خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/03/18 07:20:00
سرویس سیاسی
نمایندگان استان کرمانشاه با تأکید بر لزوم رعایت قانون، مطرح کردند

سؤال از هیأت‌دولت حق نماینده و پاسخگویی وظیفه دولت است

**در قانون مشخص شده است برای اینکه هر رئیس‌جمهور نظر خود را اعمال نکند باید مطابق قانون عمل کند و این قانون است که ملاک همه چیز است.

سیدجواد زمانی نماینده مردم کنگاور و صحنه و رئیس‌ مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان این مطلب به هفته نامه باختر، اظهار داشت: بهتر است رئیس جمهور محترم به وزیران بگویند به وظایف خود به خوبی عمل کنند تا نمایندگان مجبور به طرح پرسش از آنان نشوند.

زمانی با اشاره به اینکه صحبت‌های احمدی‌نژاد در این‌باره خلاف قانون است گفت: مجلس به فرموده امام راحل در رأس امور است ولی به نظر می‌رسد آقای احمدی‌نژاد برای مجلس هیچ جایگاهی قائل نیست.

زمانی در ادامه افزود: استیضاح، سؤال و تذکر بنابر نص صریح قانون حق نماینده است و احمدی‌نژاد باید بداند که او رئیس‌جمهور است و نه خود قانون.

 نماینده مردم صحنه و کنگاور در مجلس همچنین تأکید کرد: در قانون مشخص شده است برای اینکه هر رئیس‌جمهور نظر خود را اعمال نکند باید مطابق قانون عمل کند و این قانون است که ملاک همه چیز است.

وی در رابطه با اظهارات احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه 24میلیون رأی داشته در حالی‌که یک نماینده ممکن است 6 الی 7هزار رأی داشته باشد، نیز اظهار داشت: به نظر من رأیی که مردم به نمایندگانشان می‌دهند عقلایی‌تر و اساسی‌تر از رأیی است که به رئیس‌جمهور می‌دهند چون نماینده در حوزه انتخابیه خود شناخته شده و مردم او را براساس شناختی که دارند انتخاب می‌‌کنند اما رأی به رئیس‌جمهور جنبه سیاسی دارد. یک نماینده از بین 25 الی 30 نفر و یا شاید بیشتر انتخاب می‌شود اما رئیس‌جمهور بین 4 الی 5 کاندیدا انتخاب می‌شود لذا شناخت از نماینده عقلانی‌تر و ریشه‌دارتر از شناخت از رئیس‌جمهور است. گاهی هم مردم برای اینکه شخصی رأی نیاورد به شخص دیگری رأی می‌دهند در حالی که این مسئله در مورد انتخاب رئیس‌جمهور اتفاق نمی‌افتد.

وی همچنین با انتقاد از سخنان احمدی‌نژاد در رابطه با میزان آرای به دست آورده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: اگر بنا باشد حرف رئیس‌جمهور درست باشد پس این حرف بنی‌صدر نیز درست است چون بنی‌صدر نیز می‌گفت چون من رأی آورده‌ام پس باید همه تصمیمات را من بگیرم.

مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین یادآور شد: مردم به این دلیل که رئیس‌جمهور قانون را اجرا می‌کند به او رأی دادند و این سخنان احمدی‌نژاد که می‌گوید مجلس 130 قانون مغایر با شرع و قانون‌اساسی را تصویب کرد، علاوه بر آنکه توهین به مجلس است توهین به شورای نگهبان نیز هست چون شورای نگهبان است که باید خلاف شرع و قانون بودن مصوبات مجلس را تشخیص دهد.

صمد فدایی دیگر نماینده استان کرمانشاه نیز در این‌باره گفت: این مسئله بازتاب وسیعی در مطبوعات داشته است. در نظام سیاسی ما قانون مبنا و ملاک هرچیزی است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه افزود: بحث تفکیک و استقلال قوا از هم در جای خود و بحث عمل به قانون توسط همه نیز در جای خود قرار دارد.

وی در ادامه افزود: همه باید به دلیل داشتن مناصب سیاسی‌مان چه نماینده و چه رئیس‌جمهور تابع قانون باشیم. این با روح نظام اسلامی و حکومت اسلامی ما سازگار نیست که بخواهیم به قانون بی‌توجه باشیم.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در خانه ملت تأکید کرد: حضرت امام(ره) نیز در بیاناتشان تأکید زیادی بر اجرای قانون داشته و هر زمانی که اختلافی پیش می‌آمد مسئولان را به قانون ارجاع می‌دادند. همچنین مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود تأکید زیادی بر اجرای قانون دارند و بر این اصل پافشاری می‌کنند.

فدایی در رابطه با تصویب قوانین مغایر با شرع و قانون اساسی نیز ضمن بعید دانستن این مسئله، تشخیص این امر را برعهده شورای نگهبان دانست و گفت: در قانون اساسی مشخص شده که وزیران و هیأت دولت باید پاسخگوی نمایندگان باشند چون نمایندگان انعکاس‌دهنده نظرات مردم و جامعه هستند.

وی همچنین با انتقاد از این موضوع که گاهی طرح پرسش از وزیر این شبهه را به وجود می‌آورد که نماینده سؤال‌کننده مخالف دولت است نیز گفت: طرح پرسش از اعضای هیأت دولت به معنای مخالفت با دولت نیست اما متأسفانه این طرز فکر نگران‌کننده در حال‌حاضر بین همه رایج است که معتقدم باید این نوع نگاه از بین برود.

فدایی همچنین خاطرنشان کرد: قانون جایگاه مجلس و شرح وظایف نمایندگان را مشخص کرده که باید بر این اساس عمل کنند و بر دستگاه‌های اجرایی و عملکردشان در زمینه اجرای قانون نظارت داشته باشند.

دبیر هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تأمین‌اجتماعی در نهایت تأکید کرد: اگر دولت دلیل قانع‌کننده‌ای مبنی‌بر سوء بودن تبعات اجرای قانونی مشخص را دارد باید از طریق مذاکره با مجلس و ارائه لایحه این موضوع را پیگیری کند.انتشار خبر مسائل عنوان شده از سوی رئیس‌جمهور در دیدار با اعضای هیأت‌رئیسه کمیسیون اصل 90 موج جدیدی از تنش‌ها بین دولت و مجلس را به وجود آورد و به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک نمایندگان، رئیس‌جمهور را برای پاسخگویی به بعضی از نکات و سؤال‌ها به مجلس فرابخوانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet