هدر اصلی
1389/03/22 18:40:00
سرویس اقتصادی
احمد مهدوی‌ابهری:

هدف اصل44 تقسیم ثروت‌های بدون استفاده بود

**عضو کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: هدف از اجرای این اصل این نبود که تنها ثروت از سوی دولت به مردم منتقل شود، بلکه هدف تقسیم ثروت‌های بلااستفاده و بهره وری اقتصادی بود که متأسفانه حتی ثروتی نیز در اختیار مردم قرار نگرفته است.

"احمد مهدوی ابهری" نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه مردم نو افزود: باید روح قانون اساسی به اجرای سیاست های اصل 44 برگردانده شود تا مسیر قانونی به صورت کامل صورت پذیرد ضمن آنکه اشکالات قانون را نیز در کمیسیون بر طرف خواهیم کرد. چون دولت در اجرای سیاستهای اصل 44 با روح قانون فاصله گرفته است. البته واگذاری سهام عدالت مسئله مفیدی است، اما این واگذاری برای ارتقا و بهره وری بنگاههای اقتصادی مؤثر نبوده و قسمت عمده‌ای از دارایی‌ها در اختیار دولت است و این دارایی‌ها از سوی دولت برای دیون مورد مصرف قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون اصل 44 خاطرنشان کرد: در همین راستا در قانون بودجه سال 89 بر روی این مسئله تأکید شده که در ابتدا این سهام‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و در صورتی که خریداری وجود نداشت این سهام‌ها به دیون اختصاص یابد.

نماینده مردم ابهر و خرمدره در ادامه گفت: دولت در بخش خصوصی‌سازی گام‌های خوبی برداشته اما این گام‌ها کافی نبوده است و اجرای اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی رضایت بخش نیست، چون اینگونه اجرا کردن قانون باعث به وجود آمدن بنگاههای نیمه دولتی و سازمان‌های نیمه دولتی تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: هدف از قانون اصل 44 و ابلاغ این سیاست‌ها از سوی مقام معظم رهبری تقسیم ثروتهایی بود که در کشور بلا استفاده بوده و باید این سرمایه‌ها به بهره‌وری و در واقع مورد پشتیبانی قرار گیرد. با وجود آنکه در قانون اصل 44 منابع مالی در نظر گرفته شده بود اما متأسفانه در اجرای قانون اصل 44 این منابع اجرا نمی‌شود.

مهدوی افزود: در اجرای این اصل گروه‌بندی‌هایی صورت گرفته که در گروه 1 خصوصی‌سازی بایدس به صورت کامل انجام شود. در گروه 2، 20درصد سهام در دست دولت باقی خواهد ماند و 80 درصد آن نیز واگذار خواهد شد و همچنین در  گروه 3 سهام کلاً دولتی است.

وی در ادامه افزود: متأسفانه دولت حتی برای گروه 1مانند خودرو‌سازی قانون را اجرا نکرده است و به دلیل اجرا نشدن این قانون است که در حال حاضر خودرو‌سازی ما تا این حد د چار مشکل شده است و با توجه به این مشکلات مقرر شده که تا پایان امسال واگذاری شرکت‌های خودرو‌سازی صورت گیرد. این واگذاری‌ها باید زودتر صورت می‌گرفت اما متأسفانه انجام نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet