هدر اصلی
1389/03/20 08:10:00
سرویس سیاسی
رییس کمیسیون کشاورزی؛

ابزار نظارتی مجلس نباید مورد استهزا قرار گیرد

**رجائی گفت: هیچ کس حق ندارد ابزار نظارتی مجلس را مورد استهزا قرار دهد.

عباس رجایی رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه همه افراد باید خود را ملتزم اجرای قانون اساسی بدانند و در چارچوب قوانین کشورفعالیت خود را ادامه دهند گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی هیچ فردی را مبرای از رعایت قانون نداریم و طبق قانون اساسی همه باید ملتزم به قانون باشند.

رییس کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه در قانون اساسی حقوقی برای قوای مختلف تعریف شده است گفت: در واقع براساس حقوقی برای قوای مختلف تعریف شده است گفت: در واقع براساس آن حقوق همه موظف هستند که دقیقاً به وظایف خود عمل نمایند و به حقوق دیگر قوا هم ملتزم و متعهد باشند.

نماینده اراک خاطر نشان کرد: نمی توانیم بگوئیم چون ما قوه مقننه هستیم کاری به این که سایر قوا چگونه عمل می کنند نداریم و یا اگر قوه مجریه هستیم بگوئیم ما یک جزیره مجزا هستیم و هیچ ارتباطی به ما ندارد که دیگران چگونه عمل می کنند.

رجایی تاکید کرد: قرار است که این مملکت را اداره کنیم و اداره مملکت نیاز به یک کار جمعی توسط همه قوا دارد در غیر این صورت قطعاً گوشه ایی از کار لنگ می زند.

وی تصریح کرد: در اصول قانون اساسی چارچوب مجلس به گونه ایی طراحی شده که مجلس باید نرم افزار حرکت جامعه را در تمام قوا تنظیم نماید و دیگر قوا هم براساس آن کار خود را دنبال نمایند.

رییس کمیسیون کشاورزی با اشاره به نقش نظارتی مجلس افزود: همه باید به نقش نظارتی مجلس گردن بنهند و تابع آن باشند.

وی تاکید کرد: مجلس را یک قوه نمی دانیم بلکه مردم می بینیم نظارت مجلس یعنی نظارت مردم بنابراین اگر مجلس پیگیر موضوعی است از سوی مردم است و این مردم  برزگترین ناظران ما هستند که نقش نظارتی آنها از ناحیه مجلس است.

رجایی افزود: ما حق نداریم و هیچ کس هم این حق را به ما نداده که ابزار نظارتی مجلس را مورد استهزا قرار دهیم، و در یک چارچوبی رفتار کنیم که دیگران را متهم نمائیم که با استفاده از سوال و تذکر و امثالهم وقت مملکت را ضایع می کنیم.

رییس کمیسیون تصریح کرد: اگر مسئولین دستگاههای مختلف به موقع و درست به وظایف خود عمل نمایند نمایندگان مجلس راحت خواهند بود به دلیل این که دیگر هیچ سئوال و تذکری نخواهد بود.

وی با بیان اینکه به وجود آمدن سئوال و تذکر از سوی نمایندگان کاستی ها در عمل اجرا است گفت: نابسامانی و کاستی و قانونگریزی هایی در عمل وجود دارد که  نمایندگان را واردار به سئوال از وزراء می کند.

نماینده اراک تصریح کرد: در حالی که دهها میلیارد تومان پروژه نیمه تمام وجود دارد و بازهم مشابه آن پروژه ها کلنگ زنی می شود و ایجاد توقع می کند طبیعی است که نماینده سئوال خواهد کرد که این پروژه ایی که شما قولش را داده اید و کلنگ آن را زده اید چرا اجرایی نمی شود و چرا این موضوعی که در رسانه ها اعلام عمومی ؟؟؟؟؟؟ درست انجام نداده اید.

وی تاکید کرد: اگر در مقام اجرا کیفیت کار درست نباشد طبیعی است که سئوال پیش می آید.

رییس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه اگر دستگاه اجرایی به موقع و با شرایط مناسب کارخود را اجرا کند هیچگاه کسی سئوال نخواهد کرد گفت: نمایندگان به دنبال کار تراشیدن برای خود نیستند اگر کار درست پیش برود طبیعی است که آنها هم خوشحال خواهند شد وهم کمک خواهند کرد.

عباس رجایی با اشاره به انتقاد رییس جمهور مبنی بر این که اکثر سئوال  و تذکر نمایندگان مجلس  به وزراء در رابطه با مطالبات آن نماینده در حوزه انتخابیه است نماینده گوشه ایی از ماموریت اجرایی یک وزیر را مورد بهانه قرار داده و سئوال می کند خاطر نشان کرد: ممکن است خواسته مردم در حوزه انتخابیه هم در سئوال نمایندگان از وزراء تاثیرگذار باشد به هر حال نمایندگان، نماینده مردم در حوزه انتخابیه  هستند، حوزه انتخابیه از نمایندگان توقع دارد که مسائل آنها در سطح کشور پیگیری شود این موضوع یکی از خوبی های مجلس است که نمایندگان در حوزه انتخابیه خود با مردم ارتباط تنگاتنگی دارند و کارها را دنبال می کنند این موضوع نقطه ضعف مجلس نیست بلکه نقطه قوت نظام ما است که نمایندگان در حوزه انتخابیه خود حضورمی یابند و با مردم بیگانه نیستند.

وی با اشاره به اینکه در پیش از انقلاب نمایندگان مجلس بیگانه ازمردم بودندگفت: مردم در آن زمان به هیچ عنوان نماینده خود را نمی شناختند.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه با اشاره به این انتقاد که اگر لغزش از یک مقام اجرایی سربزند زیر ذره بین مراکز نظارتی متعددی از جمله قوه مقننه قرار می گیرد اما اگر نماینده ایی تخلفی داشته باشد مصون است گفت: مصونیت نمایندگان در چارچوب ایفای وظایف نمایندگی آنها است، هیچ کس در قبال تخلف در قانون اساسی کشورمان مصون نیست.

رجایی تاکید کرد: نماینده مجلس در ارتباط با ایفای نمایندگی اش است ک مصونیت دارد یعنی اگر نطق و یا پیگیری کرد تحت ، تعقیب قرار نگیرد.

رییس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: این تصور نماینده در مورد هر چیز مصون است تصور غلطی است.

وی با اشاره به اینکه نماینده نقش نظارتی دارد گفت: نماینده باید نظارت کند و جلوی لغزشها و تخلفات را بگیرد، در مذاکرات مجلس هم دیده شده که بارها و بارها مجلس از خود هم در بسیاری از زمینه ها انتقاد کرده است و این مساله نشان می دهد که در این بحثها، موضوعات درستی مطرح نشده است.

رجایی با بیان اینکه در داخل مجلس نمایندگان آزادانه ترین شرایط را برای انتقاد از مسئولان اجرایی دارند گفت: در صورتی نماینده ایی در مجلس تخلف کند به دلیل اینکه دفعه بعد به وی رای نمی دهند از مسئولیت می افتد این مساله در کدام قسمت دیگر قوا مطرح است؟

 رییس کمیسیون کشاورزی گفت: در قوه مجریه  و قضائیه ممکن است تخلفی صورت گیرد و بر روی این تخلفات سرپوش بگذارند و اتفاق خاصی نیفتد ولی در مجلس اینگونه نیست بلافاصله یک نیروی تخلفکار از مسئولیتش عزل می شود، اتفاقاً این ضمانت اجرایی بیشتری دارد.

رجایی با بیان اینکه اینگونه انتقادات مطرح شده (انتقادات رییس قوه مجریه نسبت به قوه مقننه ) را نباید دنبال کرد افزود: در عین حال معتقدم که اینگونه صحبتها و مسائل به نفع کشور نیست ، مسائل مملکت ما به قدری زیاد است که این موضوعات مسائل حاشیه ایی و ریز است و اصلاً قابل گفتار نیست و مسئولین کشور به گونه ایی رفتار کنند که به دنبال مسائل ریز و دست و پاگیر نباشند بلکه کلان نگرتر باشند و مسائل را از نگاه بالاتر و بلندتری نگاه نمایند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet