هدر اصلی
1389/03/23 08:52:00
سرویس کمیسیون ها
سیدعلی‌محمد بزرگواری:

نبود زیرساخت‌ها، موجب عقب‌افتادگی کهگیلویه و بویراحمد شده است

**با وجود برخوردار بودن کهکیلویه و بویراحمد از نعمت‌های خدادادی و با وجود فعالیت‌های توسعه‌ای پس از دوران انقلاب اسلامی در منطقه، این استان همچنان از توسعه‌نیافتگی رنج می‌برد.

"سیدعلی‌محمد بزرگواری" نماینده مردم کهکیلویه و بهمئی با بیان این مطلب به روزنامه امید مردم، گفت: این استان با یک درصد جمعیت و مساحت کشور ۲۰درصد نفت کشور را تولید می‌کند و دارای ۳۰۰جاذبه طبیعی و ۲۹۷بقاع متبرکه برای جذب گردشگر و زایر است.

به گفته وی این منطقه دارای منابع عظیم گاز است و بیشتر از ۷۰۰روستای این استان در محدوده لوله گاز قرار گرفته‌اند، اما تنها هفت روستا از این نعمت برخوردار هستند.

بزرگواری با اشاره به آمار سال 1385، جمعیت کهکیلویه و بویراحمد را بیش از 700 هزار نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۳۲۸هزار و ۳۵۵نفر در نقاط روستایی و بقیه در نقاط شهری ساکن هستند.

وی افزود: بیش از ۸۲درصد مساحت این استان را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد و شغل عمده مردم دامداری و کشاورزی است. گویش کهکیلویه و بویراحمد که ۹۲هزار نفر جمعیت آن عشایر هستند لری و در مناطق مختلف با اندکی تفاوت لهجه همراه است.

بزرگواری معتقد است که نبود زیرساخت‌ها باعث عقب‌افتادگی استان شده است، به طوری که این منطقه از نظر توسعه‌یافتگی در آخرین رده استان‌های کشور قرار داد.

وی تصریح کرد: کهکیلویه و بویراحمد با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته، اکنون با مشکلات گسترده بیکاری، دسترسی نداشتن مناسب به محورهای ارتباطی با دیگر استان‌های کشور، کمبود امکانات در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و تربیت‌بدنی مواجه است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: راه و ترابری از دیرباز مشکل عمده این منطقه محسوب می‌شود، به طوری که، توسعه راه‌ها، توسعه این استان را در تمامی مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به همراه دارد. زیرا باتوجه به تنوع آب و هوا و باز شدن برخی از محورهای ارتباطی در این استان، ورود گردشگران نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری داشته و سبب حضور زائران زیادی در اماکن متبرکه شده است.

بزرگواری با اشاره به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های استان اظهار داشت: در این استان منابع خدادادی سرشاری از قبیل خاک و نیروی انسانی وجود دارد که متأسفانه این ظرفیت‌ها بلااستفاده مانده و یا به صورت بهینه از آن استفاده نشده است.

وی گفت: سالانه میلیون‌ها متر مکعب از آبهای جاری این استان هدر می‌رود، منابع خاک و زمین‌های مستعد این استان بلااستفاده مانده اما جوانان این مرز و بوم در بیکاری و فقر و نداری به سر می‌برند.

نماینده مردم کهکیلویه و بهمئی گفت: در این استان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی به ویژه در بخش‌های کشاورزی، دامداری، گردشگری و صنعت و معدن به‌ویژه نفت و گاز وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب و بهینه جهت ایجاد طرح‌های بزرگ و اشتغالزا استفاده کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet