هدر اصلی
1389/03/18 17:50:00
سرویس اقتصادی
سه نماینده استان:

بازار بکر عراق برای کرمانشاه نعمت است

**نمایندگان استان کرمانشاه با تأ کید بر لزوم ایجاد امنیت در منطقه برای افزایش سطح مبادلات اظهار داشتند: توسعه استان کرمانشاه تنها با نگاه به بازار عراق امکان‌پذیر است. کشور عراق بازار خوبی برای محصولات کشاورزی و همچنین صنعتی استان کرمانشاه است و ایران با توجه به ثبات اقتصادی و سیاسی که دارد می‌تواند بازار نوپای عراق را در دست بگیرد و از این طریق به توسعه اقتصادی خود کمک کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در  همین زمینه به هفته نامه باختر گفت: برای توسعه استان کرمانشاه باید تمام پروژه‌های توسعه‌ای را با نگاه به بازار کشور عراق تعریف کرد. تا سال 1387، 13 درصد سهم بازار عراق متعلق به ایران بود که در واقع صادرات از این استان به کشور عراق حدود یک‌میلیارد و 400میلیون دلار بود که قرار است این میزان تا پایان امسال به 2میلیارد دلار برسد.

سقوط حکومت بعث عراق باعث افزایش روابط ایران و عراق شد و نیاز مردم عراق به کالاها و خدمات صنعتی و تجاری موجب گشت تا این فرصت بکر به وجود آید تا از این طریق‌، ایران بتواند با توسعه صادرات به این کشور رونق اقتصادی برای خود فراهم آورد.

استان کرمانشاه نیز که از استان‌های همجوار کشورمان با کشور عراق است در این زمینه سهم بسزایی دارد. ایجاد مناطق ویژه از جمله منطقه ویژه اسلام‌آباد که در آن شرایط برای کار به دلیل حاکم بودن مقررات مربوط به مناطق ویژه برای افراد بسیار مهیاست یکی از مزیت‌های این منطقه است و این ظرفیت برای توسعه اقتصادی کرمانشاه به وجود آمده است تا بتواند با افزایش صادرات به عراق، بازار این کشور را در دست بگیرد.

بنابر گزارش ها از هر 3دلار صادرات ایران به خارج 2 دلار آن مربوط به عراق است و از هر دو دلار صادراتی که به کشور عراق می‌شود یک‌دلار آن از طریق بازارچه مرزی پرویزخان و مرز رسمی خسروی صورت می‌گیرد.ایجاد بازارچه مرزی در این مناطق مانند همین بازارچه مرزی پرویزخان یا بازارچه‌های پاوه و جوانرود سبب افزایش تردد در مرزها شده که علاوه بر ایجاد امنیت زمینه را برای گسترش روابط اقتصادی در این منطقه فراهم کرده است.

علاوه بر این 24 ساعته شدن ساعات کار بازارچه مرزی پرویزخان طی تفاهمنامه‌ای که با کشور عراق صورت گرفت و از 15 اردیبهشت سال جاری در دستور کار قرار گرفت در ایجاد زمینه‌های لازم بسیار مفید واقع شد اما با این حال برای توسعه روابط اقتصادی 4 بانده شدن راه کربلا، تعدیل شرایط نظامی و امنیتی در مرز جهت بازگشت مردم و کشاورزان به منطقه به لحاظ رونق اقتصادی و تجاری و رسمیت بخشیدن به بازارچه‌های مرزی پرویزخان و شوشمی که در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی در استان کرمانشاه مطرح شد نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

ناگفته پیداست در صورت افزایش سطح روابط اقتصادی و تجاری کرمانشاه با کشور عراق علاوه بر توسعه این استان می‌توانیم شرایط را برای افزایش صادرات به دیگر کشورها با توجه به این تجربه فراهم آوریم.

سیدجواد زمانی نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین و مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس در این‌ زمینه گفت: تجارت با عراق بیشترین تأثیر را در راه توسعه استان کرمانشاه دارد و این موقعیتی است که ما باید از آن استفاده کنیم چراکه مرزهای خسروی و پرویزخان در کشور بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

زمانی تصریح کرد: بازار عراق در صورت استفاده درست و برنامه‌ریزی شده می‌تواند برای ما نعمت باشد و ما این امکان و موقعیت را داریم که با رقابت با کشورهایی که در بازار عراق سرمایه‌گذاری کردند به دلیل دسترسی و امکانات بهتری که داریم عملکرد بهتری داشته باشیم و بازار این کشور را به دست بگیریم.

زمانی در رابطه با پتانسیل‌های استان برای صادرات به کشور عراق نیز گفت: ما باید توجه کنیم که مردم عراق چه می‌خواهند و به چه چیزهایی احتیاج دارند و بر این اساس صادرات محصولات خود به آنجا را برنامه‌ریزی کنیم، با این حال فکر می‌کنم در زمینه کشاورزی و تولید صیفی‌جات و میوه ما می‌توانیم علی‌رغم آنکه بعضی میوه‌ها را وارد می‌کنیم، بازار عراق را پوشش دهیم.

وی در رابطه با صادرات دیگر محصولات نیز اظهار داشت: تولیدات کارخانجات ایران در بازارهای عراق به خوبی می‌توانند رقابت کنند و از تولیدات سایر کشورها برتر هستند اما باید برای عرضه آنها تبلیغات کافی و مؤثر در کشور عراق صورت بگیرد.

مخبر کمیسیون اجتماعی با تأکید بر این مطلب که زمینه برای صادرات محصولات کشاورزی و تولیدات کارخانجات به عراق مساعد است بر لزوم حفظ امنیت منطقه نیز تأکید کرد و گفت: اگر امنیت منطقه برقرار نشود صادرات و واردات و عمران منطقه نیز دچار خدشه خواهد شد.

زمانی در نهایت خاطرنشان کرد: در صورت عدم ایجاد امنیت، سرمایه‌گذاران گرایش به سرمایه‌گذاری پیدا نمی‌کنند و لزوم حفظ و ایجاد امنیت در این منطقه برای داشتن روابط اقتصادی کاملاً ‌ضروری است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: کرمانشاه تا 4 سال پیش به سختی می‌توانست 100میلیون دلار صادرات به عراق داشته باشد اما سال گذشته این میزان به 1/5میلیارد دلار رسید و امسال نیز با تلاشی که مسئولان امر انجام دادند به 2 میلیارددلار خواهد رسید و همه این‌ها در حالی است که نظام ثابت گمرکی و ترانزیتی بین دو کشور برقرار نیست.

وی در ادامه اظهار داشت: 11 درصد صادرات غیرنفتی کشور از مرز کرمانشاه به عراق صادر می‌شود و نیمی از کل صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه صورت می‌گیرد که این نشان‌دهنده اهمیت این استان در این زمینه است.

نماینده مردم اسلام‌آبادغرب و دالاهو خاطرنشان کرد: علاوه بر مسائل مربوط به صادرات، پایانه مرزی استان ما استعداد پذیرش 15 هزار زائر را دارد اما در حال حاضر با یک دهم این استعداد کار می‌کند و ما باید از این پتانسیل استفاده کنیم.

فلاحت‌پیشه ضمن اشاره به این نکته که مردم ایران و عراق با یکدیگر قرابت‌هایی دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد گفت: ما می‌توانیم در این زمینه از تجربیات کشورهای پیشرفته استفاده کنیم و این روابط را توسعه دهیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در ادامه تصریح کرد: زمانی که رفت‌وآمد در مرز پرویزخان دچار وقفه شد بنده بازدیدی از مرز داشتم. مردمی که در آن‌جا حضور یافتند به این مسئله معترض بودند و نکته جالب آن بود که عراقی‌ها نیز در این زمینه اعتراض داشته و می‌گفتند اگر مرز بسته شود شرایط کشور عراق برای حضور تروریست‌ها آماده می‌شود.

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم شاخص‌های توسعه اقتصادی و تجاری دو کشور را با هم پیوند دهیم. استان کرمانشاه در طول تاریخ نقش ترانزیتی خود را بر عهده داشته است و حتی 8 سال جنگ تحمیلی و از بین رفتن زیرساخت‌ها نیز مانع تجارت بین دو کشور نشده است.

وی در خاتمه افزود: معتقدم مسئولان کشور و خصوصاً استان کرمانشاه باید برای اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور خودشان را در معرض توسعه روابط با کشور عراق قرار دهند.

صمد فدایی نماینده مردم سنقر و کلیایی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با تأکید بر این نکته که بازار عراق یکی از بکر‌ترین بازارهای منطقه است گفت: خوشبختانه به لحاظ موقعیت جغرافیایی کرمانشاه در کشور بیشترین ارتباط تجاری و اقتصادی را با کشور همسایه خود دارد. استان کرمانشاه این توان بالقوه را دارد که مبادلاتش بسیار بیش از این باشد.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در ادامه افزود: سال گذشته بالاترین سهم صادرات را  در کشور استان کرمانشاه داشته است و به همین دلیل امیدواریم مسئولان استانی این مسئله راهبردی را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانیم از ظرفیت‌های استان حداکثر استفاده را بکنیم و بازار عراق را پوشش دهیم.

فدایی درباره پتانسیل‌های صنعتی و کشاورزی استان کرمانشاه برای صادرات محصولات به عراق نیز گفت: ما در ابعاد مختلف صنعتی و تجاری می‌توانیم در این زمینه فعالیت کنیم. بازار عراق بازار کاملاً بکری است و خود عراقی‌ها بسیار تمایل دارند که با ایرانی‌ها مبادلات داشته باشند چون برای آنها هم مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در جلسه اخیری که در کمیسیون امنیت ملی داشتیم قرار شد موانع این مسئله توسط وزارت خارجه و سایر متولیان بررسی و مرتفع شود.

فدایی در نهایت با اشاره به بازارچه مرزی پرویزخان و بازار اشتغالی که این بازارچه در آن ناحیه به وجود آورده است گفت: ما باید این بازارچه‌ها را توسعه دهیم چون ایجاد چنین بازارچه‌هایی بسیار به نفع مردم شهرهای مرزی خواهد بود.

گفتنی است پیش از سقوط صدام‌حسین و در زمان حکومت بعث عراق مبادلات در سطح ناچیزی بین دو کشور وجود داشت اما هم‌اکنون با سقوط دولت بعث زمینه برای افزایش سطح مبادلات بین دو کشور بسیار آماده است چه آن‌که کشور عراق در حال تجربه کردن دوره نوینی از تاریخ خود می‌باشد و این فرصت خوبی برای تجار و مسئولان ایرانی است تا با در دست گرفتن بازار این کشور میزان صادرات خود را افزایش داده و با استفاده از این بازار کم‌کم بتوانند در این عرصه حرفی برای‌گفتن داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet