب دراین باره باشیم.

نماینده تربت جام و تایباد: قطار دیگری جایگزین شود

غلامرضا اسداللهی، نماینده مردم تایباد و تربت جام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عذر وزیر راه و ترابری برای  در غیبت دو جلسه اخیر مجمع نمایندگان خراسان رضوی می گوید: حضور در جلسات هیأت دولت الزام آور است و غیبت دست ایشان نبوده است. با این حال با تصمیم مجمع نمایندگان خراسان رضوی دو تن از نمایندگان استان پیگیر تماس با پیمانکاران پروژه آزاد راه تهران - شمال شده اند و فکر می کنم به زودی پیگیری این موضوع نتیجه بدهد.

نایب رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی می افزاید: در مورد قطار تقریباً همه نمایندگان استان بر این نکته تأکید دارند که قطار مغناطیسی با توجه به هزینه و نیازهایش از جمله اینکه به ازای هر 100 کیلومتر احداث یک نیروگاه برق عملی نیست و باید قطار دیگری را جایگزین آن کنیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی می گوید: مصوبه برای قطار سریع را داریم و نیاز به مصوبه جدید نیست. فقط به جای قطار مغناطیسی باید قطار سریع را جایگزین کنیم. البته در جلسه چهارشنبه گذشته مجمع نمایندگان با استاندار و مسئولان وزارت راه و ترابری استاندار به جلساتی با چندین سرمایه گذار اشاره کرد.

اسداللهی با اشاره به حضور سالانه 20 میلیون زائر و گردشگران خارجی در مشهد مقدس تصریح می کند: ساخت و راه اندازی قطار برای بیشتر مردم ایران مسئله حیاتی است و با توجه به اینکه کمتر از 10 درصد این تعداد زائران داخلی استان هستند ساخته شدن آزاد راه و قطار سریع به نفع همه مردم ایران و مسلمانانی است که به زیارت امام هشتم می آیند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet