هدر اصلی
1389/03/18 17:54:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده تاکستان:

چاه‌های پیش از سال 85 مجوز می‌گیرند

**ایران از جمله کشورهای کم آب منطقه خاور میانه است و این کم آبی، چندسالی است که با کاهش نزولات جوی دوچندان شده و ضربات بسیاری به مردم کشور زده است. در میان اقشار مختلف جامعه، کشاورزان، بیش از دیگران از مشکل کم‌آبی رنج می‌برند و چاره‌ای که برای جبران کاهش نزولات جوی اندیشیده شده، حفر چاه است؛ چاه‌هایی که دانسته یا ندانسته، «غیرمجاز» حفر شده‌اند.

با تصمیم مجلس مقرر شد چاه‌هایی که تا پیش از سال 85 حفر شده اند، ظرف مدت دو سال، با تشکیل پرونده و بررسی درخواست توسط کارشناسان شرکت آب با در نظر گرفتن ظرفیت آبی هر منطقه، مجوز بگیرند.

طاهرخانی: چاه‌های بدون پروانه به آب‌های زیرزمینی آسیب می‌زنند

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نشریه ولایت قزوین گفت: در حال حاضر بیش از 100 هزار حلقه چاه کشاورزی بدون پروانه در کشور فعال است که با مصوبه مجلس فعالیت این چاه‌ها در کشور ساماندهی و قانونمند می‌شود.

امیر طاهرخانی اظهار داشت: هرچند در زمینه برداشت‌های بی‌رویه و فعالیت چاه‌های غیر مجاز قوانین محکمی داریم، اما افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز در سال‌های اخیر و برداشت بیش از حد مجاز، به آب‌های زیرزمینی کشور صدمات زیادی زده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته چاه‌هایی برای تأمین آب کشاورزی توسط بهره برداران حفر شده، اما به علت بی‌اطلاعی از پیگیری روند دریافت مجوزهای قانونی عده‌ای که حق استفاده از آب را دارند به علت کوتاهی و بی‌توجهی به قانون، دچار مشکل شده‌اند که برای حل این موضوع نمایندگان مجلس با مصوبه‌ای در صدد ساماندهی فعالیت چاه‌های کشاورزی برآمدند.

طاهرخانی تصریح کرد: بر اساس این مصوبه کلیه کسانی که در سالهای قبل از 85 مبادرت به حفر چاه کرده اند، اما به عللی پروانه بهره‌برداری دریافت نکرده اند، فرصت دارند ظرف مدت دو سال با تشکیل پرونده و بررسی درخواست توسط کارشناسان شرکت آب، با در نظر گرفتن ظرفیت آبی هر منطقه نسبت به دریافت مجوز قانونی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در کنار تأمین حقوق بهره برداران، پس از ابلاغ و اجرای این قانون ضمن ساماندهی فعالیت چاه‌های مجاز و بدون پروانه و توزیع مناسب سهم آب از تردد دستگاه‌های حفاری در همه مناطق جلوگیری خواهد شد و حفاری فقط با مجوز نیروی انتظامی قانونی خواهد بود.

نماینده مردم تاکستان در مجلس اظهار امیدواری کرد که با رفع اشکالات قانونی این طرح در شورای نگهبان، مشکل چاه‌های غیرمجاز در کشور به نحو قابل توجهی حل و از فعالیت متخلفان نیز جلوگیری شود.

وی استفاده از کنتورهای هوشمند، توسعه آبیاری تحت فشار و بازسازی قنوات را از راهکارهای مقابله با کاهش مصرف آب دانست و تصریح کرد: احداث مخازن ذخیره، کشت محصولات استراتژیک، ساخت سد و اجرای طرح‌های بلند مدت، برخورد قاطع با متخلفان و اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری هم از دیگر راهکارهای اصلاح الگوی مصرف است.

امیر طاهر خانی، در پایان از اختصاص 135 میلیارد ریال برای احداث سد نهب در منطقه تاکستان قزوین خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه با احداث سد نهب، انتقال آب الموت رود به استان و ساخت کانال5/7 کیلومتر در تاکستان نگرانی تأمین آب در آینده استان و منطقه برطرف شده، اما باید برای حفظ ذخایر ارزشمند موجود و جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از کم آبی با توسعه آبیاری قطره‌ای و بارانی و مصرف اصولی اقدام جدی کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet